Tánc

„Fejlődtünk, szinte mindennap” – kiváló olasz kortárs balettegyüttesnél jártak az MTE végzős modern hallgatói

2025.01.08. 14:05
Ajánlom
A Magyar Táncművészeti Egyetem végzős modern hallgatói a harmadik olyan generáció az egyetem modern évfolyamának történetében, akiknek az utolsó esztendőben lehetőségük nyílik egy teljes félévet gyakornoki időszakban tölteni. A Pannónia Ösztöndíjprogram keretein belül Bondor Málna, Lászlóffy Emőke, Szabó Csenge és Dorsich Hanna tartózkodtak a karácsonyi időszak kezdetéig a világszerte elismert, a Bologna melletti Reggio Emiliában található MM Contemporary Dance Companynál. A páratlan lehetőségről, amelynek során az egyetem hallgatói világszerte elismert kortárs mesterekkel dolgozhattak együtt, Dorsich Hanna számolt be.

Izgalmas szakmai környezetben, gyönyörű helyen voltatok az elmúlt hónapokban. Hogy teltek a napjaitok a gyakorlaton?

Általában hétfőtől péntekig, reggel 9 órától délután 4-ig voltunk bent. Először három balettmester felváltva tartott nekünk balettgyakorlatot, utána a modern órák következtek, amiken különböző koreográfusokkal, táncosokkal, társulatvezetőkkel dolgoztunk. Ezt követően jöttek a próbák, amiken a decemberi előadásra készültünk, amiben mi is szerepeltünk és remekül sikerült. Itt az MM Contemporary Dance Company Vivaldi Umane Passioni darabját és Emanuele Soavi incompany darabjainak részleteit tanultuk. Hétvégén sokszor mentünk át a közeli gyönyörű városokba.

Mennyiben más a társulatnál töltött idő, mint az egyetemen?

Teljesen más egy új országban, új emberekkel és impulzusokkal dolgozni. Láthattuk, milyen egy ilyen közegben a munka és az élet.

Mindennap új dolgokat tanulhattunk, tapasztalhattunk.

Gyorsabb és érettebb felfogásra volt szükség, mert kevesebb figyelmet kaptunk az apró dolgok kijavítására, ezeket magunknak kellett megtenni. Újdonság volt a gyakorlat elején az is, hogy az órák olasz vagy angol nyelven zajlottak és ez még több figyelmet igényelt, de a mesterek és a táncosok mind segítőkészek voltak.

Hogy tapasztalod, az eddig megszerzett tudásotok elegendő arra, hogy társulatnál dolgozzatok?

Igen, az alapok megvannak, de azt is látom, hogy még sok munka áll előttünk. Az itt töltött idő segített, hogy ráleljünk több hiányosságunkra, és az is kiderült, pontosan miben, milyen irányba szeretnénk művészileg kiteljesedni.

IMG_8698-scaled-e1735415257578-135915.jpeg

A Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatói a MM Contemporary Dance Companynál jártak gyakorlaton (Fotó/Forrás: Magyar Táncművészeti Egyetem)

Kik foglalkoztak veletek?

Sok segítséget kaptunk Enrico Morellitől, az MM Contemporary Dance Company egyik vezetőjétől, aki lehetővé tette, hogy itt lehessünk és tanulhassunk az Agora Coaching Project csapatának ideiglenes tagjaiként. A balettmestereink Mauro Bigonzetti, a Teatro alla Scala igazgatója, Dorian Grori és Lisa Martini. A modern órákat, tréningeket és a betanulást legtöbbször helyi, olaszországi koreográfusok, táncosok vagy társulat vezetők tartják, de többször hívnak vendégkoreográfusokat is, Francesco Gammino, Martin Angiuli, Sabino Barbiero, Paolo Mangiola is dolgozott velünk. Az előadás egyik részére Michele Merolával, az MM Contemporary Dance Company másik vezetőjével és egyik táncosával, Nicola Stasival készültünk. A második felét Emanuele Soavi, az Emanuele Soavi incompany vezetője és egyik táncosa, Lorenzo Molinaro tanította be nekünk.

Ekkor ez egy nagy lehetőség volt?

Óriási dolog ennyi újat tapasztalni és megélni. Nap mint nap rengeteget tanulunk.

Azok számára, akik majd külföldön szeretnének elhelyezkedni, mindez nagy lépést jelent a szakmai karrier megkezdésében.

Sokat segített nekünk az elmúlt pár hónap az önálló, talpraesett és nem magyar nyelvű munkavégzésben és abban, hogy felkészüljünk a valódi táncművész szakmára. Fejlődtünk, szinte mindennap és sokat adott nekünk az itteni emberek mentalitása, hozzáállasuk a tánchoz. Mindannyian elmondhatjuk, hogy felkészültebben és tapasztaltabban indulhatunk el a saját utunkon az egyetem befejeztével.

Támogatott tartalom

Fejléckép: A Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatói a MM Contemporary Dance Company december 20-i bemutatóját követően (Fotó/Forrás: Magyar Táncművészeti Egyetem)

Magyar Táncművészeti Egyetem

A Magyar Táncművészeti Egyetem (MTE) 1950-ben Állami Balettintézet néven alakult, 1983-ban főiskolai, 2017. február 1-től egyetemi rangot kapott. 

„A tánc a ma művészete, mert gyors, közvetlen hatású, tömör és példázatos. Olyan vizuális művészet, amelynek nem kell mindent kimondani ahhoz, hogy mindent elmondjon. A tánc expanziójáért élek, hogy napvilágra jöjjön a táncnak ez az akarása, hogy legyen tánc, és hogy elfoglalja az őt megillető helyet. Hogy melyik ez a hely? Az első. Legalábbis véleményem szerint.”

Az idézet Maurice Béjart-tól, a XX. század egyik legjelentősebb koreográfusától származik, akinek gondolataival a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora, Fodorné Molnár Márta egyetemi tanár „teljes mértékben” azonosulni tud.

A Magyar Táncművészeti Egyetem oktatóinak, munkatársainak célja, hogy európaszerte elismert, jövőorientált képzési intézményként készen álljon a 21. századi társadalom kihívásaira az oktatás, a kultúra és azon belül a táncművészet eszközeivel.

Legolvasottabb

Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Színház

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.
Klasszikus

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Plusz

Zubreczki Dávid: „Budapest tele van különleges templomokkal”

Ismét kiadták a Templomséták Budapesten című könyvet. Zubreczki Dávid építészeti mesemondó nagysikerű kötetében 250 templom, zsinagóga, imaház, kápolna és szentély szerepel különleges városi sétajavaslatokkal. A mű megjelenéséhez kapcsolódóan február 13-tól május 21-ig nyolc budapesti templomban tart vetített előadást a szerző.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Tánc ajánló

Grecsó Zoltán: „A szabad tánc óriási erőt ad”

Rendkívül sikeres volt a kezdet tavaly, nem kérdés a folytatás: az idén 16 éves Willany Leó Improvizációs Táncszínház január 31. és február 2. között a második Willany Leó Improvizációs Fesztivált rendezi meg – együttműködésben a Trafóval.
Tánc ajánló

Neves ukrán balett-társulat viszi színre A hattyúk tavát a Kongresszusi Központban

A balettirodalom legismertebb műve, egy legendás történet Csajkovszkij halhatatlan zenéjével most az Ukrainian Classical Ballet előadásában látható! A társulat A hattyúk tavával tér vissza márciusban a Budapest Kongresszusi Központba.
Tánc magazin

15 éves a Feledi Project – itt az ünnepi klip!

Egy igazán különleges mérföldkőhöz érkezett a Feledi Project: idén ünnepli megalakulásának 15. évfordulóját. A társulat Mindenünk, mindennapi életünk a tánc című, jubileumi klipje nemrég jelent meg.
Tánc magazin

„Izgatottan várom, hogy új és izgalmas kihívásokkal találkozhassak” – Győrben járt gyakorlaton az MTE hallgatója

Ónódy Ábel a végzős modern évfolyam hallgatóit bemutató sorozat első olyan szereplője, aki nem külföldön, hanem idehaza, a Győri Balettnél tölti gyakorlati idejét. Ábel szívesen válaszolt kérdéseinkre, amikor megkértük, számoljon be, milyen élmények érik a magyar táncélet egyik meghatározó együttesénél.
Tánc interjú

„Fejlődtünk, szinte mindennap” – kiváló olasz kortárs balettegyüttesnél jártak az MTE végzős modern hallgatói

A Magyar Táncművészeti Egyetem végzős modern hallgatóinak az utolsó esztendőben lehetőségük nyílik egy teljes félévet gyakornoki időszakban tölteni. A páratlan lehetőségről Dorsich Hanna számolt be.