Tánc

Kiköltözik a bulinegyedből a Táncművészeti

2018.01.28. 12:28
Ajánlom
Február 1-jén átadják a Magyar Táncművészeti Egyetem legkorszerűbb táncpedagógiai központját. Ezzel hivatalosan is elköltözik a VII. kerületi, Kazinczy utcai romkocsma negyedből az intézmény Koreográfus- és Táncpedagógus-képző Intézete, aminek épülete az évek során meglehetősen leromlott.

A MTE jogelődje az 1950-ben alapított Állami Balettintézet Andrássy úti helyiségeit elhagyva, a hetvenes évek közepén kapta meg átmenetileg a VII. kerületi épületet, amelyet oktatási tevékenységének bővítése miatt az ezredfordulóra alaposan kinőtt, ezért 2001-ben a Zuglóban kialakított campusra költöztette a táncművész képzést (a közoktatást és később a kollégiumot), hátrahagyva a táncpedagógiai és elméleti szakterületet.

Lorinc-Merenyi 02

Lorinc-Merenyi 02

Az eredetileg ideiglenesnek szánt elhelyezésből 42 év lett, a kis létszámú táncpedagógus-képzés pedig mintegy négyszáz fő oktatására duzzadt. A továbblépésnek azonban gátja volt a megfelelő ingatlan és a források hiánya.

Az elmúlt két évben azonban összetett finanszírozási lehetőségek adódtak, a jelenlegi campus mellett évek óta üresen álló egykori irodaépület pedig kínálta a megoldást.

A most átadás előtt álló, 1,2 milliárd forintból megvalósuló beruházással nemcsak az ország legkorszerűbb táncpedagógia-oktatási központját hozták létre, hanem az intézmény évtizedes széttagoltságát is megszüntetik, és ezzel Közép-Európa legnagyobb táncoktatási objektuma jön létre a Columbus utca–Dorozsmai utca–Amerikai út–Kacsóh Pongrác út által határolt területen.

A háromszintes új komplexum próbatermeinek mindegyike tökéletesen felszerelt oktatástechnikai eszközökkel, köztük nagy képernyős televízióval, hang- és képrögzítőkkel, lejátszókkal, illetve zongorával. Némely balett-terem alapterülete a legnagyobbak között van az országban. Az elméleti oktatóhelyiségek és tanszéki irodák mellett a legfelső szinten tetőkert és terasz, valamint fél tucat apartman található, az utóbbiak a vendégtanárok és a külföldi hallgatók számára.

A Táncpedagógiai kar új épülete

A Táncpedagógiai kar új épülete

Az utóbbi évtizedek legjelentősebb táncművészeti projektje az építkezés ideje alatt a Balettintézet alapítóiról (Lőrinc György és Merényi Zsuzsa) a Lőrinc–Merényi nevet kapta. A Stúdió In-Ex tervei alapján a Laterex Építő Zrt. háromnegyed év alatt hozta létre szinte teljes egészében kormányzati támogatással.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Bálint András: „Az elmúláshoz való viszonyomat próbálom megélni Kosztolányi segítségével”

A Radnóti Színház Keres Emil Próbatermében látható a Kosztolányi, Bálint András legújabb estje. A Kossuth-díjas művész nem először bújik a magyar irodalom fontos alakjainak bőrébe – erről is kérdeztük.
Zenés színház

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Klasszikus

A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.
Plusz

Az etnográfia atyamestere – Herman Ottó-kiállítást rendez a Néprajzi Múzeum az Országgyűlési Múzeummal együttműködésben

Herman Ottó születésének százkilencvenedik, halálának száztizedik évfordulója alkalmából „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” címmel nyílik meg decemberben a Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum új kiállítása.
Klasszikus

Bogányi Gergely: „Bátran feszegethettem a fagott határait”

Az Erdődy Kamarazenekar jubileumi koncertjének szólistája Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja, akivel egy vidám Chopin-darabról, nagy intenzitású fagottversenyéről és az Egység imájának ősbemutatójáról is beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc beszámoló

A kiégés ellen egy prímabalerina könyvével

Megan Fairchild, a New York City Balett vezető táncosa, a napokban zajló rangos Budapest Ballet Grand Prix meghívott vendégeként járt Magyarországon. A Fidelio jelen volt a prímabalerina szimpóziumán a Nemzeti Táncszínházban.
Tánc hír

Nagyívű döntő után megvannak a Budapest Ballet Grand Prix legjobbjai

November 21-én csütörtökön a Nemzeti Táncszínházban nagy érdeklődés mellett zajlott a II. Budapest Ballet Grand Prix döntője. A fináléban tizennégy ország harmincöt balettművésze képviseltette magát.  
Tánc interjú

„A jó és a rossz örök párharcát jelenítjük meg” – Beszélgetés Egerházi Attilával, a Székesfehérvári Balett Színház igazgató-koreográfusával

Egerházi Attila hat éve alapította a Székesfehérvári Balett Színházat. Lgújabb, Tűzmadár című előadásuk november 22-i premierje apropóján beszélgettünk a Harangozó-díjas igazgató-koreográfussal.
Tánc gyász

Elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas koreográfus

November 14-én hajnalban, 76 éves korában elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója.
Tánc ajánló

A Duna Művészegyüttes Székelykapu című produkciója újra a Müpa színpadán

A Duna Művészegyüttes áprilisban, a Bartók Tavasz keretében bemutatott Székelykapu című produkciója december 3-án és 4-én újra látható lesz a Müpa színpadán. A Székelykapu című két felvonásos produkció inspirációs centrumában a szimbólumokban gazdag kapu áll.