Az egykori színházi kormánybiztos, a sokoldalú Bánffy Miklós érdemei közt tartják számon többek közt azt is, hogy elsőként mutatta be Bartók A kékszakállú herceg vára című operáját 1918-ban, valamint A fából faragott királyfi első színpadra kerülése és annak díszletei is az ő nevéhez köthetők - mondta el a sajtótájékoztatón Ókovács Szilveszter, az Operaház jelenlegi kormánybiztosa, az esemény házigazdája. Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) kezdeményezésének és munkájának köszönhetően az április 3-tól látogatható kiállítás a színházi kultúra egy méltatlanul elfeledett, jelentős alakja előtt tiszteleg: gróf Bánffy Miklós egyszerre volt regényíró, festőművész, grafikus, könyvillusztrátor, karikaturista, díszlettervező, színházszervező, rendező és politikus. A kiállítás elsődleges célja Bánffy Miklós színházhoz kötődő munkásságának bemutatása, valamint néhány új kutatási eredmény ismertetése és az életmű komplexitásának érzékeltetése.
A kiállítás, melyet Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára nyitott meg, külön teret szentel a könyvillusztrátor Bánffynak, láthatóak lesznek az 1921-ben, a génuai (genovai) békekonferencián készített karikatúrareprodukciói, a legkorábbi darabjának és az 1935-ös Ember tragédiájának rendezőpéldánya is. Szebeni Zsuzsanna, a kiállítás kurátora és Ács Piroska, az OSZMI igazgatója a vándorkiállításról elmondta, hogy a korábban a Külügyminisztériumban is bemutatott anyag elsősorban Bánffyt a politikust, míg a most látható válogatás a művész színházi-operai tevékenységét állítja előtérbe, melyet kifejezetten az Operaház számára állítottak össze az OSZMI munkatársai.
Bánffy Miklós nevéhez fűződik az Orosz Balett első operaházi vendégjátéka 1912-ben, száz évvel ezelőtt - mutatott rá Solymosi Tamás balettigazgató. Ennek tiszteletére a megnyitó díszvendégei voltak a moszkvai Bolsoj balett-társulatának csillagai, Maria Alekszandrova és Mihail Lobuhin, akik a Magyar Nemzeti Balett március 24-én bemutatott Don Quijote-előadásának főszerepeit táncolják majd április 5-én és 8-án. A tárlat június 24-ig az előadások előtt és a felvonások közötti szünetben látogatható.