Idén Réti Anna Majdhaleszidőm című lakástáncszínházi előadása, és Horváth Nóra Beat című koreográfiája kapta a Lábán Rudolf-díjat. Különdíjjal ismerték el Grecsó Zoltán Willany Leó improvizációs táncszínházát. Réti Anna formabontó performanszáról írt laudációjában így fogalmaz Török Ákos:
„Réti Anna ismét bizonyította, hogy ott a helye a hazai kortárs tánc élvonalában:
úgy tudja önmagát megmutatni és minket játékba vonni, hogy egyetlen pillanatra sem érződik erőltetettnek a dolog. A színház már réges-régen megjelent otthonokban, szobákban, a kortárs tánc most ízlelgeti ezt a sajátos helyzetet. Réti Anna előadása különösképpen jóízűre sikeredett”.
Horváth Nóra Ivanov Gáborral közösen előadott, Beat című koreográfiájáról írt laudációjában Králl Csaba kiemeli:„Horváth Nóra és Ivanov Gábor úgy képes ezt a dramaturgilag szinte hibátlan, szusszanásnyi szünetet sem/alig engedő, voltaképpen egy/több pofátlanul egyszerű ritmusképletre épülő ezerarcú táncos utazást prezentálni, hogy az előadás minden percéért hálásak vagyunk”.
Míg a Grecsó Zoltánnak járó különdíjat így indokolta Török Ákos: „Lábán nomináltak és Lábán-díjasok sora próbálgatta szárnyait és csiszolgatta ötleteit Grecsó Zoltán színpadán.
Willany Leó: mára egy márka lett.
Méghozzá egy igazán értékes márka, ahol a pályakezdő táncosok megnézhetik, mit értek azok az évek, amit a szakiskolákban, egyetemeken töltöttek”.
A Trafó és a MU Színház a magyar kortárs tánc legszínvonalasabb alkotásainak és alkotóinak elismerésére 2005 őszén alapította meg a Lábán Rudolf-díjat, aminek odaítélésére az alapítók független esztéták, kritikusok és szakújságírók közösségét kérték fel. A kuratórium jelenlegi tagjai Artner Szilvia Sisso – újságíró, kritikus, Fuchs Lívia – tánctörténész, tánckritikus, Halász Tamás – tánctörténész, szerkesztő, Králl Csaba – tánckritikus, Bálint Orsolya – tánckritikus, Rényi András – esztéta, Százados László – művészettörténész, Török Ákos – tánc és színházkritikus.
Ugyancsak ezen az estén adták át először az előző évben bemutatott leginnovatívabb, legprogresszívebb független színházi produkciónak járó Halász Péter-díjat. Ezt a kolozsvári Reactor társulat 99,6% című előadásának ítélték oda, amelyben fiatal román és magyar színházi alkotók egy demokratikus előadáscsinálási módszerrel kísérleteztek.
„A 99,6% azt próbálja körbejárni, hogy milyen válasz adható ma a nemzetiségi kérdésre, együttélésre.
Ez a válasz – az előadás, maga a munkamódszer – természetszerűleg hordoz utópikus potenciált, amely egyszerre irányul egy ideálisnak gondolt társadalmi/alkotói működés felé és tartalmazza azt a tudást, hogy az előadás ideiglenes keretein kívüli domináns diskurzus azért másként zajlik” – írja laudációjában Varga Anikó.
A Trafó és a SZÍNHÁZ folyóirat által 2018-ban alapított Halász Péter-díjjal azokat az előző naptári évben bemutatott előadóművészeti kezdeményezéseket ismerik el, amelynek alkotói igyekeznek tágítani a színházcsinálás kereteit, s nem tekintik megváltoztathatatlan, kőbe vésett szabálynak azt, amit általában a színház fogalma alatt értünk. Az alapítók által felkért kuratórium tagjai Darida Veronika, Herczog Noémi, Imre Zoltán, Jászay Tamás, Kovács Bálint, Kricsfalusi Beatrix, Rádai Andrea, Varga Anikó kritikusok és esztéták.