Tánc

Kun Zsuzsa, a balerina

2010.07.13. 10:21
Ajánlom
A mélyinterjú-sorozatban a Magyar Állami Operaház primabalerináját és a magyar balettművészet egy fontos korszakát is megismerhetik az érdeklődők.

Kun Zsuzsa 1934. december 9-én született. Az Operaház balettiskolájában 1943 és 1949 között Nádasi Ferenc növendéke volt, majd az Operaház tagja lett. Az ötvenes évek elején Moszkvában és Leningrádban tanult, hazatérése után, 1952-től 25 éven keresztül a balettegyüttes magántáncosaként eltáncolta a balettirodalom drámai, lírai és komikus főszerepeit. 1972-től 1979-ig az Állami Balettintézetet igazgatta. 1960-ban Liszt-díjjal, 1962-ben Kossuth-díjjal ismerték el tehetségét, 1968-ban érdemes, három évvel később kiváló művészi kitüntetést kapott. Kimagasló alakításai közül a legfontosabbak: Giselle (kor.: Lavronszkij), Júlia (Lavronszkij: Rómeó és Júlia), Zaréma (Zaharov: A bahcsiszeráji szökőkút), Osette/Odilia (Messerer: A hattyúk tava), Auróra (Petipa: Csipkerózsika), Sylvia (kor.: Seregi László), Flavia (Seregi László: Spartacus), Lise (Ashton: A rosszul őrzött lány).

A mélyinterjúkon keresztül Kun Zsuzsa pályáját, azon keresztül az utóbbi hat évtized magyar balettművészetét bemutató kötetet Kaán Zsuzsa szerkesztette. A közel háromszáz fotóval illusztrált kiadványról Kun Zsuzsa így nyilatkozott: "Hatvan évvel ezelőtt lettem az Operaház tagja. Eltáncolhattam a balerinapálya legszebb szerepeit, megkaptam az összes díjat, amit művész Magyarországon csak megkaphat. Mégis úgy érzem, igazi, csodálatos ajándék ez a kötet, hiszen még számomra is izgalmas így, egészében látni azt a pályát, amit végigéltem, amit imádtam, és ami mindennél s talán mindenkinél is többet jelentett nekem. Hálás vagyok és boldog, amiért ezt a könyvet a kezemben tarthatom."

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Vizuál

Mártonffy Zoltán: „A nézőszám számomra nem mérvadó mértékegysége a sikernek”

„Engem sosem vonzott, hogy a kamera előtt legyek, engem az fogott meg, ami mögötte van” – fogalmazott Mártonffy Zoltán, a Minden Rendben producere, akivel egyebek közt arról beszélgettünk, miért fogtak bele nagyjátékfilmek gyártásába.
Zenés színház

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc gyász

Elhunyt Kristó Annamária, a Győri Balett alapító tagja

Elhunyt Dr. Kristó Annamária táncművész, a Győri Balett alapító tagja – tudatta a tánctársulat. „Emlékét megőrizzük, s nem feledjük!” – írják. Dr. Kristó Annamária táncosként indult, végül jogászként végzett, de aktívan fotózott, elsősorban táncot.
Tánc interjú

Fekete Péter: „Nem szabad feladni”

„Hosszú távú, tudatos építkezés zajlik” – fogalmaz Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója arról a munkáról, amely a cirkuszművészet újradefiniálását tűzte ki célul. De miről is van szó pontosan, kiből lesz ma artista, milyen formában zajlik az utánpótlásnevelés, és lesz-e új épülete a Fővárosi Nagycirkusznak?
Tánc interjú

Takashima Kentaro, a Mariinszkij Színház korábbi művésze visszatért a Magyar Táncművészeti Egyetemre

2016-ban végzett a Magyar Táncművészeti Egyetem Táncművész BA képzés klasszikus balett szakirányán Takashima Kentaro, aki korábban a Mariinszkij Színház balett-társulatában is táncolt. A kiváló művész januárban visszatért az Alma materba.
Tánc interjú

A Magyar Táncművészeti Egyetem támogatásra érdemes csodavilág – vallja az új rektorhelyettes

Két hónapja dolgozik a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora, Fodorné Molnár Márta egyetemi tanár mellett rektorhelyettesként Salát Magdolna. Az intézmény korábbi tanulmányi igazgatója, aki 2008 óta tevékenykedik egyetemi pályán.
Tánc ajánló

Tánc Valentin-napra: jövő héten látható a Liliom

Magyarországon egyedülálló táncszínházi előadás a Liliom, a szerelem, a szenvedély és a sorsfordító döntések története. A Feledi Project előadása modern mozgásvilággal és érzelmekkel teli koreográfiával kelti életre Molnár Ferenc világhírű darabját. A Liliom február 19-én látható a Nemzeti Táncszínházban.