Tánc

Hogyan vannak jelen a női koreográfusok a néptáncban?

2019.03.04. 09:05
Ajánlom
Nőnap alkalmából március 10-én a Hagyományok Háza Fókuszban a koreográfusok sorozatának részeként két női alkotó, Györgyfalvay Katalin és Nemes Szilvia művei láthatóak, amik után beszélgetni is lehet az alkotókkal.

A Hagyományok Háza előadás-sorozatának megszokott menete szerint az est első részében egy mára már klasszikussá vált, a színpadi néptánc korszakalkotó művészének koreográfiája látható, a második részben pedig egy kortárs koreográfus műveit mutatják be. 

Gyorgyfalvay2-122625.jpg

Györgyfalvay Katalin koreográfiája

Györgyfalvay Katalin az elsők között kezdett kísérletezni azzal, hogyan érdemes az emberi viszonyrendszereket a néptánc eszközkészletén keresztül a színpadon ábrázolni, valamint hogy miképpen tud párbeszédbe lépni egymással a színpadon a táncművészet, az irodalom, a (komoly)zene és a képzőművészet. Művei (Bújócska, Ostinato, Káin és Ábel stb.)  hivatkozási alapot jelentenek a ma alkotó koreográfus generáció számára is. 

Györgyfalvay Katalin életműve minden bizonnyal az utóbbi fél évszázad egyik legfontosabb koreográfiai korpusza” - írta róla Fuchs Lívia tánckritikus.                                                                            

Az esten felvételről látható Ostinato című műve, élőben pedig a Bújócska, Káin és Ábel, Just for you, és az Unisono című műveiből láthatunk részleteket. Közreműködők a Bihari János Táncegyüttes, Közép-Európa Táncszínház, Szabolcs Néptáncegyüttes, valamint Kolumbán Norbert és Szabó Tamás, a Duna Művészegyüttes táncosai.

Bár az estnek nem célja az alkotók összehasonlítása, a másik, még pályája elején tartó néptánc-alkotó, Nemes Szilvia Györgyfalvai Katalinhoz hasonlóan a nagyobb művészi egységben gondolkodik, és bátran alkalmazza a folklór eszközkészletét, koreográfiáiban mai szemszögből közelít a néptánchoz. Az est második részében látható, a 6. nap után című etűdban azt a kérdéskört feszegeti, hogy ha Isten az önmaga képére teremtette az embert, és az ember tökéletlen, akkor Isten is tökéletlen? A Kórkép című koreográfia pedig azt boncolgatja, hogy a mindenkori ember hogyan veszíti el önmaga egyéniségét, és az aktuális trendek mentén hogyan uniformizálódik a világban. Mi történik vele akkor, ha erre rádöbben, és van-e ebből kiút? A darabokat a Magyar Állami Népi Együttes táncosai és a zselízi Kincső Táncegyüttes és Kincsős Szülők Csapata adják elő. 

A koreográfiák bemutatása után Fuchs Lívia tánckritikus és Juhász Zsolt koreográfus beszélgetnek a darabok apropóján Orza Calin koreográfus moderálásával. A műsor szerkesztője Szögi Csaba.

(címlapkép: Dusa Gábor)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Tavaszi megújulás Kodály Zoltánnal és Berecz Andrással a Pesti Vigadóban

Berecz András Mindenek újulnak – Tisztelet Kodály Zoltánnak című előadás során Kodály-kórusművek, népdalok és cimbalommuzsika köszönti a tavaszt a Pesti Vigadóban, május 10-én.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc ajánló

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Tánc beszámoló

A jövő csillagai mutatkoztak be a Magyar Táncművészeti Egyetem gáláján

Az idén 75 éves Magyar Táncművészeti Egyetem 75 napon át tartandó eseménysorozatának nyitányaként április 10-én, csütörtökön este a Nemzeti Táncszínházban került sor az intézmény hallgatóinak gálaelőadására.
Tánc hír

Alumnitalálkozóval ünnepelték a 75 éves Magyar Táncművészeti Egyetemet

A Magyar Táncművészeti Egyetem 2025-ben ünnepli fennállásának hetvenötödik esztendejét, ezért és az intézmény egy hetvenöt napon át tartó programsorozattal köszönti a szép jubileumot. Az eseménysorozat egyik fontos programja volt az I. Alumnitalálkozó, amely emlékezetesre sikerült.
Tánc ajánló

Imádja a táncot? Akkor Miskolcon a helye!

Nyolcadik alkalommal válik Miskolc a tánc fővárosává április 22-26. között, ekkor rendezi meg ugyanis a Miskolci Nemzeti Színház a Horizont Nemzetközi Kortárstánc Fesztivált, amely idén sem hagyja hidegen a város tánckedvelő közönségét.
Tánc ajánló

Aki nélkül nem létezne a hazai kortárs tánc

Vannak kivételes formátumú pedagógusok: a szűk szakmán belül mindenki ismeri a nevüket; azok, akiket tanítottak, rajongással beszélnek róluk, de a széles közönség nem is tudja, mennyit köszönhet a szerény háttérembereknek. Jeszenszky Endre jellemzően ilyen tanár volt.