Tánc

Kodályról „diskurálnak” a tánc és a zene nyelvén

2017.02.22. 14:09
Ajánlom
Február 22-én a Zeneakadémia Solti termében mutatja be a Nemzeti Táncszínház és a Közép-Európa Táncszínház a Kodály két műve köré épülő Kodály-dialógokat a Budapest Táncfesztivál keretén belül. Az előadásról az egyik főszereplő, Rohmann Ditta Junior Príma-díjas csellóművész mesélt.

Kodály csellószólószonátájában három hangulat, három táncművész, három párbeszéd kialakulását, épülését, beteljesülését és egybefonódását követhetjük nyomon, mindvégig Rohmann Ditta központi (nem csak hangzásbeli) jelenlétével. Az előadás második része Kodály opus 7-es Duója. Ebben a részben a zene és tánc párbeszéde kiteljesedik, hiszen két dinamikus zeneművész, Rohmann Ditta és Kruppa Bálint hegedűművész kommunikációja feszíti meg a Solti Terem akusztikus terét, és mindezen felül egy teljes társulat mozgási energiája épül rá a két szólista játékára. Dinamizmusuk – hangzási és mozgási – jelenlétével s mindezek precíz párbeszédével egy különleges estet építenek fel a produkció résztvevői. Az új bemutató a Junior Prima díjas csellóművész, Rohmann Ditta és a Lábán Rudolf- és Harangozó Gyula-díjas koreográfus, Kun Attila hosszú éveket felölelő együttműködésének következő állomása.

Rohmann Ditta

Rohmann Ditta (Fotó/Forrás: Raffay Zsófia)

Rohmann Ditta: "Szükséges a nyitottság mindkét fél részéről"

- Rutinos táncszínházi vendég vagy már, a neved a táncszakmában összefonódott a Közép-Európa Táncszínházzal, köszönhetően a sokéves együttműködéseteknek. A Tánc-tér-képek és a Bach-tánc-szvitek után, most a Kodály dialógokra készülsz Kun Attilával és Kruppa Bálinttal. Hogy találtatok egymásra?

- Mielőtt a KET vezetését megkezdte volna, már volt alkalmam Kun Attilával együtt dolgozni. Barta Dóra társulatával adtuk elő Kodály szólószonátáját Attila koreográfiájára, sőt, mivel lebetegedett az egyik szólótáncos, Attila virtuózan beugrott helyette. Azóta nagy utat tettünk meg, én is többet tudok a táncos világról, biztos, hogy ennek a gyümölcse tapasztalható lesz a februári előadásban.

- Miért pont Kodály?

- Egyrészt idén emlékezünk meg halálának 50. évfordulójáról, másrészt a modern cselló- és hegedű-cselló duóirodalom két rendkívül jelentős darabját fogjuk megszólaltatni. Egyértelmű volt, hogy ezek a művek összetartoznak.

- Az előadás második része, Kodály Opus 7-es Duója, amiben már Kruppa Bálint, hegedűművész csatlakozik hozzád. A zene és tánc duója vagy te és Bálint duója lesz hangsúlyos?

- Igyekszünk kapcsolatot teremteni zene és tánc, ezen keresztül zenész és táncos között. Akármennyire banálisan is hangzik ez, nem is egyszerű feladat. Szükséges a nyitottság mindkét fél részéről. Azt hiszem, ha a zenét tánc egészíti ki, akkor a néző, illetve a hallgató óhatatlanul a mozgást figyeli inkább. Korábbi koprodukcióimban a koreográfia segített abban, hogy ne vesszen el a hangsúly a zenéről. Szerintem meg lehet találni egy olyan egyensúlyt, amiben zene és tánc egymás szolgálatára válik, és nem nyomják el egymást.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Zenés színház

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Klasszikus

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc hír

Előremutató nemzetközi projekthez csatlakozott a Magyar Táncművészeti Egyetem

A Magyar Táncművészeti Egyetem csatlakozott egy a közép-európai táncművészeti egyetemek közti együttműködési projekthez, amelynek célja, hogy kialakítson egy olyan hallgatói és egyetemi hálózatot, amely összeköti a régió táncszíntereit.
Tánc hír

Gáláns jelmezfelajánlást kapott a Magyar Táncművészeti Egyetem a japán Atelier Yoshino Co. részéről

A Magyar Táncművészeti Egyetem campustúrát és fogadást tartott a Diplomáciai Testületek tagjai számára. Az esemény kiemelt programpontja volt az Atelier Yoshino Co. jelmezkészítő és -bérbeadó vállalat jelmezadományozási ceremóniája.
Tánc ajánló

A szerelem a központi témája a Duna Művészegyüttes legújabb bemutatójának

A Szerelemkert című produkció válogatást nyújt neves koreográfusok rég nem látott műveiből, kiegészülve az együttes jelenlegi repertoárján lévő koreográfiáival. A bemutató október 3-án lesz látható a Nemzeti Táncszínházban.
Tánc ajánló

A Szegedi Nemzeti Színházban debütál a Duna Művészegyüttes Apák és fiak című előadása

A Duna Művészegyüttes Apák és fiak – Táncelőadás Nagy Albert gyűjtései nyomán című előadása egy sorozat kezdőállomása, melyben tisztelegni kívánnak a kiemelkedő munkát végző néptáncgyűjtők előtt.
Tánc ajánló

The Freaks – Világpremier cirkuszshow a Margitszigeten!

Augusztus 28-án a világon először lehet látni a szenzációs multimédiás cirkuszshowt: a The Freaks NOVA – Visionaire’s World című látványos produkcióját.