Tánc

Amikor a királynő jelmezt tervez

2012.03.20. 10:29
Ajánlom
A diótörő című balett új dániai bemutatójának jelmezeit és díszleteit tervezi II. Margit dán királynő. Csajkovszkij balettjét a koppenhágai Tivoli színháza új feldolgozásban mutatja be, amiben Hans Christian Andersen, a nagy mesemondó idejébe röpíti el a nézőket.

A 71 éves dán uralkodó, aki idén ünnepli trónra lépésének 40. évfordulóját, a nyolcvanas évek vége óta készít jelmez-és díszletterveket dán színházaknak. A sokoldalú királynő, aki festőként és fordítóként végzett, valamint könyvillusztrációkat is készít, egy interjújában elmondta, hogy egy különleges előadást szeretne létrehozni, és könnyen rá tudták venni arra, hogy fogadja el a felkérést. A balettet a koppenhágai vidámpark, az 1843-ban létesült Tivoli Gardens koncerttermében mutatják be november 22-én, és karácsonyig 28 előadást terveznek belőle. Összességében több mint száz jelmezt kell elkészíteni 36 táncos számára és négy színpadi jelenet díszletét. Peter Bo Bendixen, a Tivoli balett-igazgatója kérte fel a királynőt, hogy csatlakozzon a csapatához. A tervek már elkészültek, és hamarosan átadják azokat a munkásoknak - a díszleteket Koppenhágában készítik, a jelmezeket Londonban varrják.
A diótörő, amelyet először 1892-ben a szentpétervári Mariinszkij színházban mutattak be, karácsony estéjén kezdődik, az ifjú hősnő Marika otthonában, aki elalszik, és álmában egy olyan világba repül, ahol a karácsonyra kapott kicsiny diótörő-bábú életnagyságúvá válik, és megvívja harcát az egérkirállyal. A tivoli előadása koppenhágai történet lesz, és az 1870-es évekbe, a nagy dán mesemondó Andersen világába röpíti a nézőket. Andersennek ugyan semmi köze A diótörő meséhez, ám olyan világhírű mesék szerzője, mint A rút kiskacsa, A császár új ruhája, A kis hableány, A rendíthetetlen ólomkatona, vagy A Hókirálynő. Amikor vége van az egerekkel vívott háborúnak, a hősnő nem a herceg birodalmába megy, hanem Tivoliba, és az álomban Tivoli egy csodálatos nyári estéje elevenedik meg - magyarázta Bendixen.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

15 sor színház: Büszkeség és balítélet

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A következő rövid írás a Vígszínház Büszkeség és balítélet című előadásáról szól. 15 sor színház.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc magazin

A cirkusz az egekbe juttat – így zajlik a jövő artistáinak és bohócainak képzése a Cirkuszművészeti Főiskolán

A jelenleg 67 hallgatót képző Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola rektorával, Reidl Kamillával és a bohócképzés vezetőjével, Greifenstein Jánossal beszélgettünk a cirkusz és a bohócok mai helyéről, a világ és a humor megváltozásáról, majd Budavári Zoé levegőakrobatika szakos hallgatótól azt is megtudtuk, hogyan lehet legyőzni a magasságtól való félelmet.
Tánc gyász

Elhunyt Kristó Annamária, a Győri Balett alapító tagja

Elhunyt Dr. Kristó Annamária táncművész, a Győri Balett alapító tagja – tudatta a tánctársulat. „Emlékét megőrizzük, s nem feledjük!” – írják. Dr. Kristó Annamária táncosként indult, végül jogászként végzett, de aktívan fotózott, elsősorban táncot.
Tánc interjú

Fekete Péter: „Nem szabad feladni”

„Hosszú távú, tudatos építkezés zajlik” – fogalmaz Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója arról a munkáról, amely a cirkuszművészet újradefiniálását tűzte ki célul. De miről is van szó pontosan, kiből lesz ma artista, milyen formában zajlik az utánpótlásnevelés, és lesz-e új épülete a Fővárosi Nagycirkusznak?
Tánc interjú

Takashima Kentaro, a Mariinszkij Színház korábbi művésze visszatért a Magyar Táncművészeti Egyetemre

2016-ban végzett a Magyar Táncművészeti Egyetem Táncművész BA képzés klasszikus balett szakirányán Takashima Kentaro, aki korábban a Mariinszkij Színház balett-társulatában is táncolt. A kiváló művész januárban visszatért az Alma materba.
Tánc interjú

A Magyar Táncművészeti Egyetem támogatásra érdemes csodavilág – vallja az új rektorhelyettes

Két hónapja dolgozik a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora, Fodorné Molnár Márta egyetemi tanár mellett rektorhelyettesként Salát Magdolna. Az intézmény korábbi tanulmányi igazgatója, aki 2008 óta tevékenykedik egyetemi pályán.