Tánc

Megosztott fődíj a XV. Tánc Fesztiválján

2012.05.31. 18:30
Ajánlom
A legjobb előadásért járó díjat a Figura Stúdió Színház és a Tünet Együttes kapta. A legjobb koreográfus idén Maday Tímea.

Maday Tímea, a Gangaray Dance Company koreográfusa kapta a XV. TÁNC Fesztiváljának idei Koreográfus-díját Veszprémben. Az együttes a Közép-Európa Táncszínház közös produkciója az ArTeRrOr, melyben Tímea Ocean's Five című koreográfiáját díjazták. A seregszemle háromtagú zsűrije (Szakály György Kossuth-díjas táncművész, koreográfus, Kutszegi Csaba táncművész-szakíró, Artner Szilvia szakújságíró) a TÁNC Fesztiválja legjobb előadásáért járó díjat megosztotta a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház és a Tünet Együttes között.

Úgynevezett „Élet sója"a-díjat kapott legjobbnak ítélt produkciójáért, az Aranylégyért a Figura Stúdió Színház, illetve „Letette az asztalra"a-díjat a Tünet Együttes, az Alibi című koreográfiáért.  Előadói díjat kapott Jónás Zsuzsa, a Duda Éva Társulat táncosa, a Faun című előadásban nyújtott alakításáért, valamint Fülöp Tímea, a Bozsik Yvette Társulat táncosa Az Ezeregyéjszaka virágai című előadásban nyújtott teljesítményéért. A TÁNC Fesztiváljának külön díját vehette át Ladányi Andrea, a Duna Táncműhely (Retro-díj, 11 évvel ezelőtt láthattuk ugyan ezen produkciójukat, a Tízedik vőlegényt, itt a TÁNC Fesztiválján), valamint a Brothers alkotói: Fehér Ferenc és táncosai. A Fesztivál fotósa címet 2012-ben dr. Holló Zsuzsa érdemelte ki. A seregszemlére meghívott fotósok a közelmúltban elhunyt Koncz Zsuzsa emlékére, róla elnevezett díjat alapítottak, melyet első alkalommal Fehér Ferenc társulatának ítéltek oda a fotósok, a Brothers című koreográfiáért. A díjakat, pénzjutalmat, herendi porcelánvázákat, valamint a Torna Pincészet borkollekcióit, illetve a görögországi utazásokat Krámer György a TÁNC Fesztiváljának fesztiváligazgatója és Vándorfi László, a fesztivált rendező Pannon Várszínház igazgatója adták át a győzteseknek.

24CABE33-0822-4346-BC74-0EAC2E3A0838

Figura Stúdió Színház: Arany-légy

Értékelésében a zsűri elnöke, Szakály György Kossuth-díjas táncművész, koreográfus, a Magyar Táncművészeti Főiskola rektora úgy fogalmazott, legnagyobb elismerése azoké, akik másfél évtizede minden nehézség ellenére életben tartják ezt a fesztivált, továbbá ma városé, mely befogadta és a szponzoroké, akik támogatják évről-évre. Mert rendkívül fontos, hogy ezen a fesztiválon minden esztendőben lehetőséget biztosítanak a fiataloknak a bemutatkozásra. Szakály György külön örömét fejezte ki, amiért idén már határon túli együttes is meghívást kapott. Mint mondta, abban bízik, hogy a jövőben sikerül még inkább nemzetközivé tenni a fesztivált. Bár ez nyilván pénz kérdése - fogalmazott. Kitért a seregszemle összművészeti jellegének fontosságára, hogy sikerült megőrizni e tekintetben az eredeti szándékot az évek során. „Újra itt vannak a fotósok. És magunkban a produkciókban is jelen van az összművészetiség. Az egyik előadásban a film és videotechnika, a másikban a képzőművészet jelent meg. Így minden néző megtalálhatta a számára kedves művészeti ágat, amelyben otthon érzi magát". Ez egy olyan fesztivál, ahol az elmúlt évadok legjobb koreográfiával versenyeznek az együttesek. És valóban a legjobb darabokat láthattuk - jegyezte meg a zsűri elnöke. Hozzátette, ez a seregszemle igazából nem is verseny, hanem megmérettetés, ahol már a jelenlét is óriási. és a művészek büszkék arra, ha méltónak találják őket a meghívásra.

Szinte teljesen egy húron pendült az idei zsűri az elnök szerint. Mint mondta, nagy volt köztük az egyetértés, és rendkívül gyorsan tudták eldönteni, hogy a nem kevés díj közül, kinek mit ítéljenek. Hogy kik azok, akik a sok jó között kiemelkedtek. Szakály György elmondása szerint, bár már korábban is ült a fesztivál zsűrijében, először érezte nézőnek magát. „Nem feltétlenül a technikai megvalósításokra koncentráltam, hogy ki milyen magasra ugrik, vagy mennyit forog, hanem egészében kötöttek le az előadások. Egymást követő három napon nézőként tudtam átélni, megélni az előadásokat" - fogalmazott a Kossuth-díjas táncművész, koreográfus.

Egyetlen negatívumként, de építő kritikaként jegyezte meg a zsűri elnöke, hogy az együttesek zöme nehezen találja el a darab hosszát és néha túlkoreografálja a témát. „Néha úgy érzem, szeretnék én is egy díjat alapítani. Az aranyolló-díjat. Azok kapnák, akik ráéreznének mi az az 5-10 perc, amit ki lehet vágni az előadásból. Nagyon kevés olyan produkció volt, ahol a koreográfus érezte, hogy hol van a keret, a megvalósulási lehetőség határait. Egy öt perces ötletből nem lehet megírni a Háború és békét. Ha túlkelesztjük a tésztát, az kifut, és már nem fog úgy összesülni. nem lesz az az igazi finom, foszlós kalács belőle" - fogalmazott a döntnök. Mint mondta, volt akinek csak egy kis arany manikűrollót adott volna, de volt olyan koreográfus is, akinek bizony szabászollót.

„Remélem, hogy minden nehézséget leküzdve tovább él a fesztivál, és még nagyobb figyelemre tesz majd szert. Az embereknek szükségük van a mozdulatok által kiváltott érzelmekre. Nekünk, akiknek fontos a tánc és a táncművészet, ez a fesztivál olyan, mint a víz. Vagy a levegő". - zárta gondolatait Szakály György.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Egy nagy kisember, aki egy könyvben szerepel Barisnyikovval – Kováts Tibor balettművésszel beszélgettünk

Kováts Tibor a nyolcvanas években a legrangosabb balettversenyeken „verte végig” a világ balett-táncosait, majd tizenhárom évnyi szünet után ismét színpadra állt Duda Éva Frida, az élet múzsája című táncdarabjában. Táncról, infantilizmusról, a balett nimbuszáról, tanításról, szégyenlősségről és öniróniáról is beszélgettünk vele.
Plusz

Úgy búcsúztatják Lang Györgyit, ahogy azt ő is szerette volna

Június 13-án 19 órakor a Fővárosi Állat- és Növénykertben, a Főkapu téren búcsúznak a Pa-Dö-Dő együttes május 20-án elhunyt tagjától.
Plusz

Megválasztották a Halhatatlanok Társulatának új Örökös Tagjait

Idén is a szakmai kuratórium által kijelölt előadóművészek közül a közönség döntötte el, kik legyenek a Halhatatlanok Társulatának új tagjai. Az új Örökös Tagok lábnyomát elhelyezik a Halhatatlanok sétányán is.
Plusz

Kurtág György egyetlen operáját mutatják be a Liszt Ünnepen

A játszma vége várva várt magyarországi bemutatója, Ligeti György darabjait felvonultató zongoramaraton, élvonalbeli jazz- és világzenei előadók és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Végvárak, vitézek című táncjátéka várható az idei Liszt Ünnepen.
Klasszikus

Új helyszínen kezdi 2023/24-es évadát a MÁV Szimfonikus Zenekar

A 2023/24-es évadban elfoglalhatja új székházát a MÁV Szimfonikus Zenekar. A szezonra öt bérleti sorozatot és gyerekkoncerteket is hirdetnek, az évad egyik központi témája a szerelem lesz.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc interjú

„Ezen a szerepen egy életen át kell dolgozni” – interjú Beck Mariával

Decemberben mutatkozott be a közönségnek Máriaként A diótörőben, tavasszal Odette/Odile és Kitri szerepében láthattuk. Beck Mariát különös életútjáról, félig amerikai, félig orosz identitásáról és a balettirodalom női karaktereihez való viszonyáról kérdeztük.
Tánc interjú

Egy nagy kisember, aki egy könyvben szerepel Barisnyikovval – Kováts Tibor balettművésszel beszélgettünk

Kováts Tibor a nyolcvanas években a legrangosabb balettversenyeken „verte végig” a világ balett-táncosait, majd tizenhárom évnyi szünet után ismét színpadra állt Duda Éva Frida, az élet múzsája című táncdarabjában. Táncról, infantilizmusról, a balett nimbuszáról, tanításról, szégyenlősségről és öniróniáról is beszélgettünk vele.
Tánc magazin

Táncfilm készült a kényszeresség mögé zárt káosz találkozásáról a bürokráciával

A Nagy Emese által koreografált és Bartha Máté által rendezett kisfilm, OCD – Ordinary Catastrophic Day címmel egy rendmániás kaotikus utazását tárja elénk hét percbe sűrítve.
Tánc ajánló

Néptáncegyüttesek látványos produkciói a 28. Duna Karneválon

Nemzetközi és hazai táncegyüttesek fellépésével rendezik meg a 28. Duna Karnevált június 9-16-ig Budapesten. A fesztiválon fellép többek között a Magyar Állami Népi Együttes, a Duna Művészegyüttes és a Romengo.
Tánc ajánló

A balettvilág sztárjai lépnek fel a Magyar Állami Operaházban

Jacopo Tissi és Alejandro Virelles is bemutatkozik a Magyar Nemzeti Balett művészeivel 2023. május 27-én a VII. Nagy Iván Nemzetközi Balettgálán a Magyar Állami Operaházban.