Tánc

Misztikus terek, avagy visszatérés a képzőművészethez – Gergye Krisztián festményeiből nyílik kiállítás Kőszegen

2020.06.19. 20:50
Ajánlom
A hazai kortárs színház- és táncművészet kiemelkedő alkotója ezúttal új oldalát mutatja meg: festőként lép elő a Levitációk című tárlaton, amelyen főként a karantén idején született alkotásaiból láthatunk válogatást. A Kőszegi Várszínház kiállításának megnyitóját június 21-én, vasárnap 18.00 órakor tartják a Jurisics-vár lovagtermében.

Gergye Krisztián rendkívül sokoldalú művész: táncos, koreográfus, performer és rendező, azt viszont kevesen tudják, hogy a képzőművészet nemcsak ihletforrásként van jelen életében, hanem aktív művelője is annak. Június 21-én akvarelljeiből nyílik kiállítása a Kőszegi Várszínházban Levitációk címmel. A tárlatot megnyitja: Vojnich Erzsébet, közreműködik: Lőrinc Katalin, a kiállítás kurátora: Trifusz Péter.

Gergye Krisztiánnal beszélgettünk az előadóművészet és a képzőművészet viszonyáról, misztikus terekről és a pillanat kimerevítéséről.

IMG_9662-204014.jpeg

Gergye Krisztián alkotása (Fotó/Forrás: Gergye Krisztián)

Jól tudom, hogy Kőszegre szinte hazajársz?

Igen, Kőszeg a szülővárosom és egy nagyon fontos állomás az életemben. 2007-ben hívott meg először Gelencsér Ildikó, a Kőszegi Várszínház művészeti vezetője, hogy egy táncelőadással lépjek fel, azóta pedig minden évben egy új projektet hozok létre itt. Ez a mostani év annyiban speciális, hogy egy kiállítással térhetek vissza, ugyanis gyerekkorom óta vonz a képzőművészet, és mostanra állt össze egy olyan anyag, amely alkalmas a bemutatásra.

Mire ad alkalmat számodra alkotóként a képzőművészet és az előadóművészet kölcsönhatása?

Mindig is foglalkoztattak a képzőművészeti alkotásokban rejlő mögöttes tartalmak, a koreográfiáimban gyakran indulok ki ilyen sűrű mondanivalójú képekből. A két terület párhuzamosan jelenik meg a művészetemben, a színpadképet is legtöbbször egyfajta festményként képzelem el, amely képes elemelni a látottakat és tágabb asszociációs kereteket megnyitni a nézők előtt.

Az előadóművészet a pillanatról szól, rögtön elillan, a festmények azonban a pillanat lenyomatai, megmaradnak. Ehhez is van saját viszonyod alkotóként?

A tánc szempontjából leginkább az érdekel, hogyan lehet az időt manipulálni, hogy az előadás pillanatisága szubjektívvé váljon: felgyorsítani vagy annyira lelassítani, hogy szinte állóképnek hasson. A festmények képesek ezt az időtlenséget megteremteni, ám ez sem feltétlenül kimerevített idő, hiszen a nézővel való viszonyban van valami dinamikus.

Tavaly egy különleges performansz, az Aukció című előadás keretében táncolás közben festettél meg képeket, amiket az előadás végén el is árvereztetek, amelyek pedig nem találtak gazdára, azokat megsemmisítettétek. Erős gesztusok, hogy élted meg ezt a fajta alkotást táncosként, illetve festőként?

Ennél a munkámnál maga a festészet aktusa került a középpontba, az akciófestészet egyfajta paródiája az előadás, aminek a végeredménye egy véletlenszerű absztrakció lett. Az emberi test, a festék és a vászon eggyé válása révén megszülető lenyomat értelmezési mezői érdekeltek, ám ez egy teljesen másfajta alkotói létezés, mint amiben a mostani kiállításon szereplő képeim születtek.

IMG_8372-204033.jpeg

Gergye Krisztián alkotása (Fotó/Forrás: Gergye Krisztián)

Hány évet ölelnek fel az alkotások?

A válogatás során valahogy úgy alakult, hogy a kiválasztott képek háromnegyede olyan alkotás lett, amelyek a karantén idején készültek. Talán most állt be egy olyan nyugalmi állapot az életemben, amiben ezek a képek megszülethettek.

Milyen témák jelennek meg a képeken?

Teljesen hétköznapi, mégis valamiért kicsit misztikus, másfajta időben létező terek keltik fel leginkább az érdeklődésemet, amikben meglátok valamit. Az ebben rejlő költészetet igyekszem elcsípni, amikor festménnyé formálom. Lehet ez egy letakart állványzat, amely mögül átsejlik egy romos épület vagy például az a kiégett, tető nélküli műhely, amit a Ferdinánd-hídról szoktam látni.

A megnyitón Lőrinc Kati közreműködik, úgy tudom, ez lesz az első fellépése zárt térben a járvány kitörése óta. Hogyan készültök rá?

Egyedül készül a fellépésre, direkt ebben maradtunk, amikor felkértem őt. A tárlatot Vojnich Erzsébet nyitja meg, ami nagy megtiszteltetés a számomra. A kiállításhoz kapcsolódóan tervezek egy új szólót Ahol a sötétség címmel, amely lényegében egy térinstalláció lesz az egyik festményem alapján. Ennek július 29-én tartjuk a bemutatóját a Kőszegi Várszínházban.

A kiállítás megtekinthető augusztus 2-ig.

Fejléckép: Gergye Krisztián (fotó: Dömölky Dániel)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Színház

Felkavaró vízió a modern nőkről – Alföldi Róbert legújabb rendezése a Pesti Színházban

Október 5-én tartják Wéber Kata Egy nő anatómiája című darabjának magyarországi ősbemutatóját a Pesti Színházban, amelynek alapján Mundruczó Kornél nagy sikerű filmje, a Pieces of a Woman készült.
Jazz/World

Mácsai Pál lesz az utolsó ember a Földön? – új klippel jelentkezik a Platon Karataev

2025 elején jelenik meg a Platon Karataev zenekar negyedik stúdióalbuma, Napkötöző címmel. A lemez második, Nem felelhet című single-jéhez a zenekar frontembere, Balla Gergely koncepciójából Topolánszky Tamás Yvan írt és rendezett klipet.
Klasszikus

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Klasszikus

Christoph Eschenbach lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekarral

Az együttes hatalmas megtiszteltetésnek tekinti, hogy a zenei élet egyik legizgalmasabb karmester-egyéniségének vezényletével két hangversenyt is adhat Budapesten, október 26-án, a Zeneakadémián, 27-én pedig a Pesti Vigadóban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc hír

Előremutató nemzetközi projekthez csatlakozott a Magyar Táncművészeti Egyetem

A Magyar Táncművészeti Egyetem csatlakozott egy a közép-európai táncművészeti egyetemek közti együttműködési projekthez, amelynek célja, hogy kialakítson egy olyan hallgatói és egyetemi hálózatot, amely összeköti a régió táncszíntereit.
Tánc hír

Gáláns jelmezfelajánlást kapott a Magyar Táncművészeti Egyetem a japán Atelier Yoshino Co. részéről

A Magyar Táncművészeti Egyetem campustúrát és fogadást tartott a Diplomáciai Testületek tagjai számára. Az esemény kiemelt programpontja volt az Atelier Yoshino Co. jelmezkészítő és -bérbeadó vállalat jelmezadományozási ceremóniája.
Tánc ajánló

A szerelem a központi témája a Duna Művészegyüttes legújabb bemutatójának

A Szerelemkert című produkció válogatást nyújt neves koreográfusok rég nem látott műveiből, kiegészülve az együttes jelenlegi repertoárján lévő koreográfiáival. A bemutató október 3-án lesz látható a Nemzeti Táncszínházban.
Tánc ajánló

A Szegedi Nemzeti Színházban debütál a Duna Művészegyüttes Apák és fiak című előadása

A Duna Művészegyüttes Apák és fiak – Táncelőadás Nagy Albert gyűjtései nyomán című előadása egy sorozat kezdőállomása, melyben tisztelegni kívánnak a kiemelkedő munkát végző néptáncgyűjtők előtt.
Tánc ajánló

The Freaks – Világpremier cirkuszshow a Margitszigeten!

Augusztus 28-án a világon először lehet látni a szenzációs multimédiás cirkuszshowt: a The Freaks NOVA – Visionaire’s World című látványos produkcióját.