Tánc

Anna Pavlova is megirigyelné ezt A hattyú halála-szólót

2017.08.21. 14:01
Ajánlom
Elképesztő hajlékonyság, hihetetlen légiesség, győzelem a gravitáció felett – ezek a nagy szavak nemcsak Anna Pavlováról mondhatók el, de a street dance koronázatlan királyáról, Lil Buckról is, aki a maga képére formálta az orosz balerina egyik leghíresebb szerepét.

Annak idején Mihail Fokin egyenesen Anna Pavlova számára koreografálta A hattyú halála című szóló tánckölteményt Camille Saint-Saëns zenéjére (Az állatok farsangja – zoológiai fantázia No.13 – A hattyú). A szerep a gyönyörű orosz balerina védjegyévé vált, több mint négyezer alkalommal adta elő. Azóta is etalon a balerinák számára, ahogy ő képes volt a haldokló hattyú bőrébe (tollába) bújni. És akkor jön egy memphisi srác az utcáról, és azt mondja, ez neki is megy, csak másképp.

Lil Bucktól már megszokhattuk, hogy mindig meglepetéseket okoz azzal, hogy szokatlan kontextusba hozza a sokak által alacsonyrendűnek bélyegzett, sportcipős, utcai táncstílust.

Volt, hogy Barisnyikov oldalán ruhákat reklámozott, volt, hogy a Párizsi Opera Balettet népszerűsítette, máskor pedig a Louis Vuitton Alapítvány párizsi székházában nyílt kiállításon vezette végig folyékony mozgásával a nézőt. A most 28 éves Lil Bucknak (született: Charles Riley) is van védjegye: ő az, aki a tipikusan memphisi táncot, a jookint, másnéven Gangsta walking stílust felemelte a világot jelentő deszkákra. A videó, amire most bukkantunk, nem friss:

Egy memphisi srác, akire a teljes sztárvilág rámozdult

Kapcsolódó

Egy memphisi srác, akire a teljes sztárvilág rámozdult

Lil Buck, egyszerű név, érdemes megjegyezni. Nem csak cseppfolyós, valószerűtlen mozgása, egyéni tánctechnikája miatt érdekes a 26 éves street dance tehetség. Hanem azért is, mert olyan hírességek csináltak már közös projektet vele, mint Mihail Barisnyikov, Benjamin Millepied, Yo-Yo Ma, Madonna, a Cirque de Soleil és a New York City Balett társulata. Buck ma komoly tényező a nemzetközi művészvilágban. MAGAZIN

2011-ben óriási sikert aratott ezzel a szólóval, a híres csellistával, Yo-Yo Mával is előadták.

A szokatlan ötvözetű komolyzenei-street dance performansz nem csak egyszeri sikert hozott: kettősüket a több ezer férőhelyes Pekingi Nemzeti Nagyszínház színpadán is bemutatták. Bármilyen „régi” is legyen tehát ez a szóló, annyira korszerű, hogy 6 év elteltével sem vesztett hatásából. Győződjön meg róla saját szemével!

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Mégsem mutatja be a Pesti Színház Székely Csaba társadalmi megosztottságról szóló darabját

Sokan várták már nagy izgalommal a Pesti Színház őszre meghirdetett premierjét, amiben Székely Csaba legújabb darabját, a Kalandfilmet mutatták volna be, Kincses Réka rendezésében. CIKKÜNK FRISSÜLT!
Zenés színház

VeszprémFest 2023: jön Alvaro Soler, Mariza, Anna Netrebko, Joss Stone, Norah Jones és Rost Andrea

2023-ban 20 éves a VeszprémFest. A kétévtizedes prémium zenei fesztivál július 12. és 16. között a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt zenei rendezvényeként fennállásának egyik legváltozatosabb programjával ünnepel.
Tánc

„Könnyeken átívelő nevetés” – interjú Boris Eifmannal

Ritka és egyedülálló balett érkezik Budapestre június 10-től: a világhírű koreográfus, Boris Eifman 2019-es premierje, A Pygmalion-hatás. A művészt arról kérdeztük, mi a kötődése a komikumhoz, a groteszkhez, és milyen lesz a 21. század táncnyelve.
Színház

Jelentős színházi társulatok szűnhetnek meg

A kulturális kormányzat nyilvánosságra hozta az előadó-művészeti szervezetek támogatására vonatkozó döntését. Több, a működési támogatások csökkentése miatt eleve nehéz helyzetbe került, akár évtizedes sikeres múlttal és figyelemre méltó jelennel rendelkező, közfeladatot ellátó társulat egyáltalán nem kap támogatást.
Zenés színház

Fiatal tehetségek gálakoncertjével köszöntik a nyolcvanéves Marton Évát

Egykori és jelenlegi növendékei, valamint a Marton Éva Nemzetközi Énekverseny díjazottjainak fellépésével köszönti születésnapja alkalmából az énekesnőt a Magyar Állami Operaház.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc ajánló

Fények és árnyékok – különleges lengyel táncelőadások érkeznek a Bethlen Téri Színházba

Magda Niedzielska és Eryk Makohon előadásai a Közép-Európa Táncszínház szervezésében lesznek láthatók június 8-án és június 10-én. Előbbi a testnek a fényhez és a sötétségnek való viszonyait vizsgálja, utóbbi a nemek sztereotipikus társadalmi felfogását veszi górcső alá.
Tánc interjú

„Könnyeken átívelő nevetés” – interjú Boris Eifmannal

Ritka és egyedülálló balett érkezik Budapestre június 10-től: a világhírű koreográfus, Boris Eifman 2019-es premierje, A Pygmalion-hatás. A művészt arról kérdeztük, mi a kötődése a komikumhoz, a groteszkhez, és milyen lesz a 21. század táncnyelve.
Tánc ajánló

Összművészeti ünnepi esttel zárul a 10. Színházi Olimpia

Június 24-én nívós zenei kísérettel megvalósuló táncelőadásokkal és Szent Iván éji mulatsággal zárul az idei év legnagyobb színházi eseménye, a 10. Színházi Olimpia. A színpadi produkcióknak és az azokat követő rendhagyó programoknak a Margitszigeti Színház ad otthont.
Tánc interjú

„Ezen a szerepen egy életen át kell dolgozni” – interjú Beck Mariával

Decemberben mutatkozott be a közönségnek Máriaként A diótörőben, tavasszal Odette/Odile és Kitri szerepében láthattuk. Beck Mariát különös életútjáról, félig amerikai, félig orosz identitásáról és a balettirodalom női karaktereihez való viszonyáról kérdeztük.
Tánc interjú

Egy nagy kisember, aki egy könyvben szerepel Barisnyikovval – Kováts Tibor balettművésszel beszélgettünk

Kováts Tibor a nyolcvanas években a legrangosabb balettversenyeken „verte végig” a világ balett-táncosait, majd tizenhárom évnyi szünet után ismét színpadra állt Duda Éva Frida, az élet múzsája című táncdarabjában. Táncról, infantilizmusról, a balett nimbuszáról, tanításról, szégyenlősségről és öniróniáról is beszélgettünk vele.