„Mélyen lesújtott a hír" – nyilatkozta Kiss János, a Győri Balett alapító tagja, aki Markó Iván hívására érkezett Győrbe, majd távozását követően, 1991 és 2020 között a Győri Balett igazgatója volt. Kiemelte:
Markó Iván egyaránt sokat jelentett a Győri Balettnek, a magyar táncművészetnek és a világ táncéletének.
Kiss János felidézte, hogy a balettintézet végzős hallgatóiként, szinte gyerekként alapították meg 1979-ben a Győri Balettet. Markó Ivánról és feleségéről, alkotótársáról, Gombár Juditról fiatalságuk meghatározó alakjaiként emlékezett. Mint fogalmazott, a társulat tagjainak valójában pótapja volt Markó Iván, és pótanyja Gombár Judit.
Az egykori direktor hozzátette mindehhez, hogy a Győri Balett halottak napján született meg, hiszen akkor tartották első előadásukat.
„Számomra ez azért is fájdalmas, mert bármennyire is továbbvisszük azt a fajta szellemiséget, amit Markó Iván és Gombár Judit megalapozott, azért most egy korszak lezárult”
– mondta.
Kiss János kiemelte még: Markó Ivántól a táncművészet szeretetét tanulta meg. „Azt, hogy alázattal és szeretettel kell ápolni a táncművészetet, mert az egy csodálatos dolog. A táncművészet felszabadítja a lelkeket” – fogalmazott.
Markó Ivánt az Emberi Erőforrások Minisztériuma saját halottjának tekinti. Mint MTI-hez eljuttatott közleményükben áll,
Markó Iván, a magyar balett óriása, művészeti vezetőként és koreográfusként mindig arra törekedett, hogy a közönséget megszólító, érzelemgazdag, gondolatébresztő, ugyanakkor látványos műveket komponáljon.
Fejléckép: Markó Iván Az igazság pillanata című balettben, 1982-ben (fotó / forrás: Benkő Imre / MTI)