Tánc

A változtatások beváltak – vélemények a Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzusról

2024.08.15. 09:50
Ajánlom
Második alkalommal szervezte meg a Magyar Táncművészeti Egyetem Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzusát. Az International Summer Intensive Ballet Course 2024-ben majdnem kétszer annyi jelentkezővel, komoly nemzetközi érdeklődés mellett és kimagasló színvonalú mesterek irányításával augusztus 17-ig tart az Egyetem kampuszán.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

Közel kilencven jelentkező, világszerte elismert mesterek és remek hangulat – röviden így lehet jellemezni a Magyar Táncművészeti Egyetem nyári intenzív tanfolyamát. Az augusztus 6-17. között megvalósuló nyári kurzuson többek közt Magyari Anita, Gregor Hatala, Kim Ji-Young, Neel Verdoorn és Bálint Adél mesterekkel dolgozhatnak a fiatal balettművészek, érdeklődők.

A nemzetközi kurzus fontosságát jelzi, hogy sokan tettek érte: Csizmadia Tamás kurzusvezető balettmester; Nagy Tamás, a Magyar Táncművészeti Egyetem Művészeti Tanács elnöke, a Budapest Ballet Grand Prix versenyigazgatója; a Művészeti Menedzsment kiváló tagjai, valamint az Egyetem számos kollégája és vezetője segítette a Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzus szervezését.

A szervező csapat a tavalyi év tanulságait beépítve, a rendkívül magas színvonalú oktatást tovább erősítve, pár újítással és átalakítással várta az idei jelentkezőket.

Az első nap a szakmai vezetés csoportokat alakított ki, így mindenki a tudásszintjének megfelelő beosztásban kezdte meg a kurzus programját. A balett és modern órákon kívül a jelentkezőknek lehetőségük van Progressing Ballet Technique, pas de deux és modern repertoire órákon is fejleszteni tudásukat.

Fontos eleme a majd kéthetes, tizenkét napos eseménynek a Budapest Ballet Grand Prix előválogatóval szorosan összefüggő egyéni mentorálás, mely lehetőséget ad a résztvevőknek, hogy egy mentor abban a 20 percben csak velük dolgozzon. A Budapest Ballet Grand Prix az Egyetem szervezésében idén november 18-22. között immár második alkalommal kerül megrendezésre.

CSP_0815-1024x683-094805.jpg

Neel Verdoorn (Fotó/Forrás: Csillag Pál / Magyar Táncművészeti Egyetem)

Neel Verdoorn, világszerte elismert tánctanár és koreográfus, aki 2015-ben az Internationaal Danstheaterben készült Crazy Blues című előadásával elnyerte a Dance Audience Awardot, így összegezte véleményét az Egyetem nyári kurzusról: „Nagy öröm, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem nyári balettkurzusán dolgozhatok. Inspiráló remek oktatókkal és sok képzett táncossal dolgozni. Mindannyian szenvedélyesen szeretik a táncművészetet, és a képzés sokszínűsége, az izgalmas munka fontos számukra.

Véleményem szerint ez a kurzus nagyszerű lehetőség, mert új inspirációt, művészi impulzusokat ad.

A modern órákon remek hozzáállást tapasztalok, lelkesen és minden szakmai újdonságra nyitottan dolgozunk. A diákokkal való munkám során olyan elemekre fókuszálok, mint a test fizikai adottságai, a dinamika, a mozgás minősége, a térbe való utazás, az időzítés, a ritmus és a tánc formanyelvi tisztasága. Hiszem, hogy a résztvevők tánc iránti rajongását erősíteni tudom.”

Gregor Hatala balettmester, aki 2015 óta a tekintélyes bécsi balettversenyt (ÖTR Contest) vezetője, továbbá a VIBE – the Vienna International Ballet Experience elnöke és alapítója, kérdésünkre így összegzett: „Először dolgoztam a Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzuson és nagy hatással volt rám a résztvevő diákok tudása, a szervezés magas színvonala. Nem csupán a fiatal táncosokról és a tanárokról gondoskodtak tökéletesen,

jó volt látni, ahogy a táncosok az étkezések, az órák utáni időszakban összejöttek, megosztották egymással tapasztalataikat, és új barátságokat kötöttek.

Egyedülálló lehetőség volt a világ minden tájáról érkező diákokkal együtt dolgozni, látni, ahogy fejlődnek a balett-, a Pas de Deux órákon, és ahogy új technikákat és új testnyelvet fedeznek fel a kortárs és repertoár órák során. Sok sikert kívánok a Magyar Táncművészeti Egyetemnek és hasonlóan nagyszerű nyári intenzív kurzusokat.”

CSP_0635-1024x683-094805.jpg

Gregor Hatala (Fotó/Forrás: Csillag Pál / Magyar Táncművészeti Egyetem)

Csizmadia Tamás kurzusvezető balettmester arra kérdésre, hogy érzi magát a munka forgatagában, rögtön kijelentette, kiválóan. „Úgy látom, hogy nagyon sokat fejlődött a kurzus. A változtatások és a kis finomítások – a mesterektől és a hallgatóktól érkező visszajelzések alapján – beváltak.

Mindenki mosolyogva jön ki, és megy be az órákra.

A legtöbb táncművészpalánta szívesen használja ki ezt a nyári időszakot, hogy tanuljon, új dolgokkal ismerkedjen. Aki professzionális intézményben tanul annak év közben nincs ennyi ideje a kiruccanásra, de nyáron nyitottak a lehetőségek. Népszerűek a színvonalas nyári kurzusok az utazás, az új impulzusok és a kiváló mesterekkel való találkozás miatt. Sokan már várják a szeptembert, és egy nyári balettkurzus remek »átvezetés« az iskolás hétköznapokba.”

CSP_0901-1024x683-094805.jpg

Gregor Hatala és Csizmadia Tamás (Fotó/Forrás: Csillag Pál / Magyar Táncművészeti Egyetem)

A képzések színvonalára reflektálva Csizmadia Tamás elmondta, hogy Nagy Tamással közösen alakították ki a tanfolyam programját, ő a modern, a Holland Nemzeti Balett korábbi első magántáncosa pedig inkább a klasszikus balett és az ehhez szorosan kapcsolódó órákra koncentrálva. Így alakult ki a remek névsor, melyben helyet kaptak az Egyetem kiváló oktatói és neves külföldi szakemberek is. „Nagyszerűek a mesterek, mindegyik komoly név a szakmában. Az egyetem oktatói közül Szitt Melinda is részt vesz a kurzuson mint a Progressing Ballet Technique oktatója. Ez egy innovatív, koordinációs képességet fejlesztő és a klasszikus balett gyakorlatok helyes elsajátításához szükséges izomzatot erősítő program. Úgy látjuk, nagyon sokat számít a hozzánk jelentkezőknek az is, hogy a kurzuson lehetőségük van részt venni egy Budapest Ballet Grand Prix előválogatáson. Így hat egymásra az Egyetem két fontos eseménye.”

Fejléckép: Magyar Táncművészeti Egyetem Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzusának közreműködői (fotó/forrás: Csillag Pál / Magyar Táncművészeti Egyetem)

Magyar Táncművészeti Egyetem

A Magyar Táncművészeti Egyetem (MTE) 1950-ben Állami Balettintézet néven alakult, 1983-ban főiskolai, 2017. február 1-től egyetemi rangot kapott. 

„A tánc a ma művészete, mert gyors, közvetlen hatású, tömör és példázatos. Olyan vizuális művészet, amelynek nem kell mindent kimondani ahhoz, hogy mindent elmondjon. A tánc expanziójáért élek, hogy napvilágra jöjjön a táncnak ez az akarása, hogy legyen tánc, és hogy elfoglalja az őt megillető helyet. Hogy melyik ez a hely? Az első. Legalábbis véleményem szerint.”

Az idézet Maurice Béjart-tól, a XX. század egyik legjelentősebb koreográfusától származik, akinek gondolataival a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora, Fodorné Molnár Márta egyetemi tanár „teljes mértékben” azonosulni tud.

A Magyar Táncművészeti Egyetem oktatóinak, munkatársainak célja, hogy európaszerte elismert, jövőorientált képzési intézményként készen álljon a 21. századi társadalom kihívásaira az oktatás, a kultúra és azon belül a táncművészet eszközeivel.

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Plusz

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.
Vizuál

Harminchárom napig forog Freund Ádám taxis hiénákról szóló filmje

Várhatóan 2025 végére készül el a rendező első nagyjátékfilmje, a Hiénák, amelynek stábja a következő időszakban Budapest több helyszínén is felbukkan majd. Az alkotók sok humorral átszőtt filmdrámát ígérnek a nézőknek. 
Könyv

Beleolvasó – Iglódi Csaba: Az ígéret szép szó

Ki vagy te valójában, Késmárki Bertalan? – erre a kérdésre talán még maga az érintett sem tud válaszolni. Iglódi Csaba kiváló alapanyagból gyúrja meg hősét, majd visszanyúl a kalandregény műfajához, és a közepébe állítja őt.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Tánc hír

Előremutató nemzetközi projekthez csatlakozott a Magyar Táncművészeti Egyetem

A Magyar Táncművészeti Egyetem csatlakozott egy a közép-európai táncművészeti egyetemek közti együttműködési projekthez, amelynek célja, hogy kialakítson egy olyan hallgatói és egyetemi hálózatot, amely összeköti a régió táncszíntereit.
Tánc hír

Gáláns jelmezfelajánlást kapott a Magyar Táncművészeti Egyetem a japán Atelier Yoshino Co. részéről

A Magyar Táncművészeti Egyetem campustúrát és fogadást tartott a Diplomáciai Testületek tagjai számára. Az esemény kiemelt programpontja volt az Atelier Yoshino Co. jelmezkészítő és -bérbeadó vállalat jelmezadományozási ceremóniája.
Tánc ajánló

A szerelem a központi témája a Duna Művészegyüttes legújabb bemutatójának

A Szerelemkert című produkció válogatást nyújt neves koreográfusok rég nem látott műveiből, kiegészülve az együttes jelenlegi repertoárján lévő koreográfiáival. A bemutató október 3-án lesz látható a Nemzeti Táncszínházban.
Tánc ajánló

A Szegedi Nemzeti Színházban debütál a Duna Művészegyüttes Apák és fiak című előadása

A Duna Művészegyüttes Apák és fiak – Táncelőadás Nagy Albert gyűjtései nyomán című előadása egy sorozat kezdőállomása, melyben tisztelegni kívánnak a kiemelkedő munkát végző néptáncgyűjtők előtt.
Tánc ajánló

The Freaks – Világpremier cirkuszshow a Margitszigeten!

Augusztus 28-án a világon először lehet látni a szenzációs multimédiás cirkuszshowt: a The Freaks NOVA – Visionaire’s World című látványos produkcióját.