Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
1972. május 6-án rendezték meg az első városi táncházat Budapesten a Liszt Ferenc téri Könyvklubban. A térre nyíló hatalmas ablakok előtt meg-megálltak a járókelők, az üvegre tapadva bámultak befelé, nem értették mi zajlik bent. „Táncház – úgy mint Széken” – állt a meghívón. A talpalávalót Sebő Ferenc, Halmos Béla és Éri Péter húzta, a termet a Bihari Együttes nevében bérelték. A programnak óriási visszhangja volt, cikkeztek róla, beszédtéma lett. A következő évben a Fővárosi Művelődési Házbeli táncházról már így ír Jávorszky Béla Szilárd A magyar folk története című kötetben: „Senki sem számolt azzal, hogy rockzenei mércével mérhető érdeklődés lesz iránta, a bejárat előtt kígyózó sorokkal, vécéablakon bemászással, dulakodással, üvegtöréssel, csörömpöléssel.
A rendőrök időnként szirénázva szaladtak oda, mert legalább kétszer annyian akartak bejutni, mint amennyi hely volt."
A többi pedig, ahogy szokták mondani, már történelem.
E jeles napra, a magyarországi táncházmozgalom elindulására emlékezünk minden év májusának első szombatján. Idén sem lesz másképp – az első városi táncház megrendezésének 52. évfordulóján, május 4-én, valamint azt megelőzően, május 2-án ismét izgalmas programokkal hívják fel a figyelmet a népzene és a néptánc összetartó erejére.
A központi rendezvényt az előző években bevált helyszínen, a Liszt Ferenc tér Zeneakadémia előtt részén tartják, ahol egész délután élőzenével kísért tánc- és énektanítással, valamint kiadványárusítással várják az érdeklődőket, a gyerekek számára pedig kézműves foglalkozásokkal is készülnek. A Táncház Napjára való hangolódásban egy előrendezvény segít:
május 2-án 17 órától ínyenc, moldvai villámcsődületet tartanak a Deák Ferenc téren, ahol a Korinda Zenekar húzza majd a talpalávalót.
Május 4-én 14 órától 18.30-ig szatmári, széki, mezőkölpényi, kalotaszegi, moldvai, mezőségi és gömöri tánctanításon vehetnek részt az érdeklődők, muzsikálni a Triolina Folk, a Korinda és az Üsztürü zenekarok fognak. Kézműveskedésre is lehetőség nyílik: Dobinszki Csillával nemezelhetünk, Borbényi Éva a fonások és sodrások technikájának elsajátításában segít majd, Csiki Lóránt pedig a hangszerkészítés rejtelmeibe avatja be a kicsiket.
Az Írók Boltjában 16 órától az idén ötvenéves Vujicsics Együttes tagjaival, Eredics Gáborral és Borbély Mihállyal beszélget Sztanó Hédi.
A „Játszd a kólót!” című programon közösen idézik majd fel a jubiláló együttes pályájának mérföldköveit.
Este fél 8-kor a Zeneakadémia is megtelik népzenével, a Hagyományok Háza Generációk erdélyi népzenére címmel tart gálaműsort, melyet Kelemen László és Árendás Péter szerkeszt.
A napot a Hagyományok Házában hétről hétre megrendezésre kerülő táncházzal zárják, ahol a Kollégák zenekar és a Naszály zenekar muzsikál majd egészen hajnalig.
További információk a Hagyományok Háza oldalán.
Támogatott tartalom
Fejléckép: Táncház Napja (Fotó/Forrás: Dusa Gábor)