Tánc

Az ukrán táncos a mézeshetek után egy előadással tér vissza Budapestre

A Nagy Gatsby júliusi, margitszigeti bemutatója kapcsán a világhírű ukrán balettcsillaggal, Denis Matvienkóval, a szenvedélyes, könnyed és virtuóz táncos-koreográfussal, a Great Gatsby projekt művészeti vezetőjével beszélgettünk.

Ez a balett show lesz az első saját előadása Budapesten, de ha jól tudom, akkor már nyert egy díjat Magyarországon. Látta a várost? Hogy tetszett? Mit szeretett benne a legjobban?

Igen 1998-ban nagydíjat kaptam az R. Nuriev versenyen, ezt követően több alkalommal az operaház színpadán játszottam, és közvetlenül az esküvőm után nászúton is voltam Budapesten.

A szülei is táncosok, egyértelmű volt ilyen gyökerekkel, hogy balett táncos legyen?

Táncolni akartam, mert szerettem volna örömöt adni, akkor még nem tudtam, hogy a balett ennyire nehéz!

Nemcsak Ukrajnában, hanem Magyarországon is nagy hagyományokkal rendelkezik a balett. Mit vár ettől a show-tól?

Egy csodálatos és nagyszabású előadást, olyat, ami boldoggá teszi az embereket.

Ezzel a turnéval már a világ minden táján megfordultak. Melyek voltak a legfőbb állomások?

Jártunk Párizsban, Cannes-ban, Genfben, Berlinben, Frankfurtban, Bécsben, Minszkben, Vilniusban és Almatyban, és valóban minden egyes előadás a maga nemében speciális és különleges volt.

A nagy Gatsby

A nagy Gatsby (Fotó/Forrás: Szabad Tér Színház)


A The Great Gatsby című balett show-n 2013-ban kezdett dolgozni Konstantin Meladzével, Dwight Rhoden-szel és Alena Matvienkóval, a premier pedig 2014-ben volt. Miért tartott négy évig, hogy Magyarországra is elérkezzen az előadás? Hány fellépésük volt már a The Great Gatsby-vel és melyik volt a legemlékezetesebb?

A show-t Európa több mint 25 helyszínén mutattuk be eddig és ahogy mondtam, minden előadás egyedülálló és különleges volt!

Miért esett a választása éppen a Nagy Gatsby-re? Mi fogta meg benne?

Ez egy időtlen történet, amely olyan örök témákat érint, mint a szerelem, a hiúság, a hiábavalóság és a magány.

És több, mint balett, de micsoda pontosan? Hogyan tudná leírni?

Ez a balett-show a különböző műfajok találkozásából született, magába ötvözi a klasszikus balettet, a kortárs táncot és a mozit.

Ön az egyetlen, aki négy nagydíjat is nyert a világ egyik vezető balettversenyén. Vannak további tervei, más projektjei is?

Igen, természetesen vannak, de ebben a pillanatban még nem szeretném kiteríteni a lapjaimat ezekkel kapcsolatban.

Sokat dolgozik a Mariinskij Színházban, de 2016-tól a Novoszibirszki Operaház és Balettszínház művészeti igazgatói posztját is betölti. Milyen változásokat hozott ez az életében és a szakmai karrierjében?

A Novoszibirszki Színház meghosszabbította azt az időt, amit fiatal balett táncosként tölthettem, amiért én nagyon hálás vagyok, és különösen az ott dolgozó csodálatos embereknek, akik segítettek, hogy ne veszítsem el a hitemet az emberekben, s ezért én valósággal beléjük szerettem.

Táncolt a világ minden táján, Tokióban, Moszkvában, Párizsban, Milánóban és New Yorkban. Mi volt a legnagyobb szakmai kihívás és a legnagyobb siker?

A balett és a show olyan problémákból áll, amelyeket egész életünkben folyamatosan le kell győznünk! Legnagyobb sikereimet a táncban értem el, azokban a jelenetekben, amelyekben táncoltam, de a legnagyobb büszkeség számomra a feleségem, Nastya és a lányom, Lisa.

GATSBY_016-102612.jpg

A nagy Gatsby (Fotó/Forrás: Szabad Tér Színház)

Klasszikus táncosként kezdte a pályát, de a The Great Gatsby inkább kortárs koreográfia. Egyszerű volt váltani? Melyik műfaj áll közelebb Önhöz?

Mint már mondtam, a balett igen nehéz műfaj, de a szerelem, ami hozzá fűz, mindig csodákat tesz az emberrel!

Hihetetlenül sikeres karriert mondhat magáénak, amely azt hiszem igen sok munkájába és erőfeszítésébe kerülhetett. Hogy telik egy napja?

Egy egy igazán vicces kérdés! Nos, ha a napomat egy lóéhoz hasonlítanám, akkor ebben a hasonlatban én egy telivér faj volnék, aki hihetetlen számú kilométert galoppozott már és továbbra is ezt teszi. Még mindig gyönyörű ló, de nagyon elfáradt! Azokban a ritka pillanatokban, amikor megáll, hogy visszanézzen, látja, hogy milyen sokat haladt és milyen rövid idő alatt, és azt gondolja, hogy ez nem is olyan rossz! Ez tetszik neki! A lábai fájnak ugyan, a patái elkoptak és a patkó leesett róluk, de galoppoznia kell, tovább és tovább, büszkén, felszegett fejjel, egészen addig, amíg csak engedik.

Szóval egy büszke ló vagyok, aki addig vágtázik, amíg csak lehet. Pontosan így néz ki az én életem is!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Gyermekotthonok lakóinak és gondoskodó közösségeknek viszi el a klasszikus zenét a Concerto Budapest

Gyermekotthonokban, idősotthonokban és kórházakban, összesen hét helyszínen tartanak ingyenes adventi koncertet a Concerto Budapest művészei december 10. és 21. között.
Vizuál

Magyar írók naplóit mutatja be a PIM új kiállítása

A Halálom esetén elégetendő! címmel nyílt tárlat több szempontból mutatja be az írói naplókat: milyen altípusai lehetnek, milyen füzetbe és hány éven keresztül íródtak, hogyan kerültek a múzeumba, miképpen alakul bennük a makrotörténelem mikrotörténetté.
Klasszikus

Benjamin Appl karácsonyi lemezt adott ki

A világhírű dalénekes új albumán német, osztrák, angol, amerikai, svéd és francia karácsonyi dalok is szerepelnek. A felvételen a regensburgi dóm gyerekkórusa működik közre, ahol egykor Benjamin Appl is énekelt.
Vizuál

Ingyenesen lesz látható online a Janó Manó című magyar animációs sorozat második évada

Az alkotók reményei szerint a sorozat megtekintése során a gyerekek úgy jutnak hasznos információkhoz az őket körülvevő világról, hogy közben végig izgulhatják a kedvenc szereplőik bolygólyukért vívott csatáját 
Színház

Nagy Feró Hamletjével indul útjára az Akvárium Színházi Műhely

Januártól izgalmas színházi előadások színtere is lesz Budapest egyik legkedveltebb közösségi helye, az Akvárium Klub. Az Akvárium Színházi Műhely első előadása január 13-ra várható.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc hír

A Millenárisra tervezi legújabb, grandiózus bemutatóját a Recirquel, amit többszöri megnézésre szánnak

A világviszonylatban is előkelő helyen jegyzett magyar újcirkuszi társulat Európa legnagyobb immerzív, vagyis a nézőket is bevonó attrakcióját ígéri. A Walk My World című produkció 2025 novemberétől várja a nézőket a Millenáris Nagycsarnokban.
Tánc ajánló

Megújult, még monumentálisabb díszletekkel látható idén a Recirquel ünnepi produkciója

A Kristály című téli újcirkuszmese december 6. és január 5. között több mint ötven alkalommal lesz látható a Millenáris Üvegcsarnokában. A 2018-ban bemutatott előadás új szereposztást is kapott, ám Kristály szerepében továbbra is Horányi Juli énekesnőt láthatjuk.
Tánc hír

Az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára került a csárdás

Az argentin tangó, a spanyol flamenco és sok más örökségelem mellé került a csárdás tánc hagyománya az UNESCO szellemi kulturális örökségének reprezentatív listáján.
Tánc magazin

Élsportolókhoz hasonlóan mutatja be a táncosokat a Táncszínház fotósorozata

A Nemzeti Táncszínház „Hiszünk a tánc erejében” szlogen mentén tervezett imidzskampánya részeként lélegzetelállító táncfotókon jelennek meg a magyar táncművészek.
Tánc beszámoló

A kiégés ellen egy prímabalerina könyvével

Megan Fairchild, a New York City Balett vezető táncosa, a napokban zajló rangos Budapest Ballet Grand Prix meghívott vendégeként járt Magyarországon. A Fidelio jelen volt a prímabalerina szimpóziumán a Nemzeti Táncszínházban.