Tánc

Az Operában vizsgáznak a jövő balettművészei – interjú Volf Katalinnal

2025.06.06. 16:50
Ajánlom
Május végén a Nemzeti Táncszínházban mutatták be a végzős klasszikus balett-évfolyam tagjai vizsgakoncertjük programját. A remek ízléssel összeállított, nagyszerű koreográfiákat tartalmazó program színvonalához egyértelműen felnőttek a végzősök és a velük fellépő alsóbb évfolyamos hallgatók is. Az est igazi szórakozást jelentett a táncművészet szerelmeseinek, így mindenki izgatottan várja a június végi vizsgakoncertet, immár az Operában. Volf Katalinnal beszélgettünk.

A Magyar Táncművészeti Egyetem klasszikus balett szakirányának végzősei a Nemzeti Táncszínházban emlékezetes estét töltöttek. A tanulmányaikat lezáró fiatalok előtt az elhelyezkedésüket tekintve óriási lehetőségek állnak nyitva azáltal, hogy főtantárgyuk, a klasszikus balett mellett a táncművészet sok más formanyelvét is igen magas szinten elsajátították. Útjuk során kihívások, megmérettetések számos fajtája formálta őket, ehhez a múlt pénteki előadás éppúgy hozzátartozott, mint a június végi, a Magyar Állami Operaházban látható vizsgakoncert. Az esten a végzős évfolyam hallgatói mellett ezúttal is közreműködtek a Magyar Táncművészeti Egyetem táncművész szak klasszikus balett szakirány V-VIII. évfolyamos hallgatói.

Az előadás műsorát összeállította: Volf Katalin Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas balettművész, érdemes művész az Operaház Örökös tagja, Mester Művésze, egyetemi tanár, évfolyamvezető balettmester és Túri Sándor Harangozó díjas táncművész egyetemi docens, évfolyamvezető balettmester.

Mennyire volt elégedett a látottakkal?

Elégedett vagyok, mert azt gondolom, biztató előzetest láthattunk. Ezt több szempontból is fontos. A hallgatók számára azért, mert most először csinálták végig az egész programot, hajcsinálással, átöltözéssel, feszes menetrenddel és ami roppant fontos, közönség előtt. Itt kiderült, mi az, amin változtatni kell és mi működik. Jó volt látni, hogy egy nehéz, sok gondtól terhelt év végén mindenki jókedvűen, pozitív energiát sugározva dolgozott. Élmény velük lenni!

Egy nagyon színvonalas, komoly koreográfiákat tartalmazó előadást láthattunk. Felnőttek hozzá a hallgatók?

A táncművészetben számomra a második szó, a művészet a legfontosabb! Persze a technika és sok minden más is alapelvárás, azonban jó volt átélni, hogy a hallgatók meglépték, amit vártunk tőlük. A koreográfiák összeállításánál arra törekedtünk, hogy mindenki az adottságának, tehetségének, habitusának megfelelő számban mutassa meg magát. Látva az előadást, azt gondolom, sikerült egy olyan programot összeállítani, amiből pontosan kiderül, kik ők. Nem az volt a cél, hogy a legkönnyebb feladatot adjuk, hanem az, hogy megmutassák önmagukat.

Mi vár még a hallgatókra és a mesterekre a következő három hétben?

Pénteken szigorlatoznak, utána államvizsgáznak, van itt dolog bőven. Jövő pénteken az Eiffel Műhelyházban lépnek fel 16 órakor az Operaház meghívására, Lukács András Az örök körforgás című darabjában. Utána már végképp ráfordulunk a vizsgakoncertre. Az utolsó 10 nap már csak arról szól. Két nap próbalehetőséget kaptunk az Operában, ami csodálatos.

aST_DS04141_10-163352.jpg

Az MTE végzős klasszikus balett-évfolyamának viszgaelőadása (Fotó/Forrás: Schildt Tamás / MTE)

És hogy állnak a végzős balettművészek a továbblépéssel? 

Ez egy érzékeny téma, de szerencsére az elmúlt napokban minden jóra fordult, szinte varázsütésre. Nagyon kevés és nehéz volt a próbatánc-lehetőség idén. Vagy túlképzettek voltak a hallgatók, vagy nem volt rendben az állampolgárság, és még sorolhatnám. Ahogy hallottam, a modern évfolyam esetében is ugyanez volt a helyzet. Igazán nehezen indult a február, nem kívánom azt az időszakot senkinek. Az első körökben sok elutasítás érte őket, de az elmúlt 10 napban valami csoda történt, amiért imádkoztam.

Úgy néz ki, hogy 70 százalékuknak már sikerült elhelyezkedni.

Nehéz időszak volt, meg is cibálta a gyerekeket ez az egész, de nagyon bátrak voltak. Megméretteted magad, jön a kudarc… Utána felkaparni magad a padlóról, ez egy érzelmi hullámvasút. Most azonban itt vannak és rendben vannak! Azt egy kicsit sajnálom, hogy csak egy hallgatónk marad Magyarországon, a többiek mind külföldön folytatják. Ez szerintem hiba. Azonban most az örömre koncentrálok. Nekem az számít, hogy az innen kikerülő fiatal jó helyen legyen az első évben, boldog legyen és jó szakemberek kezei között fejlődhessen. Tartsa meg azt az érzést, hogy szeret táncolni!

aSTaST_DS03023_285_10-1536x1024-163352.jpg

Az MTE végzős klasszikus balett-évfolyamának viszgaelőadása (Fotó/Forrás: Schildt Tamás / MTE)

Az évfolyam hallgatói: Bank Lili, Bárány Ágoston, Boboi Felix, Chiang Yu-Rou, Egerházi Thália, Ishii Ryo, Knausz Patrik, Precup Júlia Karina, Sakurako Hommochi, Shimizu Yuma, Szabó Rozina, Szepsi Dóra, Toydemir Ezgi, Yurchenko Mariia, Zhang Yi Di

További információ a vizsgaelőadásról itt érhető el >>>

Szerző: MTE

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Az MTE végzős klasszikus balett-évfolyamának viszgaelőadása után (fotó / forrás: Schildt Tamás / MTE)

Magyar Táncművészeti Egyetem

A Magyar Táncművészeti Egyetem (MTE) 1950-ben Állami Balettintézet néven alakult, 1983-ban főiskolai, 2017. február 1-től egyetemi rangot kapott. 

„A tánc a ma művészete, mert gyors, közvetlen hatású, tömör és példázatos. Olyan vizuális művészet, amelynek nem kell mindent kimondani ahhoz, hogy mindent elmondjon. A tánc expanziójáért élek, hogy napvilágra jöjjön a táncnak ez az akarása, hogy legyen tánc, és hogy elfoglalja az őt megillető helyet. Hogy melyik ez a hely? Az első. Legalábbis véleményem szerint.”

Az idézet Maurice Béjart-tól, a XX. század egyik legjelentősebb koreográfusától származik, akinek gondolataival a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora, Fodorné Molnár Márta egyetemi tanár „teljes mértékben” azonosulni tud.

A Magyar Táncművészeti Egyetem oktatóinak, munkatársainak célja, hogy európaszerte elismert, jövőorientált képzési intézményként készen álljon a 21. századi társadalom kihívásaira az oktatás, a kultúra és azon belül a táncművészet eszközeivel.

Legolvasottabb

Könyv

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Vizuál

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Vizuál

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Tánc

Yakovleva Maria lett A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja

A Magyar Nemzeti Balett principálját A bajadér június 15-i előadásának tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés, hogy a következő szezonban ő lesz a Magyar Állami Operaház balettegyüttese legrangosabb címének birtokosa.
Tánc

Szűnni nem akaró vastaps a végzős modern évfolyam vizsgakoncertjén

A Nemzeti Táncszínházban került sor a Táncművész szak Moderntánc szakirány végzős évfolyamának vizsgakoncertjére. Az est hatalmas sikert aratott, nem véletlenül. A fiatal táncművészek hihetetlenül sokszínű, stílszerűen nagyon modern és izgalmas programot táncoltak.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Tánc hír

Yakovleva Maria lett A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja

A Magyar Nemzeti Balett principálját A bajadér június 15-i előadásának tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés, hogy a következő szezonban ő lesz a Magyar Állami Operaház balettegyüttese legrangosabb címének birtokosa.
Tánc magazin

Szűnni nem akaró vastaps a végzős modern évfolyam vizsgakoncertjén

A Nemzeti Táncszínházban került sor a Táncművész szak Moderntánc szakirány végzős évfolyamának vizsgakoncertjére. Az est hatalmas sikert aratott, nem véletlenül. A fiatal táncművészek hihetetlenül sokszínű, stílszerűen nagyon modern és izgalmas programot táncoltak.
Tánc hír

Hortobágyi Gyöngyvér: „Szerencsések vagyunk, és szerencsés a hazai művészvilág is!”

Kiválóan sikerült a Magyar Táncművészeti Egyetem Néptánc szakirány hallgatóinak Félúton című előadása. Az előadás végén, a modern szakirány hallgatóinak vizsgakoncertjéhez hasonlóan, itt is állva tapsoltak a nézők.
Tánc hír

Oszaka után Erdélyben turnézik a Magyar Állami Népi Együttes

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad.
Tánc ajánló

Nagyszabású gálával ér véget június 14-én a Margitszigeten a 30. jubileumi Duna Karnevál

Az Arany Idők című előadás a külföldi és hazai táncegyüttesek közel háromszáz művészének egyedülálló közös produkciója lesz, ahol az elmúlt 30 év legemlékezetesebb színpadi pillanatait idézik fel a táncosok.