Tánc

Kilenc évet zárnak le a Táncművészeti Egyetem végzős hallgatói

2023.06.27. 11:40
Ajánlom
"Ez az ő pillanatuk, életük talán egyik legfontosabb előadása, mert van, aki olyan társulathoz szerződik, ahol ezekkel a darabokkal soha nem fog találkozni" – mondta Macher Szilárd, a Magyar Táncművészeti Egyetem oktatási rektorhelyettese a klasszikus balett szakirányú, végzős hallgatók július 2-i vizsgakoncertje kapcsán, amelynek a Magyar Állami Operaház ad otthont.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

A vizsgakoncert hagyományosan háromrészes előadás, melynek az első részében egy egyfelvonásos neoklasszikus balettet, Hans van Manen Adagio Hammerklavier című darabját táncolják a hallgatók. A második részben rövidebb számok, pas de deux-k és szólók összessége alkotja a koncertműsort és a tehetséges végzős hallgatóktól egy romantikus és két klasszikus balettből láthatunk részleteket. A harmadik felvonásban Jacopo Godani Moto Perpetuo kortárs darabját tekinthetik meg a nézők, rendkívüli mozgásvilággal. A koreográfia egyben magyarországi premier is lesz.

Fodorné Molnár Márta, a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora, a végzős hallgatók évfolyamvezető mestere büszkén nyilatkozott a hallgatók teljesítményéről. A rektorasszony elárulta, a külsős betanítók, mint Aradi Mária, a Magyar Állami Operaház mesternője, Rachel Beaujean, a Holland Nemzeti Balett művészeti vezetője, Darai Tamás, a darab betanítója és az egyetem oktatói már most elégedettek a végzős hallgatókkal, azonban azt is hozzátette, még van két hetük tökéletesíteni az előadást.

„Valóban konstruktív munka volt – mondta el Fodorné Molnár Márta. – Ebben a betanulási folyamatban igen aktívan működtek közre a hallgatók. Minden betanító mester elégedett volt velük és sok produkció már érett művészi teljesítményt mutat.”

Darai Tamás, aki a Moto Perpetuo című darab betanítását vezette, szintén pozitívan beszélt a fiatal táncművészekről:

„Sok nehéz feladat hárult rájuk, de szerették. Mindez azért fontos, mert úgy gondolom, ha az ember szeret valamit, akkor kiválóan tud teljesíteni.”

Macher Szilárd, a Magyar Táncművészeti Egyetem oktatási rektorhelyettese és az évfolyam másik vezetője Jacopo Godani darabjának különlegességét húzta alá. „A Moto Perpetuo egy fantasztikus, igazi kortárs darab, ami teljesen más technikát igényel, mint amihez hozzászoktak a fiatalok, talán ezért is élvezik igazán. Bevallom, nem csak a hallgatók, a közönség is élvezte, hiszen már volt előadásunk a Nemzeti Táncszínházban, sőt a szlovén turnén is és hatalmas sikert aratott a darab a fiatalok előadásában.”

Macher Szilárd hozzátette, az elővizsgakoncerteken is arra kérte a hallgatókat, hogy bízzanak magukban és a befektetett energiában, hiszen rengeteg munka van a vizsgakoncert mögött. Nincs miért szégyenkezni! A rektorhelyettes hangsúlyozta: július 2-án az Operaházban is arra fogja buzdítani a fiatalokat, hogy az izgalom mellett ne felejtsék élvezni az előadást.

„A koncert előtt is azt fogom javasolni, hogy bízzanak a munkájukban, abban, amit a mesterekkel közösen kidolgoztunk és élvezzék minden percét.

Ez az ő pillanatuk, életük talán egyik legfontosabb előadása, mert van, aki olyan társulathoz szerződik, ahol ezekkel a darabokkal soha nem fog találkozni. Hozzá kell tennem, hogy kilenc hosszú évet zárnak le ezzel az előadással a hallgatók, ami nagyon fontos az ő életükben, de számunkra, mesterek számára is emlékezetes és meghatározó volt.”

Darai Tamás, az MTE vendégmestere, aki a Moto Perpetuo című darab betanítását vezette, február végén kezdte meg a közös munkát a végzős hallgatókkal, Amanda Lana oldalán. Kezdésként egy egyhetes, intenzív kurzuson foglalkoztak közösen a koreográfiával. A mester elmondta, kemény munkával teli hónapok állnak mögöttük, de mindenki szívvel-lélekkel dolgozott a sikerért. Darai Tamás büszkén nyugtázta, hogy a hallgatók átugrották az előttük álló akadályokat.

„Ez a darab valóban másféle mozgást igényel, mint amit megszoktak a klasszikus balettben a gyerekek. A személyes gátjaikat kellett áttörni ahhoz, hogy ennyire szabadon, ennyire korlátlanul és félelmek nélkül mozogjanak. Mindenki a saját tempójában tud fejlődni, változni, mert itt bizony mindenképpen változni kellett, hiszen egy teljesen új mozgásformát próbáltak elsajátítani, amiben nagyon ügyesen helytálltak. Mindenki fejlődött, nemcsak mint táncos, hanem mint személyiség is. Őszintén azt érzem, hogy a hallgatók felszabadultabbak, nyitottabbak és tettre készekké váltak. Igazán büszke vagyok rájuk, meg is hatódtam az előadás alatt.”

A vizsgakoncert időpontja: 2023. július 2. 19.00 

A helyszín: Magyar Állami Operaház (1061 Budapest, Andrássy út 22.)

Fejléckép: Darai Tamás a Magyar Táncművészeti Egyetem klasszikus balett szakirányos, végzős hallgatóival (fotó/forrás: Csillag Pál / Magyar Táncművészeti Egyetem)

Támogatott tartalom.

Magyar Táncművészeti Egyetem

A Magyar Táncművészeti Egyetem (MTE) 1950-ben Állami Balettintézet néven alakult, 1983-ban főiskolai, 2017. február 1-től egyetemi rangot kapott. 

„A tánc a ma művészete, mert gyors, közvetlen hatású, tömör és példázatos. Olyan vizuális művészet, amelynek nem kell mindent kimondani ahhoz, hogy mindent elmondjon. A tánc expanziójáért élek, hogy napvilágra jöjjön a táncnak ez az akarása, hogy legyen tánc, és hogy elfoglalja az őt megillető helyet. Hogy melyik ez a hely? Az első. Legalábbis véleményem szerint.”

Az idézet Maurice Béjart-tól, a XX. század egyik legjelentősebb koreográfusától származik, akinek gondolataival a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora, Fodorné Molnár Márta egyetemi tanár „teljes mértékben” azonosulni tud.

A Magyar Táncművészeti Egyetem oktatóinak, munkatársainak célja, hogy európaszerte elismert, jövőorientált képzési intézményként készen álljon a 21. századi társadalom kihívásaira az oktatás, a kultúra és azon belül a táncművészet eszközeivel.

Legolvasottabb

Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Színház

Felkavaró vízió a modern nőkről – Alföldi Róbert legújabb rendezése a Pesti Színházban

Október 5-én tartják Wéber Kata Egy nő anatómiája című darabjának magyarországi ősbemutatóját a Pesti Színházban, amelynek alapján Mundruczó Kornél nagy sikerű filmje, a Pieces of a Woman készült.
Jazz/World

Mácsai Pál lesz az utolsó ember a Földön? – új klippel jelentkezik a Platon Karataev

2025 elején jelenik meg a Platon Karataev zenekar negyedik stúdióalbuma, Napkötöző címmel. A lemez második, Nem felelhet című single-jéhez a zenekar frontembere, Balla Gergely koncepciójából Topolánszky Tamás Yvan írt és rendezett klipet.
Klasszikus

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Színház

Peller Károly a Veres 1 Színház előadásának legfontosabb titkát őrzi

Az emberi kapcsolatok összetettségére és törékenységére hívja fel a figyelmet Alexandre de La Patellière és Matthieu Delaporte Hogyan nevezzelek? című darabja. A nagy sikerű francia filmből készített előadást a tízéves Veres 1 Színház, amely jubileumát Peller Károly debütálásával ünnepli.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Tánc hír

Előremutató nemzetközi projekthez csatlakozott a Magyar Táncművészeti Egyetem

A Magyar Táncművészeti Egyetem csatlakozott egy a közép-európai táncművészeti egyetemek közti együttműködési projekthez, amelynek célja, hogy kialakítson egy olyan hallgatói és egyetemi hálózatot, amely összeköti a régió táncszíntereit.
Tánc hír

Gáláns jelmezfelajánlást kapott a Magyar Táncművészeti Egyetem a japán Atelier Yoshino Co. részéről

A Magyar Táncművészeti Egyetem campustúrát és fogadást tartott a Diplomáciai Testületek tagjai számára. Az esemény kiemelt programpontja volt az Atelier Yoshino Co. jelmezkészítő és -bérbeadó vállalat jelmezadományozási ceremóniája.
Tánc ajánló

A szerelem a központi témája a Duna Művészegyüttes legújabb bemutatójának

A Szerelemkert című produkció válogatást nyújt neves koreográfusok rég nem látott műveiből, kiegészülve az együttes jelenlegi repertoárján lévő koreográfiáival. A bemutató október 3-án lesz látható a Nemzeti Táncszínházban.
Tánc ajánló

A Szegedi Nemzeti Színházban debütál a Duna Művészegyüttes Apák és fiak című előadása

A Duna Művészegyüttes Apák és fiak – Táncelőadás Nagy Albert gyűjtései nyomán című előadása egy sorozat kezdőállomása, melyben tisztelegni kívánnak a kiemelkedő munkát végző néptáncgyűjtők előtt.
Tánc ajánló

The Freaks – Világpremier cirkuszshow a Margitszigeten!

Augusztus 28-án a világon először lehet látni a szenzációs multimédiás cirkuszshowt: a The Freaks NOVA – Visionaire’s World című látványos produkcióját.