Tánc

Jiří Kylián kapta az idei Seregi-díjat

2015.05.24. 10:04
Ajánlom
A cseh táncművész személyesen nem tudott jelen lenni az Erkel Színházban szombat este megrendezett díjátadón, de üzenetében köszönetet mondott az elismerésért.

Az idén harmadik alkalommal átadott Seregi-díjat azzal a küldetéssel hozta létre az Operaház vezetősége, hogy megőrizze és továbbhagyományozza a 20. század balett-történetének kiemelkedő egyénisége, a 2012-ben elhunyt Seregi László életművét. A cél minden évben az, hogy a szakmai grémium maradandó tartalmat és művészi értéket teremtő, egyéni stílust képviselő, aktív koreográfust jutalmazzon. A kitüntetéssel járó relikvia egy Seregi László munkásságát jelképező szobor, Krasznai János alkotása - írja közleményében a Magyar Állami Operaház.

Az első két díjazott, Lukács András és Juronics Tamás után idén először ítélték külföldi művésznek a rangos elismerést.

Az 1947-ben, Prágában született Kylián húszévesen nyert ösztöndíjat a londoni Royal Ballet Schoolba, egy évvel később, 1968-ban pedig az aranykorát élő Stuttgarti Balett tagja lett, ahol kiemelkedő egyéniségekkel dolgozhatott. Később, közel negyedszázadon át halhatatlan művek sorát alkotta meg a Holland Nemzeti Balett együttesének.

"Kylián kifejezetten művelt és muzikális, ebből következően kivételesen eredeti alkotóvá vált, tehetsége remekművek sorozatával érett be - olvasható az Operaház méltatásában. - Amikor a Hollandiában minden létező szakmai és közéleti díjjal elismert, hatalmas tekintélyű Kylián 1999-ben távozott a művészeti vezető posztjáról, majd 2004-ben a vezető koreográfusi és művészeti tanácsadói megbízatását is visszaadta, egy világhírű együttes búcsúztatta őt. Mára művei számos rangos együttes repertoárján megtalálhatók szerte a világon."

Kylián koreográfiáit csak májusban hét országban tűzik műsorra Belgiumtól Svájcon és az Amerikai Egyesült Államokon át egészen Új-Zélandig, ezért nem utazhatott Budapestre, hogy személyesen vegye át a Seregi-díjat, de Hágából üzenetet küldött.

"Ezúton szeretném megköszönni, hogy engem választottak a 2015. évi Seregi-díj kitüntetettjének. (...) A díj a háború utáni idők meghatározó és igen karizmatikus alakjának, Seregi Lászlónak a nevét viseli, akivel ugyan nem volt szerencsém személyesen találkozni, ez a név azonban végigkísérte az életemet. Kapcsolatom Magyarországgal és az általam oly nagyra tartott magyar művészekkel messzire nyúlik vissza. Nem kezdem el felsorolni őket, nehogy véletlenül kihagyjak valakit - de biztosítom Önöket, hogy hosszú a sor. A következő színházi szezonban pedig két további koreográfiámmal is eljutok Önök, a magyar közönség elé" - idézik a közleményben Jirí Kylián üzenetét. A koreográfus Sarabande és Falling Angels című alkotásait a jövő szezonban, január 29-én mutatja be a Magyar Nemzeti Balett az Erkel Színházban a Fehér, fekete - Ellentétek vonzásában című est keretében.

"Idén a kuratórium egybehangzóan egy nemzetközileg is elismert prágai születésű koreográfust, Jirí Kyliánt választotta díjazottként. Immáron harmadik éve adjuk át a Seregi-díjat, melyet Laci emlékére hoztunk létre. Ha Lacit kérdezhetnénk, mi a titka Kyliánnak, ő azt mondaná: a zenei ízlése és a tánc nyelvén megfogalmazott intellektuális humor. Laci ugyanezt képviselte" - fogalmazott Kollár Eszter balettművész, Seregi László özvegye, a díjat odaítélő grémium tagja.

Solymosi Tamás, a Magyar Nemzeti Balett igazgatója, ugyancsak a grémium tagja a díjjal kapcsolatban kiadott személyes indoklásában hangsúlyozta: szeretnék, ha a díj nemcsak itthon lenne érték, de nemzetközileg is komoly presztízsértéket nyerne, ami úgy tud megvalósulni, ha világhírű koreográfusok is megkaphatják. "Jirí Kylián vitathatatlanul a világ élvonalához tartozik - ahová Seregi mester is. Kettejük nyomdokaiban járni mindenképpen rangot jelent a koreográfus-nemzedékek számára."

A Magyar Nemzeti Balett a díjátadó után a Sylvia című előadással nyitotta a Tánchónap című programsorozatot, amelyben a legendás Seregi-koreográfia mellett műsorra tűzik még Boris Eifman elsöprő sikerű alkotását, a Karamazov testvéreket. Az Operaház balettegyüttese ezzel a sajátos mozgásvilágú előadással zárja a 2014/2015-ös évadot.

Az Erkel Színház belső tereiben és Budapest utcáin az eseménysorozat teljes időszakában, két hónapon át látható még a Magyar Nemzeti Balett történetének legnagyobb fotókiállítása, amely Gács Tamás és Emmer László képeit vonultatja fel. Az alkotások a Nemzeti Balett társulatát mutatják be, általuk pedig megelevenítik a repertoáron tartott előadások leglátványosabb, emblematikus jeleneteit is.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc ajánló

Grecsó Zoltán: „A szabad tánc óriási erőt ad”

Rendkívül sikeres volt a kezdet tavaly, nem kérdés a folytatás: az idén 16 éves Willany Leó Improvizációs Táncszínház január 31. és február 2. között a második Willany Leó Improvizációs Fesztivált rendezi meg – együttműködésben a Trafóval.
Tánc ajánló

Neves ukrán balett-társulat viszi színre A hattyúk tavát a Kongresszusi Központban

A balettirodalom legismertebb műve, egy legendás történet Csajkovszkij halhatatlan zenéjével most az Ukrainian Classical Ballet előadásában látható! A társulat A hattyúk tavával tér vissza márciusban a Budapest Kongresszusi Központba.
Tánc magazin

15 éves a Feledi Project – itt az ünnepi klip!

Egy igazán különleges mérföldkőhöz érkezett a Feledi Project: idén ünnepli megalakulásának 15. évfordulóját. A társulat Mindenünk, mindennapi életünk a tánc című, jubileumi klipje nemrég jelent meg.
Tánc magazin

„Izgatottan várom, hogy új és izgalmas kihívásokkal találkozhassak” – Győrben járt gyakorlaton az MTE hallgatója

Ónódy Ábel a végzős modern évfolyam hallgatóit bemutató sorozat első olyan szereplője, aki nem külföldön, hanem idehaza, a Győri Balettnél tölti gyakorlati idejét. Ábel szívesen válaszolt kérdéseinkre, amikor megkértük, számoljon be, milyen élmények érik a magyar táncélet egyik meghatározó együttesénél.
Tánc interjú

„Fejlődtünk, szinte mindennap” – kiváló olasz kortárs balettegyüttesnél jártak az MTE végzős modern hallgatói

A Magyar Táncművészeti Egyetem végzős modern hallgatóinak az utolsó esztendőben lehetőségük nyílik egy teljes félévet gyakornoki időszakban tölteni. A páratlan lehetőségről Dorsich Hanna számolt be.