Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
Közel kilencven jelentkező, világszerte elismert mesterek és remek hangulat – röviden így lehet jellemezni a Magyar Táncművészeti Egyetem nyári intenzív tanfolyamát. Az augusztus 6-17. között megvalósuló nyári kurzuson többek közt Magyari Anita, Gregor Hatala, Kim Ji-Young, Neel Verdoorn és Bálint Adél mesterekkel dolgozhatnak a fiatal balettművészek, érdeklődők.
A nemzetközi kurzus fontosságát jelzi, hogy sokan tettek érte: Csizmadia Tamás kurzusvezető balettmester; Nagy Tamás, a Magyar Táncművészeti Egyetem Művészeti Tanács elnöke, a Budapest Ballet Grand Prix versenyigazgatója; a Művészeti Menedzsment kiváló tagjai, valamint az Egyetem számos kollégája és vezetője segítette a Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzus szervezését.
A szervező csapat a tavalyi év tanulságait beépítve, a rendkívül magas színvonalú oktatást tovább erősítve, pár újítással és átalakítással várta az idei jelentkezőket.
Az első nap a szakmai vezetés csoportokat alakított ki, így mindenki a tudásszintjének megfelelő beosztásban kezdte meg a kurzus programját. A balett és modern órákon kívül a jelentkezőknek lehetőségük van Progressing Ballet Technique, pas de deux és modern repertoire órákon is fejleszteni tudásukat.
Fontos eleme a majd kéthetes, tizenkét napos eseménynek a Budapest Ballet Grand Prix előválogatóval szorosan összefüggő egyéni mentorálás, mely lehetőséget ad a résztvevőknek, hogy egy mentor abban a 20 percben csak velük dolgozzon. A Budapest Ballet Grand Prix az Egyetem szervezésében idén november 18-22. között immár második alkalommal kerül megrendezésre.
Neel Verdoorn, világszerte elismert tánctanár és koreográfus, aki 2015-ben az Internationaal Danstheaterben készült Crazy Blues című előadásával elnyerte a Dance Audience Awardot, így összegezte véleményét az Egyetem nyári kurzusról: „Nagy öröm, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem nyári balettkurzusán dolgozhatok. Inspiráló remek oktatókkal és sok képzett táncossal dolgozni. Mindannyian szenvedélyesen szeretik a táncművészetet, és a képzés sokszínűsége, az izgalmas munka fontos számukra.
Véleményem szerint ez a kurzus nagyszerű lehetőség, mert új inspirációt, művészi impulzusokat ad.
A modern órákon remek hozzáállást tapasztalok, lelkesen és minden szakmai újdonságra nyitottan dolgozunk. A diákokkal való munkám során olyan elemekre fókuszálok, mint a test fizikai adottságai, a dinamika, a mozgás minősége, a térbe való utazás, az időzítés, a ritmus és a tánc formanyelvi tisztasága. Hiszem, hogy a résztvevők tánc iránti rajongását erősíteni tudom.”
Gregor Hatala balettmester, aki 2015 óta a tekintélyes bécsi balettversenyt (ÖTR Contest) vezetője, továbbá a VIBE – the Vienna International Ballet Experience elnöke és alapítója, kérdésünkre így összegzett: „Először dolgoztam a Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzuson és nagy hatással volt rám a résztvevő diákok tudása, a szervezés magas színvonala. Nem csupán a fiatal táncosokról és a tanárokról gondoskodtak tökéletesen,
jó volt látni, ahogy a táncosok az étkezések, az órák utáni időszakban összejöttek, megosztották egymással tapasztalataikat, és új barátságokat kötöttek.
Egyedülálló lehetőség volt a világ minden tájáról érkező diákokkal együtt dolgozni, látni, ahogy fejlődnek a balett-, a Pas de Deux órákon, és ahogy új technikákat és új testnyelvet fedeznek fel a kortárs és repertoár órák során. Sok sikert kívánok a Magyar Táncművészeti Egyetemnek és hasonlóan nagyszerű nyári intenzív kurzusokat.”
Csizmadia Tamás kurzusvezető balettmester arra kérdésre, hogy érzi magát a munka forgatagában, rögtön kijelentette, kiválóan. „Úgy látom, hogy nagyon sokat fejlődött a kurzus. A változtatások és a kis finomítások – a mesterektől és a hallgatóktól érkező visszajelzések alapján – beváltak.
Mindenki mosolyogva jön ki, és megy be az órákra.
A legtöbb táncművészpalánta szívesen használja ki ezt a nyári időszakot, hogy tanuljon, új dolgokkal ismerkedjen. Aki professzionális intézményben tanul annak év közben nincs ennyi ideje a kiruccanásra, de nyáron nyitottak a lehetőségek. Népszerűek a színvonalas nyári kurzusok az utazás, az új impulzusok és a kiváló mesterekkel való találkozás miatt. Sokan már várják a szeptembert, és egy nyári balettkurzus remek »átvezetés« az iskolás hétköznapokba.”
A képzések színvonalára reflektálva Csizmadia Tamás elmondta, hogy Nagy Tamással közösen alakították ki a tanfolyam programját, ő a modern, a Holland Nemzeti Balett korábbi első magántáncosa pedig inkább a klasszikus balett és az ehhez szorosan kapcsolódó órákra koncentrálva. Így alakult ki a remek névsor, melyben helyet kaptak az Egyetem kiváló oktatói és neves külföldi szakemberek is. „Nagyszerűek a mesterek, mindegyik komoly név a szakmában. Az egyetem oktatói közül Szitt Melinda is részt vesz a kurzuson mint a Progressing Ballet Technique oktatója. Ez egy innovatív, koordinációs képességet fejlesztő és a klasszikus balett gyakorlatok helyes elsajátításához szükséges izomzatot erősítő program. Úgy látjuk, nagyon sokat számít a hozzánk jelentkezőknek az is, hogy a kurzuson lehetőségük van részt venni egy Budapest Ballet Grand Prix előválogatáson. Így hat egymásra az Egyetem két fontos eseménye.”
Fejléckép: Magyar Táncművészeti Egyetem Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzusának közreműködői (fotó/forrás: Csillag Pál / Magyar Táncművészeti Egyetem)