Tánc

A változtatások beváltak – vélemények a Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzusról

2024.08.15. 09:50
Ajánlom
Második alkalommal szervezte meg a Magyar Táncművészeti Egyetem Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzusát. Az International Summer Intensive Ballet Course 2024-ben majdnem kétszer annyi jelentkezővel, komoly nemzetközi érdeklődés mellett és kimagasló színvonalú mesterek irányításával augusztus 17-ig tart az Egyetem kampuszán.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

Közel kilencven jelentkező, világszerte elismert mesterek és remek hangulat – röviden így lehet jellemezni a Magyar Táncművészeti Egyetem nyári intenzív tanfolyamát. Az augusztus 6-17. között megvalósuló nyári kurzuson többek közt Magyari Anita, Gregor Hatala, Kim Ji-Young, Neel Verdoorn és Bálint Adél mesterekkel dolgozhatnak a fiatal balettművészek, érdeklődők.

A nemzetközi kurzus fontosságát jelzi, hogy sokan tettek érte: Csizmadia Tamás kurzusvezető balettmester; Nagy Tamás, a Magyar Táncművészeti Egyetem Művészeti Tanács elnöke, a Budapest Ballet Grand Prix versenyigazgatója; a Művészeti Menedzsment kiváló tagjai, valamint az Egyetem számos kollégája és vezetője segítette a Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzus szervezését.

A szervező csapat a tavalyi év tanulságait beépítve, a rendkívül magas színvonalú oktatást tovább erősítve, pár újítással és átalakítással várta az idei jelentkezőket.

Az első nap a szakmai vezetés csoportokat alakított ki, így mindenki a tudásszintjének megfelelő beosztásban kezdte meg a kurzus programját. A balett és modern órákon kívül a jelentkezőknek lehetőségük van Progressing Ballet Technique, pas de deux és modern repertoire órákon is fejleszteni tudásukat.

Fontos eleme a majd kéthetes, tizenkét napos eseménynek a Budapest Ballet Grand Prix előválogatóval szorosan összefüggő egyéni mentorálás, mely lehetőséget ad a résztvevőknek, hogy egy mentor abban a 20 percben csak velük dolgozzon. A Budapest Ballet Grand Prix az Egyetem szervezésében idén november 18-22. között immár második alkalommal kerül megrendezésre.

CSP_0815-1024x683-094805.jpg

Neel Verdoorn (Fotó/Forrás: Csillag Pál / Magyar Táncművészeti Egyetem)

Neel Verdoorn, világszerte elismert tánctanár és koreográfus, aki 2015-ben az Internationaal Danstheaterben készült Crazy Blues című előadásával elnyerte a Dance Audience Awardot, így összegezte véleményét az Egyetem nyári kurzusról: „Nagy öröm, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem nyári balettkurzusán dolgozhatok. Inspiráló remek oktatókkal és sok képzett táncossal dolgozni. Mindannyian szenvedélyesen szeretik a táncművészetet, és a képzés sokszínűsége, az izgalmas munka fontos számukra.

Véleményem szerint ez a kurzus nagyszerű lehetőség, mert új inspirációt, művészi impulzusokat ad.

A modern órákon remek hozzáállást tapasztalok, lelkesen és minden szakmai újdonságra nyitottan dolgozunk. A diákokkal való munkám során olyan elemekre fókuszálok, mint a test fizikai adottságai, a dinamika, a mozgás minősége, a térbe való utazás, az időzítés, a ritmus és a tánc formanyelvi tisztasága. Hiszem, hogy a résztvevők tánc iránti rajongását erősíteni tudom.”

Gregor Hatala balettmester, aki 2015 óta a tekintélyes bécsi balettversenyt (ÖTR Contest) vezetője, továbbá a VIBE – the Vienna International Ballet Experience elnöke és alapítója, kérdésünkre így összegzett: „Először dolgoztam a Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzuson és nagy hatással volt rám a résztvevő diákok tudása, a szervezés magas színvonala. Nem csupán a fiatal táncosokról és a tanárokról gondoskodtak tökéletesen,

jó volt látni, ahogy a táncosok az étkezések, az órák utáni időszakban összejöttek, megosztották egymással tapasztalataikat, és új barátságokat kötöttek.

Egyedülálló lehetőség volt a világ minden tájáról érkező diákokkal együtt dolgozni, látni, ahogy fejlődnek a balett-, a Pas de Deux órákon, és ahogy új technikákat és új testnyelvet fedeznek fel a kortárs és repertoár órák során. Sok sikert kívánok a Magyar Táncművészeti Egyetemnek és hasonlóan nagyszerű nyári intenzív kurzusokat.”

CSP_0635-1024x683-094805.jpg

Gregor Hatala (Fotó/Forrás: Csillag Pál / Magyar Táncművészeti Egyetem)

Csizmadia Tamás kurzusvezető balettmester arra kérdésre, hogy érzi magát a munka forgatagában, rögtön kijelentette, kiválóan. „Úgy látom, hogy nagyon sokat fejlődött a kurzus. A változtatások és a kis finomítások – a mesterektől és a hallgatóktól érkező visszajelzések alapján – beváltak.

Mindenki mosolyogva jön ki, és megy be az órákra.

A legtöbb táncművészpalánta szívesen használja ki ezt a nyári időszakot, hogy tanuljon, új dolgokkal ismerkedjen. Aki professzionális intézményben tanul annak év közben nincs ennyi ideje a kiruccanásra, de nyáron nyitottak a lehetőségek. Népszerűek a színvonalas nyári kurzusok az utazás, az új impulzusok és a kiváló mesterekkel való találkozás miatt. Sokan már várják a szeptembert, és egy nyári balettkurzus remek »átvezetés« az iskolás hétköznapokba.”

CSP_0901-1024x683-094805.jpg

Gregor Hatala és Csizmadia Tamás (Fotó/Forrás: Csillag Pál / Magyar Táncművészeti Egyetem)

A képzések színvonalára reflektálva Csizmadia Tamás elmondta, hogy Nagy Tamással közösen alakították ki a tanfolyam programját, ő a modern, a Holland Nemzeti Balett korábbi első magántáncosa pedig inkább a klasszikus balett és az ehhez szorosan kapcsolódó órákra koncentrálva. Így alakult ki a remek névsor, melyben helyet kaptak az Egyetem kiváló oktatói és neves külföldi szakemberek is. „Nagyszerűek a mesterek, mindegyik komoly név a szakmában. Az egyetem oktatói közül Szitt Melinda is részt vesz a kurzuson mint a Progressing Ballet Technique oktatója. Ez egy innovatív, koordinációs képességet fejlesztő és a klasszikus balett gyakorlatok helyes elsajátításához szükséges izomzatot erősítő program. Úgy látjuk, nagyon sokat számít a hozzánk jelentkezőknek az is, hogy a kurzuson lehetőségük van részt venni egy Budapest Ballet Grand Prix előválogatáson. Így hat egymásra az Egyetem két fontos eseménye.”

Fejléckép: Magyar Táncművészeti Egyetem Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzusának közreműködői (fotó/forrás: Csillag Pál / Magyar Táncművészeti Egyetem)

Magyar Táncművészeti Egyetem

A Magyar Táncművészeti Egyetem (MTE) 1950-ben Állami Balettintézet néven alakult, 1983-ban főiskolai, 2017. február 1-től egyetemi rangot kapott. 

„A tánc a ma művészete, mert gyors, közvetlen hatású, tömör és példázatos. Olyan vizuális művészet, amelynek nem kell mindent kimondani ahhoz, hogy mindent elmondjon. A tánc expanziójáért élek, hogy napvilágra jöjjön a táncnak ez az akarása, hogy legyen tánc, és hogy elfoglalja az őt megillető helyet. Hogy melyik ez a hely? Az első. Legalábbis véleményem szerint.”

Az idézet Maurice Béjart-tól, a XX. század egyik legjelentősebb koreográfusától származik, akinek gondolataival a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora, Fodorné Molnár Márta egyetemi tanár „teljes mértékben” azonosulni tud.

A Magyar Táncművészeti Egyetem oktatóinak, munkatársainak célja, hogy európaszerte elismert, jövőorientált képzési intézményként készen álljon a 21. századi társadalom kihívásaira az oktatás, a kultúra és azon belül a táncművészet eszközeivel.

Legolvasottabb

Zenés színház

Művészeit díjazta a Magyar Állami Operaház az évadzáró gálán

308 operaházi, 63 Eiffel műhelyházas és 9 Erkel színházi nagytermi előadásán mintegy 300 ezer nézőt fogadott 141. évadában a Magyar Állami Operaház. Az intézmény a Csillagóra gálán díjátadóval összegezte az évadot, ami azonban még augusztus közepéig tart.
Klasszikus

Hat magyar zongorista vehet részt a Bartók Világverseny élő fordulóiban

A több mint 51 ezer euró (20 millió forint) összdíjazású, zongoristáknak rendezendő szeptemberi megmérettetés rangos nemzetközi zsűrijének elnöke a New York-i Juilliard School tanszékvezetője, Yoheved Kamplinsy lesz.
Klasszikus

„Ha nagy művészek mellett állsz a színpadon, az megváltoztatja a perspektívádat” – beszélgetés Abouzahra Amira hegedűművésszel

Kisgyerekkora óta ismeri a hazai közönség a fiatal hegedűművészt, Abouzahra Amirát, aki idén az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima díjban részesült magyar zeneművészet kategóriában.
Vizuál

Magyar Mozgókép Fesztivál: a Hogyan tudnék élni nélküled? kapta a legjobb játékfilm díját

Orosz Dénes zenés vígjátékát több kategóriában is elismerték. A szemle gáláján díjat érdemelt ki többek között a Véletlenül írtam egy könyvet, a KIX, a Holnap meghalok, a Cipők és Paták, valamint az Ők tudják, mi a szerelem című alkotás is.
Zenés színház

15 sor zenés színház: Együtt! – Szentivánéji álom

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő írás a Magyar Állami Operaház és négy művészeti egyetem Együtt! című produkciójáról szól. 15 sor zenés színház.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Tánc ajánló

Nyár, tánc, szabadság – jön a TáncPark a csillagos ég alá!

Július 11–20. között ismét szabadtérre költözik a táncművészet: a TáncPark a Millenáris parkban tíz estén át várja a közönséget hangulatos nyári előadásokkal, tánctanítással és táncházzal.
Tánc hír

Yakovleva Maria lett A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja

A Magyar Nemzeti Balett principálját A bajadér június 15-i előadásának tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés, hogy a következő szezonban ő lesz a Magyar Állami Operaház balettegyüttese legrangosabb címének birtokosa.
Tánc magazin

Szűnni nem akaró vastaps a végzős modern évfolyam vizsgakoncertjén

A Nemzeti Táncszínházban került sor a Táncművész szak Moderntánc szakirány végzős évfolyamának vizsgakoncertjére. Az est hatalmas sikert aratott, nem véletlenül. A fiatal táncművészek hihetetlenül sokszínű, stílszerűen nagyon modern és izgalmas programot táncoltak.
Tánc hír

Hortobágyi Gyöngyvér: „Szerencsések vagyunk, és szerencsés a hazai művészvilág is!”

Kiválóan sikerült a Magyar Táncművészeti Egyetem Néptánc szakirány hallgatóinak Félúton című előadása. Az előadás végén, a modern szakirány hallgatóinak vizsgakoncertjéhez hasonlóan, itt is állva tapsoltak a nézők.
Tánc hír

Oszaka után Erdélyben turnézik a Magyar Állami Népi Együttes

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad.