„A színház, a város és a tánc legendás, történelmi személyiségét veszítette el, aki erős nyomot hagyott az identitásunkon, és jelentősen öregbítette az olasz kultúra hírnevét a nagyvilágban” – áll az intézmény közleményében, ahol közel 50 évig dolgozott.
A milánói születésű Fraccinak a második világháború idején vidékre kellett menekülnie a bombázások elől. Ekkor a 10 éves kislány még alig tudott valamit a táncról, azonban felfigyeltek kecsességére és muzikalitására, és arra biztatták, hogy jelentkezzen a Scala akadémiájára.
A sikeres felvételit egy hosszú tanulási folyamat követte, az iskola elvégzése után egy évvel pedig már Bellini Az alvajáró című darabjában táncolhatott.
Luchino Visconti rendezésében a főszerepet játszó Maria Callas partnereként lépett színpadra, a darabot pedig Leonard Bernstein dirigálta.
A Scala-beli fellépés hírnevet hozott Fraccinak, Londonból és az Egyesült Államokból is kapott felkéréseket.
A nemzetközi siker ellenére nem hagyta el anyaintézményét, a Scalát, ahol 2000-ben állt utoljára színpadra az Excelsior című előadásban.
Legismertebb szerepe a Giselle című klasszikus balett címszerepe, melyben Nurejev és Barisnyikov mellett a dán Erik Bruhn volt a partnere. A darab élete végéig elkísérte, januárban a színház ugyanis meghívta az online és tévén is közvetített Giselle-mesterkurzusra.
„Megrendítő volt több mint tíz év után visszatérni a Scalába”
– nyilatkozta Fracci a mesterkurzus után.
Fejléckép: Carla Fracci (fotó: Roberto Serra - Iguana Press/ Getty Images Hungary)