A Trois Gnossiennes szerelmes nőjével, a Trójai játékok harcos amazonjával, vagy a Falling Angels tökéletességre törekvő balett-táncosnőjével tudsz jelen pillanatban a legjobban azonosulni?
Most éppen a Trois Gnossieness kettősével, ezt már volt szerencsém eltáncolni. Ez a pas de deux a szívemnek nagyon kedves, már az első próbákon éreztem, hogy nagyon fogom szeretni. Aradi Mária mesternővel van szerencsénk próbálni, akire ez a darab készült, a vele való közös munka mindig kihozza az emberből a legjobbat és a maximumot.
Ebben a pas de deux-ben fontosnak tartom a férfi és a nő egyenrangúságát, igyekszem egy erős nő megjelenítésére.
A Trójai játékok - amazonokkal egy balettparódia. Milyen színészi kvalitásokat, teljesítményt kíván meg a humoros műfaj?
Ez a darab nagyon komoly fizikai feladatot jelent a női táncművészek számára, hiszen eredetileg férfiak táncolták. A sajátos technikai elemek mellett különböző karakterek megformálása is a feladatunk. Fontos a színészi játék, és az egyéniségünk közvetítése.
Általánosságban véve mennyiben segíti a technikai kivitelezést az, ha az előadásmódra nagyobb figyelmet kell fordítani?
Mindenképpen segíti. Egy táncos sokat próbál, napról-napra tökéletesíti a technikáját. Mindemellett nagy hangsúlyt kell fektetni a szerep érzelmi megfogalmazására is. Amikor átlényegülök, akkor automatikusan előjönnek a begyakorolt mozdulatsorok, és ilyenkor lépésről-lépésre visz tovább az érzelem.
A Trójai játékok - amazonokkal azt is megmutatja, hogy a női táncosok elbírnak a férfias nehézségű mozdulatsorokkal is. Te magad mennyire érzékelsz efféle emancipációt a balettban, tehát, hogy a balerinák igyekszenek kitörni a törékeny balerina sztereotípiából?
Lehet, hogy ez egy létező tendencia, de
én azt gondolom, hogy egy balerina sosem veszíti el a nőiességét, a törékenységét.
Vannak koreográfiák, melyek megkövetelik a komoly fizikai erőt, az ilyen feladat inspirál a fejlődésre, a szakmai tudásom bővítésére.
Ez az előadás már-már akrobatikus mozdulatsorokat is tartalmaz, mivel a brazil harcművészetből táplálkozik. Mennyire testhezálló számodra ez a fajta atletikus mozgás?
Új mozgásformát, technikát mindig nagyon izgalmas megtanulni, így nagyon várom, hogy elsajátíthassam a lépéseket, és hogy eltáncolhassam ezt a szerepet is. Az, hogy mennyire testhezálló számomra, az majd később derül ki, de én szeretem, ha új kihívások előtt állok és új dolgokat tapasztalhatok.
Mit gondolsz arról a tendenciáról, hogy a balettnak nemzetközi viszonylatban is egyre inkább hangsúlyozzák a sportteljesítmény voltát?
Egy balettművész élete sok hasonlóságot mutat egy sportolóéval, vannak közös jellemzők: az életvezetés, a hozzáállás, az eredménycentrikusság, a sikeresség.
A hasonlóság ellenére jelentős különbségek is vannak. Mindkét pálya teljes embert kíván, a művészi létnek azonban vannak csak rá jellemző ismérvei. A sportoló az eredményre, a művész a teljesség kifejezésére törekszik. A balettművészet természetesen követi a modern kor követelményeit, de mindig lesznek sajátosságai.
A balettképzés és a pályára kerülés kezdeti, embert próbáló időszaka után meg lehet-e nyugodni, hátra dőlni, ha az ember olyan méltó pozícióban van, mint te magántáncosként?
Ez a pálya a mindennapi újrakezdésről szól, küzdelemről, tanulásról, a fejlődésről. Folyamatos a verseny, nem lehet lazítani, nem lehet az ember magával elégedett. A maximalizmusom minden nap arra késztet, hogy alázatosan végezzem a munkámat és napról napra képes legyek megfelelni saját elvárásaimnak.
Nemrég tartottátok az esküvőtöket Balázsi Gergő balett-táncossal. A balett hogyan segít nektek megélni a férfi és női szerepeket?
A férfi és a női szerepek az élet minden területén kifejeződnek. Mi emberileg és szakmailag is támogatjuk, segítjük egymást.
Milyen új tervekkel vágsz neki a 2018/2019-es időszaknak?
A következő évadban is szeretnék sokat dolgozni, fejlődni, tapasztalni. Sok utazás, külföldi és belföldi előadás vár az együttesre, nagy izgalommal várom a következő év feladatait, szerepeit, előadásait.