Tánc

Főszerepben az ifjú balettművészek – újra Grand Audition a Magyar Táncművészeti Egyetemen

2024.02.21. 13:55
Ajánlom
Február 23-24-én, pénteken és szombaton ismét visszatér – immár hagyományosan – Budapestre, a Magyar Táncművészeti Egyetemre a Párizsban és Barcelonában évek óta megrendezésre kerülő Grand Audition. A tavalyi első „válogató” sok szerződési ajánlatot hozott a jelenlévő fiatal baletthallgatók számára, így nem meglepő, hogy idén az előválogatást követően 145 fiatal vesz részt az eseményen.

Ahogy a Grand Audition honlapján olvasható, valóban érdemes a fiatal tehetségeknek Budapestre látogatniuk, mert újra nagynevű társulatigazgatók előtt mutathatják meg tudásukat. A Magyar Táncművészeti Egyetemen a Holland Nemzeti Balett junior társulatigazgatójától, Ernst Meisnertől, a karlsruhei Staatsballett vezetőjén, Raimondo Rebecken keresztül a Svéd Királyi Balett vezetőjéig, Nicolas Le Richeig jelentős szakemberek érkeznek, és nézik meg a tehetségeket az egyetem ifj. Nagy Zoltán Színháztermében.

A Magyar Táncművészeti Egyetem célja, hogy ismét felkerüljön a nemzetközi balettvilág térképére.

Ebben a munkában komoly lehetőség a Grand Audition, amelynek Magyarországra érkezésében elévülhetetlen érdemei vannak Nagy Tamás Harangozó Gyula-díjas balettművésznek, aki a Magyar Táncművészeti Egyetem Művészeti Tanácsának elnökeként segíti az intézmény munkáját.

MTE-Szinhazterem_Tamas-1119x1536-135428.jpg

Nagy Tamás Harangozó Gyula-díjas balettművész (Fotó/Forrás: Magyar Táncművészeti Egyetem)

„Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem immár hagyományosan otthont adhat ennek a jelentős nemzetközi baletteseménynek – mondta el Nagy Tamás. – Rektor asszonnyal, Fodorné Molnár Márta egyetemi tanárral a modellváltás óta kiemelten fontosnak gondoltuk a rendezvény Budapestre csábítását. A társulatvezetőknek, igazgatóknak itt módjuk van a Grand Audition komoly szakmai tudással rendelkező csapata által válogatott, elvárt szempontoknak megfelelő fiatalokból a kétnapos színpadi produkciók alapján kiválasztani a nekik leginkább tetsző táncosokat.

A tavalyi eseményünk sok szerződésajánlatot hozott, talán ezért is komoly az érdeklődés a 2024-es kiadás iránt.

Reméljük, ismét sokan tudnak majd kiemelkedő művészi színvonalat képviselő társulathoz csatlakozni a budapesti hétvége eredményeként” – tette hozzá a Magyar Állami Operaház és a Holland Nemzeti Balett korábbi vezető magántáncosa.

gvendolin_balettkepesito-135428.jpg

Nagy Gvendolin 2023-ban a Párizsi Grand Audition eseményén is részt vett (Fotó/Forrás: Magyar Táncművészeti Egyetem)

2023-ban kiderült, az MTE és a magyar táncművészet számára jelentős előrelépés, hogy a Grand Audition Budapest és Budapest Ballet Grand Prix sikeresen útjára indult. Nem csupán a nemzetközi és hazai szakmai megítélés, hanem a fiatal magyar balettművészek szempontjából is, akik így hazai pályán bizonyíthatnak és hívhatják fel magukra figyelmet.

„Nagy előny, hogy nem kell a hallgatóknak az esetleges szerződés reményében társulatról társulatra menni, hanem hazai pályán, megszokott környezetben bizonyíthatnak – mondta el Nagy Tamás, hozzátéve: a nemzetközi ismertség növelése az egyetemre érkező külföldi érdeklődők miatt is fontos. „Éveken át tartó munka azt az asszociációt felépíteni, hogy amikor valaki külföldön a Hungarian Dance University elnevezést hallja, akkor a magas színvonalú képzés, a szakmai fejlődés és a továbblépés lehetősége társuljon hozzá. Jó egy ilyen építkezésben részt venni, egy ilyen ambiciózus célhoz csatlakozni. Most ezért dolgozunk nagyon sokat itt a Magyar Táncművészeti Egyetemen.”

A fejléckép forrása: Magyar Táncművészeti Egyetem

Magyar Táncművészeti Egyetem

A Magyar Táncművészeti Egyetem (MTE) 1950-ben Állami Balettintézet néven alakult, 1983-ban főiskolai, 2017. február 1-től egyetemi rangot kapott. 

„A tánc a ma művészete, mert gyors, közvetlen hatású, tömör és példázatos. Olyan vizuális művészet, amelynek nem kell mindent kimondani ahhoz, hogy mindent elmondjon. A tánc expanziójáért élek, hogy napvilágra jöjjön a táncnak ez az akarása, hogy legyen tánc, és hogy elfoglalja az őt megillető helyet. Hogy melyik ez a hely? Az első. Legalábbis véleményem szerint.”

Az idézet Maurice Béjart-tól, a XX. század egyik legjelentősebb koreográfusától származik, akinek gondolataival a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora, Fodorné Molnár Márta egyetemi tanár „teljes mértékben” azonosulni tud.

A Magyar Táncművészeti Egyetem oktatóinak, munkatársainak célja, hogy európaszerte elismert, jövőorientált képzési intézményként készen álljon a 21. századi társadalom kihívásaira az oktatás, a kultúra és azon belül a táncművészet eszközeivel.

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.
Vizuál

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Színház

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Tánc gyász

Elhunyt Kristó Annamária, a Győri Balett alapító tagja

Elhunyt Dr. Kristó Annamária táncművész, a Győri Balett alapító tagja – tudatta a tánctársulat. „Emlékét megőrizzük, s nem feledjük!” – írják. Dr. Kristó Annamária táncosként indult, végül jogászként végzett, de aktívan fotózott, elsősorban táncot.
Tánc interjú

Fekete Péter: „Nem szabad feladni”

„Hosszú távú, tudatos építkezés zajlik” – fogalmaz Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója arról a munkáról, amely a cirkuszművészet újradefiniálását tűzte ki célul. De miről is van szó pontosan, kiből lesz ma artista, milyen formában zajlik az utánpótlásnevelés, és lesz-e új épülete a Fővárosi Nagycirkusznak?
Tánc interjú

Takashima Kentaro, a Mariinszkij Színház korábbi művésze visszatért a Magyar Táncművészeti Egyetemre

2016-ban végzett a Magyar Táncművészeti Egyetem Táncművész BA képzés klasszikus balett szakirányán Takashima Kentaro, aki korábban a Mariinszkij Színház balett-társulatában is táncolt. A kiváló művész januárban visszatért az Alma materba.
Tánc interjú

A Magyar Táncművészeti Egyetem támogatásra érdemes csodavilág – vallja az új rektorhelyettes

Két hónapja dolgozik a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora, Fodorné Molnár Márta egyetemi tanár mellett rektorhelyettesként Salát Magdolna. Az intézmény korábbi tanulmányi igazgatója, aki 2008 óta tevékenykedik egyetemi pályán.
Tánc ajánló

Tánc Valentin-napra: jövő héten látható a Liliom

Magyarországon egyedülálló táncszínházi előadás a Liliom, a szerelem, a szenvedély és a sorsfordító döntések története. A Feledi Project előadása modern mozgásvilággal és érzelmekkel teli koreográfiával kelti életre Molnár Ferenc világhírű darabját. A Liliom február 19-én látható a Nemzeti Táncszínházban.