Tánc

Folytonosság és megújulás a Győri Balettnél – Interjú Velekei Lászlóval

2020.05.22. 09:20
Ajánlom
Újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a negyvenéves múltra visszatekintő társulat: Kiss János igazgató huszonkilenc év után távozik a Győri Balett éléről, és átadja a helyét az eddigi művészeti vezetőnek, Velekei Lászlónak. A Harangozó- és Seregi-díjas táncművész-koreográfust kérdezte terveiről a Táncművészet szerzője.

A 40 éves Győri Balett működése az alapításától napjainkig két szakaszra bontható: az 1979-ben kezdődő 12 év Markó Iván nevéhez kötődik, aki vezetőként és koreográfusként irányította az együttest. Ezt a korszakot egy új társulat létrehozása, művészeti megerősítése és Győr kulturális vérkeringésébe való bekapcsolása jellemezte.

1991-től Kiss János igazgatóként stabilizálta az együttes működési feltételeit, biztosította a szakmai fejlődését, külföldi művészekkel egészítette ki a hazai csapatot, kiszélesítette a repertoárt és a nemzetközi táncélet rendszeres szereplőjévé tette a társulatot. A harmadik szakasz Velekei László eddigi művészeti vezető igazgatóvá való várható kinevezésével kezdődhet, egyedüli pályázóként sikeres önkormányzati szakbizottsági meghallgatáson van túl.  

velekei-laszlo-094711.jpg

Velekei László (Fotó/Forrás: Fehér Alexandra / Győri Balett)

Milyen célokat és koncepciót fogalmazott meg a pályázatában, hova akar eljutni és mit akar megőrizni az eddigi eredményekből? Gyökeres fordulat vagy értékmegőrző innováció lesz a következő évek jellemzője?

Voltam táncos, magántáncos, szólista, próbavezető, művészeti asszisztens, alkalmazott koreográfus, koreográfus és művészeti vezető, vagyis a szakmai létra valamennyi lépcsőfokát volt szerencsém bejárni a Győri Balettnél töltött 23 évben. Dolgoztam együtt mindkét igazgatóval, Markó Ivánnal és Kiss Jánossal, valamint sok alapító táncossal. Elmondhatom, a Győri Balett minden szegletét bejártam, ismerem a várost és a közönségét.

Igazgatóként, ha elnyerem a bizalmat, szeretnék méltó lenni a társulat 40 évéhez.

A beadott pályázatom egyik alcíme: Tradíció és innováció. Amennyiben támogatnak a döntéshozók, a folytonosságra és a megújulásra szavaznak. 2015 óta a Győri Balett vezetésében kettévált az igazgatói és művészeti vezetői poszt. A szakmai nyitás garanciája számomra Lukács András személye a művészeti vezetői poszton. De tervezek változást a szervezeti felépítésben, a döntéshozatali mechanizmusokban, a marketingben és a szervezésben is. Ami talán a legfontosabb, rengeteg energiát fektetünk a fiatalok megszólításába, és abba, hogy a közönségünkből közösséget tudjunk építeni.

Lukács Andrást hívta meg maga mellé művészeti vezetőnek. Ő 15 éve a szomszédos Bécsben, a Wiener Staatsoper szólistája és koreográfusa, előtte Frankfurtban és Lyonban dolgozott. Sikeres alkotó, legismertebb darabja idehaza az Örvény, amelyet a Magyar Nemzeti Balett is többször műsorára tűzött, és legutóbb a Bolero is sikert aratott a Győri Balett színpadán. Mit vár el tőle?

Andrással négy éve kezdtünk el együtt álmodozni. Nem tűztünk ki pontos elvárásokat egymással szemben, hanem egyszerűen csak hagytuk, hogy alakuljon az élet. Csodálatos táncművész és koreográfus. Inspirál a világlátása, gondolkodása, embersége. Azt szeretném, hogy ugyanezt tegye az együttessel, a hazai táncélettel és legfőképp a győri publikummal.

Hiszek a magyar táncművészetben, mert rendkívül színes.

Minden szegmens feladata a saját világképét artikulálni a közönségének. A hivatástudatunk, a tánc szeretete, a táncművészek tisztelete végül úgyis összeköt minket egy egésszé.

Markó Iván idején lényegében egy koreográfusra épülő társulat volt a Győri Balett, és ennek megvolt a maga kockázata. Ez már az elmúlt 19 évben nem volt jellemző, ugyanakkor ön és Lukács András is sikeres koreográfus, alkotói szempontból kihasználják azt, hogy egy egész társulat áll a rendelkezésükre?

Természetesen. Hiszen egy alkotó és egy táncos között nagyon intim kapcsolat van. Vezetői szemszögből nézve fontos, hogy benne legyünk és részeseivé váljunk a csapatnak, időnként együtt próbáljunk. Azt érzem, attól váltam hitelessé a táncosok szemében, hogy minden jó és rossz pillanatot együtt éltünk meg és kezeltünk. Nem szeretnék szerénytelen lenni, de András és az én darabjaim is nagy sikerrel debütáltak Győrben. Ennek ellenére, amint lejárnak a 2021-es évre szóló ígérvényeim, alkotóként eltávolodnék az együttestől. Lukács András munkássága adja majd a repertoár gerincét, de természetesen mindketten úgy gondoljuk, hogy hívunk más alkotókat is.

Kinevezes-214850.jpg

Dézsi Csaba András, Győr polgármestere és Velekei László (Fotó/Forrás: Oláh-Jakócs Péter / Győri Balett)

Kiss János leköszönő igazgató ereje teljében van, miben számít rá a későbbiekben?

Ő mindig is a része lesz a Győri Balettnek. Nemcsak szakmaiságára, hanem a barátságára is szükségem van és lesz. Nem túlzok, ha úgy fogalmazok, ő az egész életét szentelte a Győri Balettnek és a magyar táncművészetnek. A jövőben a Magyar Táncfesztivál igazgatójaként és szakmai tanácsadóként számítok rá.

Úgy tűnik, az idei Magyar Táncfesztivál a legjobb esetben is őszre tolódik, egybeeshet az évadkezdéssel. Milyen őszre számít, hogyan kezdik az új évadot?

A legfontosabb most, hogy mindenki egészséges maradjon. Szeretném így elkezdeni az új szezont, minden mást megoldunk együtt. Magabiztos vagyok, mert nagyon jó az a csapat, amellyel együtt dolgozhatok.

Forrás: Péli Nagy Kata, Táncművészet című szakfolyóirat

Fejléckép: Velekei László (fotó: Mészáros Mátyás)

Velekei László a Győri Balett új igazgatója július 1-től

Kapcsolódó

Velekei László a Győri Balett új igazgatója július 1-től

A társulatot 29 éve vezető Kiss János megbízatása lejárta után nem pályázott újra a pozícióra, de utódjának pedig segített felkészülni.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Október 21-én búcsúztatják Novák Tatát

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfusról nyilvános búcsún emlékezhetnek meg tisztelői, az Erkel Színházban rendezett megemlékezésen.
Könyv

Per Petterson: Tizennyolc évesen azt gondoltam, ha nem válok íróvá, boldogtalan ember leszek

Per Petterson a PesText vendégeként érkezett Budapestre szeptember végén, a programsorozat előtt beszélgettünk vele írói indulásáról, gyermekkoráról, valóság és emlékezet furcsa viszonyáról, valamint az önmagukat megíró regényekről.
Plusz

Grecsó Krisztián tart rendhagyó tárlatvezetést a Közlekedési Múzeum kiállításán

A Magyar Műszaki és Közlekedési és Múzeum Mivel megyünk? – Energiamix a közlekedésben címmel nyitotta meg idén szokásos éves időszaki kiállítását. Október 16-án az ismert író a tárlat ihlette szövegeivel kalauzolja végig a látogatókat.
Klasszikus

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Vizuál

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc hír

Október 21-én búcsúztatják Novák Tatát

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfusról nyilvános búcsún emlékezhetnek meg tisztelői, az Erkel Színházban rendezett megemlékezésen.
Tánc hír

Előremutató nemzetközi projekthez csatlakozott a Magyar Táncművészeti Egyetem

A Magyar Táncművészeti Egyetem csatlakozott egy a közép-európai táncművészeti egyetemek közti együttműködési projekthez, amelynek célja, hogy kialakítson egy olyan hallgatói és egyetemi hálózatot, amely összeköti a régió táncszíntereit.
Tánc hír

Gáláns jelmezfelajánlást kapott a Magyar Táncművészeti Egyetem a japán Atelier Yoshino Co. részéről

A Magyar Táncművészeti Egyetem campustúrát és fogadást tartott a Diplomáciai Testületek tagjai számára. Az esemény kiemelt programpontja volt az Atelier Yoshino Co. jelmezkészítő és -bérbeadó vállalat jelmezadományozási ceremóniája.
Tánc ajánló

A szerelem a központi témája a Duna Művészegyüttes legújabb bemutatójának

A Szerelemkert című produkció válogatást nyújt neves koreográfusok rég nem látott műveiből, kiegészülve az együttes jelenlegi repertoárján lévő koreográfiáival. A bemutató október 3-án lesz látható a Nemzeti Táncszínházban.
Tánc ajánló

A Szegedi Nemzeti Színházban debütál a Duna Művészegyüttes Apák és fiak című előadása

A Duna Művészegyüttes Apák és fiak – Táncelőadás Nagy Albert gyűjtései nyomán című előadása egy sorozat kezdőállomása, melyben tisztelegni kívánnak a kiemelkedő munkát végző néptáncgyűjtők előtt.