Tánc

Az idei évadban először látható a Magyar TáncRAPszódia

2022.04.08. 10:35
Ajánlom
A VARIDANCE és a Bartók Színház élő zenés előadásában a magyar néptánctradíció találkozik a hiphop és beatbox ritmusával. A különleges produkció legközelebb április 13-án látható a RaM Színházban. Az este felemelő élményt kínálhat azoknak is, akik először találkoznak a magyar néptánccal.

A VARIDANCE és a Bartók Színház Magyar TáncRAPszódia című előadása a magyar néptánctradícióból kiindulva – azt mai tánctechnikákkal ötvözve – sajátos, egyedi hangulatot és látványvilágot hoz létre. Az egymást váltó, hol dinamikus, hol lírai, hol humoros képekben a Kárpát-medence táncainak kavargó sokszínűsége a megszokottól eltérően, mégis mindannyiunk számára oly ismerős módon tűnik fel. Brahms világszerte ismert Magyar táncainak ízléses feldolgozása találkozik a modern köntösbe bújtatott néptánc hagyományaival.

A lánytáncok lágysága, a páros táncok romantikája, a férfitáncok virtuozitása keveredik a hiphop lazaságával; kaszák villannak, libben a szoknya, pödrődik a bajusz. A baseballsapkás alakok csizmákkal bokáznak Brahms és a rap ritmusaira.

A modern hangzást és az élőzenét az Infusion Trió, az ország egyetlen looper zenekara biztosítja, melyet Fekete János „Jammal” egészít ki beatboxszal.

Varidance1-094149.jpg

Magyar TáncRAPszódia (Fotó/Forrás: Békefi András / VARIDANCE)

A tánc, a zene és a beatbox a Varidance és vendégművészei által létrehozott vidám, energikus, különleges ötvözete minden korosztály számára felemelő élményt nyújt.

Az előadás az idei évadban először április 13-án látható a RaM Színházban. Jegyek az alábbi oldalon válthatók.

Az előadás időtartama: 70 perc. Az előadásban stroboszkóp szerepel.

Alkotók:

Rendező-koreográfus: Vári Bertalan

Társkoreográfusok: a Varidance táncművészei

Díszlettervező: Menczel Róbert

Jelmeztervező: Lakatos Márk

Produkciós vezető: Békefi András

Zenekar:

Weisz Nándor – ének, dob

Farkas Izsák – hegedű

Simkó-Várnagy Mihály – cselló, basszusgitár

Az InFusion Trió az ország egyetlen looper zenekara, ami 2011 decemberében alakult. A formáció, tagjai mind képzett zenészek, akik a komoly- és a könnyűzene terén egyformán jártasak. A zenekar egy különleges hangszerpark segítségével (elektronikus hegedű, elektronikus cselló, elektronikus dob és különböző effekt pedálok, torzítók és looperek) saját dalokkal, népdalfeldolgozásokkal, és a rádiókból is jól ismert slágerekkel koncertezik.

Beatbox:

Fekete János „Jammal” – beatbox

Fekete János „Jammal” zenész családban nőtt fel, ahol mindig zene vette körül. Ennek hatására elkezdett először dobolni majd később beatboxolni. A Kőbányai Zenei Stúdióban dob szakon végzett 2011-ben. A zenekarokon kívül még színházban is zenél. Itt főleg hangutánzással, hangeffektekkel, beatboxszal egészíti ki a színdarabot. Magyarországon kívül még több más országban lépett fel.

Táncolják:

Asbolt Eszter Anna, Bánházy Eszter, Deák Bálint, Dunaveczki Éva, Hahn Jusztina Sára, Halmosi Dzsenifer, Hernicz Albert, Jaklics Liliána, Kecskeméti Gergely, Perger Balázs Márk, Péter Szilvia, Simon Gergő, Széchenyi Krisztián, Veres Tamás, Végső Zsolt, Zolja Adél

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Magyar TáncRAPszódia (fotó: Békefi András / VARIDANCE)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc gyász

Elhunyt Kristó Annamária, a Győri Balett alapító tagja

Elhunyt Dr. Kristó Annamária táncművész, a Győri Balett alapító tagja – tudatta a tánctársulat. „Emlékét megőrizzük, s nem feledjük!” – írják. Dr. Kristó Annamária táncosként indult, végül jogászként végzett, de aktívan fotózott, elsősorban táncot.
Tánc interjú

Fekete Péter: „Nem szabad feladni”

„Hosszú távú, tudatos építkezés zajlik” – fogalmaz Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója arról a munkáról, amely a cirkuszművészet újradefiniálását tűzte ki célul. De miről is van szó pontosan, kiből lesz ma artista, milyen formában zajlik az utánpótlásnevelés, és lesz-e új épülete a Fővárosi Nagycirkusznak?
Tánc interjú

Takashima Kentaro, a Mariinszkij Színház korábbi művésze visszatért a Magyar Táncművészeti Egyetemre

2016-ban végzett a Magyar Táncművészeti Egyetem Táncművész BA képzés klasszikus balett szakirányán Takashima Kentaro, aki korábban a Mariinszkij Színház balett-társulatában is táncolt. A kiváló művész januárban visszatért az Alma materba.
Tánc interjú

A Magyar Táncművészeti Egyetem támogatásra érdemes csodavilág – vallja az új rektorhelyettes

Két hónapja dolgozik a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora, Fodorné Molnár Márta egyetemi tanár mellett rektorhelyettesként Salát Magdolna. Az intézmény korábbi tanulmányi igazgatója, aki 2008 óta tevékenykedik egyetemi pályán.
Tánc ajánló

Tánc Valentin-napra: jövő héten látható a Liliom

Magyarországon egyedülálló táncszínházi előadás a Liliom, a szerelem, a szenvedély és a sorsfordító döntések története. A Feledi Project előadása modern mozgásvilággal és érzelmekkel teli koreográfiával kelti életre Molnár Ferenc világhírű darabját. A Liliom február 19-én látható a Nemzeti Táncszínházban.