Tánc

Az évad egyik legfontosabb előadása érkezik a Trafóba

2014.10.01. 09:40
Ajánlom
Fizikai színház, dokumentarista színház, tánc – számtalan műfaji kategóriát ráerőltethetnénk a társulatra. Kár, hogy a DV8 tökéletesen alkalmatlan az ilyenfajta besorolásra.

Ha most hirtelen össze kellene szedni az elmúlt évek tíz legjobb előadását, a DV8 2012-ben Budapestre hozott Can we talk about this? c. darabja egészen biztosan dobogós helyet foglalna el (az erről készült interjúnkat itt olvashatják). Az előadás másfél órája alatt lényegében annyi történt, hogy néhány szorosan egymásra rendezett jelenetben Nyugat-Európa legégetőbb problémáját vetették oda a nézőnek: miként integrálható a nyugati demokrácia az iszlámmal? Korlátozhatja-e egy vallás az egyén szólásszabadságát egy demokratikus berendezkedésben, mikortól kell egy hívőnek kompromisszumot kötnie a közösség javára? Az önmagukban közhelynek tűnő kérdések olyan árnyaltan, olyan intenzitással, a politikai közhelyeket megkerülve kerültek a színpadra, amilyet Magyarországon azelőtt aligha láthatott néző. Pontosabban láthatott, például 1992-ben, amikor a DV8 először érkezett az Budapestre.

A világ vezető fizikai színházi társulata már 1986-os megalakulásakor sem a kompromisszumairól volt híres. A végzettségét tekintve egyébként pszichológus Lloyd Newson, a társulat alapítója kezdetektől fogva hangosan hirdette a klasszikus táncformák, így például a balett kiüresedettségét. Témáikat szinte kivétel nélkül erős politizáltság jellemzi, ám mielőtt még valaki whig/tory pólós táncosokat képzelne a színpadra, gyorsan szögezzük le: esetükben ez annyit jelent, hogy kivétel nélkül aktuális társadalmi témákat boncolnak szét, a homofóbiától kezdve a vallási és etnikai konfliktusokig - nem egyszer túllépve a politikai korrektség meglehetősen szűk határait.

Az október 1-től három napon át a Trafóba érkező John c. előadásukat idén augusztusban mutatták be Bécsben. Akárcsak legutóbbi Can we talk about this? esetében, Newson ezúttal is dokumentarista eszközökkel közelített anyagához, közel ötven férfival készítettek interjút, amelyben a nemiségről, szexuális szokásaikról és vágyaikról vallottak. A megkérdezettek egyikét Johnnak hívták - lányokról, fiúkról, börtönről mesélt történeteit ezúttal szigorúan a tizennyolcas karika árnyékában láthatjuk a Trafóban.  

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

A magyar kultúra napján mutatják be a Debrecen 175 drámapályázat nyertes műveit

„A debreceniek, a szindarabokon keresztül a város rejtözködő múltját megismerve, joggal lesznek büszkék a debreceniségükre” – mondta Meskó Zsolt, a drámapályázat győztese.
Jazz/World

Magyar zenekar dala lett listavezető Spanyolországban

A Peet Project 2024-ben megjelent új albumán szereplő, Queen of My Heart című a spanyol és latin-amerikai smooth jazz Top 100-as lista élére került.
Vizuál

Elhunyt Csáji Attila festőművész

A Munkácsy-Mihály-díjas alkotót, az MMA rendes tagját, volt alelnökét életének nyolcvanhatodik évében érte a halál – osztotta meg a hírt a köztestület.
Színház

Elhunyt Tresz Zsuzsanna Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező

„Egyedi látásmódja, kreativitása, kitartó, mindig a tökéletes megoldásra törekvése és szakmai alázata példaértékű volt” – írja a vasárnap eltávozott alkotóról a Pécsi Nemzeti Színház.
Vizuál

Lakos Nóra: „Nekem rengeteget segített az írás kamaszként”

„Még egy szerető családban is érezheted magad egyedül, amikor kamasz vagy” – fogalmazott lapunknak Lakos Nóra, akivel legújabb filmje, a Véletlenül írtam egy könyvet kapcsán ültünk le beszélgetni.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc magazin

15 éves a Feledi Project – itt az ünnepi klip!

Egy igazán különleges mérföldkőhöz érkezett a Feledi Project: idén ünnepli megalakulásának 15. évfordulóját. A társulat Mindenünk, mindennapi életünk a tánc című, jubileumi klipje nemrég jelent meg.
Tánc magazin

„Izgatottan várom, hogy új és izgalmas kihívásokkal találkozhassak” – Győrben járt gyakorlaton az MTE hallgatója

Ónódy Ábel a végzős modern évfolyam hallgatóit bemutató sorozat első olyan szereplője, aki nem külföldön, hanem idehaza, a Győri Balettnél tölti gyakorlati idejét. Ábel szívesen válaszolt kérdéseinkre, amikor megkértük, számoljon be, milyen élmények érik a magyar táncélet egyik meghatározó együttesénél.
Tánc interjú

„Fejlődtünk, szinte mindennap” – kiváló olasz kortárs balettegyüttesnél jártak az MTE végzős modern hallgatói

A Magyar Táncművészeti Egyetem végzős modern hallgatóinak az utolsó esztendőben lehetőségük nyílik egy teljes félévet gyakornoki időszakban tölteni. A páratlan lehetőségről Dorsich Hanna számolt be.
Tánc gyász

Elhunyt Virág Imola táncművész

A Háromszék Táncszínház közösségi oldalán adta hírül, hogy január 7-én türelemmel és méltósággal viselt betegség után, életének ötvenegyedik évében elhunyt nyugalmazott munkatársuk, Virág Imola táncművész, táncoktató.
Tánc interjú

Volf Katalin: Mindegyik végzős hallgató küzdő típus

A Magyar Táncművészeti Egyetem végzős klasszikusbalett-évfolyamának mesternője, Volf Katalin, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar balettművész a hallgatók mögött álló munkáról és a rájuk váró feladatokról nyilatkozott.