Tánc

Benjamin Millepied rasszistának tartja a Párizsi Operát

2017.01.02. 12:10
Ajánlom
2016 elején Benjamin Millepied, Natalie Portman férje felállt a Párizsi Opera balett tagozatának éléről. Soha nem magyarázta meg igazán döntését. A róla készült friss dokumentumfilm azonban most bemutatja a művészeti igazgatása alatt benne zajló folyamatokat.
Benjamin Millepied

Benjamin Millepied (Fotó/Forrás: Pascal Le Segretain / Getty Images Hungary)

Január 13-án debütál a külföldi mozikban a Reset - (Relevé) című film, amiben Millepied - aki a nagy hagyományú intézményit tisztelettel illeti, de mégis elavultnak bélyegzi – elárulja, hogy amikor 2014 végén az együtteshez érkezett, megdöbbent az ott tapasztalt rasszizmus láttán. „Hallottam, amint valaki azt mondta, hogy egy fekete táncos a balettben egy figyelemelterelő jelenség. Ha adott huszonöt fehér lány, és egy színesbőrű, akkor mindenki az utóbbit fogja nézni. Az, hogy mindenkinek ugyanolyannak kell lennie az együttesben, az náluk azt jelenti, hogy mindenkinek fehérnek kell lennie” - mondja Millepied a filmben, ami a Clear, Loud, Bright, Forward című nagy sikerű produkció próbafolyamatát követi végig. Hozzátette: „dolgoznom kell ez ellen a rasszista szemlélet ellen”.

A filmből az is kiderül, hogy a Párizsi Opera balett tagozatának élén eltöltött rövid periódus alatt milyen eszközökkel próbált teret adni a sokszínűségnek. Például a társulat életében először félvér táncosnőt tett meg az egyik előadás főszereplőjének. Azt is felfedi a filmben, hogy a táncosok orvosi ellátása is elavult és az együttes sokat veszített régi hírnevéből.

Mozivásznon az éppen zajló tánctörténelem

Kapcsolódó

Mozivásznon az éppen zajló tánctörténelem

A dokumentumfilm műfaja fénykorát éli, ami a tánc területén is megmutatkozik: hónapról hónapra jelennek meg az olyan táncfilmek, amik az éppen zajló eseményeket még melegében dokumentálják a vásznon. Összeszedtük, melyek azok, amikre érdemes odafigyelni az elmúlt két év terméséből.

Az együttes az 1800-as évek végétől 1950-es évekig a művészi kifejezésmódjáról és a képzett táncosok mozgásáról volt híres. Ez égetően hiányzik a mai gyakorlatból” - mondja.

Míg tehát tavaly februári távozásakor Millepied személyes okokra hivatkozott és a művészi kiteljesedés igényére, addig a filmben elszórt kritikai megjegyzései azt mutatják, hogy a rendszerrel volt a legfőbb gondja. Egy sajtótájékoztatón ki is mondta: „Rájöttem, hogy a társulatban kialakult rendszert túl nehéz volna átfordítani abba, amit én releváns szemléletnek gondolok a mai balettal kapcsolatban” - fogalmazott.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Tizenketten jutottak a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekverseny döntőjébe

A csütörtöki középdöntő után a zsűri hat női és hat férfi versenyzőt választott ki, hogy 7-én, szombat este megmérkőzzenek a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn.
Színház

Csákányi Eszter Kulka Jánosról: „Negyvenéves barátság a miénk”

Zenés premiert tart Csákányi Eszter és Kulka János a Pozsonyi Pikniken, az újlipótvárosi „falunapon”. Szeptember 7-én, szombaton újra együtt énekelnek a színpadon. Csákányi Eszter a szeptember 5-én megjelent XIII. kerületi lapnak, a Hírnöknek mesélt arról, mennyire boldog, hogy manapság csomó jó dolog történik barátjával, Kulka Jánossal.
Színház

Kortárs és klasszikus darabokkal vág neki az új évadnak a Budaörsi Latinovits Színház

Alföldi Róbert újra Székely Csaba-darabot visz színre, Hegymegi Máté először rendez – évadot nyitott a Budaörsi Latinovits Színház. A társulat három új taggal vág neki a 2024/25-ös szezonnak.
Könyv

Az Angelus-díj rövidlistájára is felkerült Totth Benedek kötete

Továbbra is szoríthatunk a magyar szerzőért, akinek itthon Margó-díjjal kitüntetett Holtverseny című regénye versenyben van rangos lengyel elismerésért. A végső nyertes nevét októberben jelentik be. 
Vizuál

Fordított tárgyak – a kortárs művészet kontextusát vizsgáló kiállítás nyílt a Ludwig Múzeumban

Mintegy háromszáz műtárgyon keresztül a kortárs képzőművészetben egyre elterjedtebbé váló hagyományos kézművestechnikák jelenlétének okait és különféle jelentéseit vizsgálja a Fordított tárgyak című új időszaki kiállítás a Ludwig Múzeumban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc ajánló

A Szegedi Nemzeti Színházban debütál a Duna Művészegyüttes Apák és fiak című előadása

A Duna Művészegyüttes Apák és fiak – Táncelőadás Nagy Albert gyűjtései nyomán című előadása egy sorozat kezdőállomása, melyben tisztelegni kívánnak a kiemelkedő munkát végző néptáncgyűjtők előtt.
Tánc ajánló

The Freaks – Világpremier cirkuszshow a Margitszigeten!

Augusztus 28-án a világon először lehet látni a szenzációs multimédiás cirkuszshowt: a The Freaks NOVA – Visionaire’s World című látványos produkcióját.
Tánc gyász

Elhunyt Novák Ferenc Tata

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfus, rendező, etnográfus augusztus 17-én, 93 éves korában hunyt el, közölte a család.
Tánc ajánló

Cirkuszi show is várja a STRAND Fesztiválra látogatókat

A STRAND Fesztivál nagyszínpadán minden este egy erre az alkalomra készülő, különleges cirkuszi produkció fogadja a headlinerekre várakozó közönséget. A Zamárdiban rendezett fesztivál más helyszínein is megjelennek artisták augusztus 22. és 24. között.
Tánc hír

A változtatások beváltak – vélemények a Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzusról

Második alkalommal szervezte meg a Magyar Táncművészeti Egyetem Nemzetközi Nyári Intenzív Balettkurzusát. Az International Summer Intensive Ballet Course 2024-ben majdnem kétszer annyi jelentkezővel, komoly nemzetközi érdeklődés mellett és kimagasló színvonalú mesterek irányításával augusztus 17-ig tart az Egyetem kampuszán.