Tánc

Kavalkád – Karnyújtásnyira Korea

2018.03.30. 14:35
Ajánlom
Szülessen az keleten vagy nyugaton, a zene és tánc egymást kiegészítve olyan színpadi produkciót teremt, amelyben a zene láthatóvá, a tánc hallhatóvá válik. A Koreai Nemzeti Kortárs Táncegyüttes különleges estjén vehetnek részt az érdeklődők május 4-én a Várkert Bazárban.
Kavalkád

Kavalkád (Fotó/Forrás: Aiden Hwang / Várkert Bazár)

A hagyományos koreai zene lüktetése messzire rezonáló, ritmikája különös szuggesztív erővel jellemezhető. A nyugati zene ezzel szemben rövidebb, tisztább hangokat preferál, mivel a dallamra helyezi a hangsúlyt. A koreai táncok esszenciáját a mozdulatok lágysága és a táncos lélegzetvételén is megfigyelhető kifinomultság és koncentráltság adja, míg a nyugati tánc inkább extrovertált, direkt és kifejező. E két világ táncos és zenei örökségének ötvözésére vállalkozott a koreográfus, Ahn Sungsoo és a kísérlet eredményeként született meg a Kavalkád. A fellépő táncosok: Lee Juhee, Kim Jeeyeun, Kim Hyun, Kim Minji és Sung Changyong.

Kavalkád

Kavalkád (Fotó/Forrás: Aiden Hwang / Várkert Bazár)

Az előadás tíz jelenet során a zenei és mozdulatelemek rendkívül széles spektrumát ötvözik az előadók, szerepet kap a nyugati klasszikus, az afrikai törzsi és a hagyományos népzenétől kezdve a tradicionális koreai tánc és a hiphop is. A Kavalkád a gyorsaság, az erő, a rugalmasság és a precizitás harmóniája öt kiemelkedően tehetséges táncos mozdulataiban. 2016-os premierje óta, melynek a párizsi Théâtre National de Chaillot adott otthont, mind hazájában, mind külföldön rendkívüli elismerésnek örvend.

Névjegy

Ahn Sungsoo újságírást és filmezést tanult, mielőtt 1991-ben megalapította saját tánccsoportját, a Sungsoo Ahn Pick-up Group-ot New Yorkban. Egyedi koreográfiái rövid időn belül magára vonták a szakma figyelmét, és olyan impozáns helyszínekre kaptak meghívást, mint a Joyce Theater, Lincoln Center és Dance Theater Workshop. 1989-ben tért vissza Szöulba, ahol tovább dolgozott egyedi művészi nyelvezetének finomításán. Mára széles körben ismert elsősorban műfaji határokat feszegető kísérletei révén, alkotásaiban a hagyományos koreai tánc gazdag örökségét ötvözi a balett, a hiphop és a kortárs tánc elemeivel. Az általa kifejlesztett módszer lehetővé teszi a táncosoknak a gyors és szabad mozgást, a műfajok közötti hirtelen váltásokat, megteremtve a technikai alapot a keleti és nyugati táncokban rejlő szépség bemutatására egy produkción belül.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Bálint András: „Az elmúláshoz való viszonyomat próbálom megélni Kosztolányi segítségével”

A Radnóti Színház Keres Emil Próbatermében látható a Kosztolányi, Bálint András legújabb estje. A Kossuth-díjas művész nem először bújik a magyar irodalom fontos alakjainak bőrébe – erről is kérdeztük.
Zenés színház

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Klasszikus

A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.
Plusz

Az etnográfia atyamestere – Herman Ottó-kiállítást rendez a Néprajzi Múzeum az Országgyűlési Múzeummal együttműködésben

Herman Ottó születésének százkilencvenedik, halálának száztizedik évfordulója alkalmából „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” címmel nyílik meg decemberben a Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum új kiállítása.
Klasszikus

Bogányi Gergely: „Bátran feszegethettem a fagott határait”

Az Erdődy Kamarazenekar jubileumi koncertjének szólistája Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja, akivel egy vidám Chopin-darabról, nagy intenzitású fagottversenyéről és az Egység imájának ősbemutatójáról is beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc beszámoló

A kiégés ellen egy prímabalerina könyvével

Megan Fairchild, a New York City Balett vezető táncosa, a napokban zajló rangos Budapest Ballet Grand Prix meghívott vendégeként járt Magyarországon. A Fidelio jelen volt a prímabalerina szimpóziumán a Nemzeti Táncszínházban.
Tánc hír

Nagyívű döntő után megvannak a Budapest Ballet Grand Prix legjobbjai

November 21-én csütörtökön a Nemzeti Táncszínházban nagy érdeklődés mellett zajlott a II. Budapest Ballet Grand Prix döntője. A fináléban tizennégy ország harmincöt balettművésze képviseltette magát.  
Tánc interjú

„A jó és a rossz örök párharcát jelenítjük meg” – Beszélgetés Egerházi Attilával, a Székesfehérvári Balett Színház igazgató-koreográfusával

Egerházi Attila hat éve alapította a Székesfehérvári Balett Színházat. Lgújabb, Tűzmadár című előadásuk november 22-i premierje apropóján beszélgettünk a Harangozó-díjas igazgató-koreográfussal.
Tánc gyász

Elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas koreográfus

November 14-én hajnalban, 76 éves korában elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója.
Tánc ajánló

A Duna Művészegyüttes Székelykapu című produkciója újra a Müpa színpadán

A Duna Művészegyüttes áprilisban, a Bartók Tavasz keretében bemutatott Székelykapu című produkciója december 3-án és 4-én újra látható lesz a Müpa színpadán. A Székelykapu című két felvonásos produkció inspirációs centrumában a szimbólumokban gazdag kapu áll.