Tánc

Molnár Csaba: „Legyenek kapuk az asszociációra”

2015.12.10. 11:35
Ajánlom
A fiatal koreográfus neve több Lábán-díjas előadás, köztük a CITY és a Nyúzzatok meg! című kortárstánc előadásból lehet ismerős. December 11-én új darabbal jelentkezik a Trafóban. Debütáló, Eclipse című darabja Fülöp László There’s an elephant in every room című koreográfiájával egy estén lesz látható. Molnár Csabát az alkotófolyamatról kérdeztük. INTERJÚ

- A Budapest Kortárstánc Főiskolán kezdted a táncos tanulmányaidat, majd Brüsszelben folytattad. Milyen technikákat tanultál ezeken a képzéseken?

- Alapvetően a fő irány mindkét iskolában a kortárstánc volt, de emellett többféle stílust és technikát is tanultunk. A Budapest Tánciskolában a kortárstánc, modern tánc, klasszikus balett, néptánc voltak a fő irányzatok, de kurzusszerűen belekóstoltunk más technikákba, mint például a tai chi, chi kong, jóga. A brüsszeli iskola specifikusabb volt: a release technika volt a képzés alapja, illetve a kortárstánc három kiemelkedő alakjának - Trisha Brown, William Forsythe és Pina Bausch – munkásságával ismerkedtünk, mert az iskolaalapító (Anne Teresa de Keersmakere) számára ez a három alkotó nagyon inspiráló volt.

Molnár Csaba

Molnár Csaba (Fotó/Forrás: Trafó)

- Mostani, Eclipse című darabod nem előzmény nélkül való. Honnan indult az ötletelés?

- Körülbelül négy évvel ezelőtt készítettem egy etűdöt a Budapest Kortárstánc Főiskola diákjainak. Akkor az volt a koncepcióm, hogy sok táncossal a színpadon szeretnék egy partiszituációt szimulálni, három fő elemre építve: a zenére, a táncosokra és a fényre. Ezeknek az elemeknek a játékával foglalkoztam, tehát egy egészen absztrakt koncepcióval dolgoztam. Már akkor felmerült, hogy jó lenne ezt az etűdöt kiteljesíteni, több táncossal megvalósítani, de egészen eddig nem volt erre lehetőségem. Most viszont élve a Trafó felkérésével ez megvalósulhat. Ugyanúgy mint korábban, a tánciskola táncosaival, valamint azzal a hét táncossal, akikkel már korábban is dolgoztam.

Eclipse

Eclipse (Fotó/Forrás: Gabor Dusa)

- A Dekameron című első, egész estés előadásodról és a Nyúzzatok meg! című darabotokról is lehet tudni, hogy közös műhelymunka alapján született meg. Most hogyan dolgoztok?

- A közös műhelymunka most is jelen volt, nagyon fontos, de a „nem hierarchikus” munkamódszert az Eclipse esetében -ahol tizennyolc ember van a színpadon, praktikus okokból nagyon nehéz lett volna alkalmazni. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy én mindent eldöntök előre; közösen is ötletelünk, de a végén a koreográfusi szerep egy kicsit határozottabb, én hozom a végső döntéseket.

- A kortárstánc előadásoknál mindig kérdés, hogy a forma elég jelentéses-e, vagy pedig mindenképpen meg kell tölteni valami konkrét tartalommal. Az Eclipse esetében mi a helyzet ebből a szempontból?

- Szerintem a kortárstánc nem feltétlenül alkalmas a nagyon konkrét dolgok, bonyolult dramaturgiák kifejezésére, talán nem ez a legnagyobb erénye, célja. Én most egy partiszituációból indultam ki, de ezt nem egy az egyben akartam megmutatni, hiszen egy bulinak épp a jelenidejűség a lényege, tehát hogy mindenki megéli a helyszínen. Engem egy olyan helyzet érdekelt, ahol a tánc és a zene összeolvadásából egy kvázi transzállapot, átlényegülés, átértelmeződés születik, aminek a nézők szemtanúi lehetnek. Bizonyos kultúrákban a tánc és a zene egy rítus részévé válik és eszköz ahhoz, hogy valamiféle kollektív vagy transzcendens kapcsolódás megtörténjen az emberek, vagy egy magasabb entitás között (ha van ilyen). Szerintem ezt az állapot a nyugati kultúrában a partihelyzetekben érhetjük tetten.

- Szándékos vagy véletlen, hogy az előadásban csak nők táncolnak?

- A tánciskolások között csak két fiú van, és mivel nagyon más jelentése lett volna egy ilyen nembeli aránytalanságnak, ezért úgy döntöttem, hogy csak lányok lesznek a színpadon. Tehát ez a dolog egy élethelyzetből adódott, de aztán döntéssé vált. Ugyanakkor nem akartam férfiként egy explicit női darabot csinálni, azt nem éreztem volna őszintének. Természetesem ezzel a jelenséggel kezdeni kell valamit; ennek jelentősége talán az előadás második felében lesz a legkézzelfoghatóbb, amikor olyan popdalokat használunk, amik akár nagyon konkrét módon kommunikálnak a nőiségről, a nők érzelmeiről és a szerelemről.

- Mennyire sikerült ez a fajta nemtelenítés? Arra kéred a nézőket, hogy csupán táncosokat lássanak a színpadon, vagy vállalod, hogy a tizennyolc nő jelenléte miatt olyan értelmezések is képbe kerülnek, amire te nem számítottál?

- Azt nem lehet elkerülni, hogy extra értelmezések belekerüljenek az előadásba a nézők részéről. Pont ettől érdekes az egész: nyilván nekem tudnom kell, hogy mi történik a színpadon, de ha ráerőltetném a nézőre az olvasatot, akkor számomra érdektelenné válik az egész. Én valamit felajánlok, és remélem, hogy ez a tartalom tud tágulni. Szeretném, ha lennének kapuk az asszociációra, és ebben az esetben akár a negatívum is elfogadható, tehát hogy valakinek ez nem tetszik. Nem lehet olyan dolgot létrehozni, ami mindenkinek betalál.

Eclipse

Eclipse (Fotó/Forrás: Gabor Dusa)

- A Nyúzzatok meg! című Lábán-díjas előadásotoknak a humor volt a legkarakteresebb jellemzője. Most is játszotok majd ezzel?

- Engem pont az a kettőség érdekel, ha valami úgy vicces, hogy közben van mélysége is. Látom a popnak a giccses, túlfolyó minőségét, viszont hatással van rám, ezért nem fogom egy az egyben iróniával kritizálni. Vannak olyan popdalok, amik tényleg bevisznek az adott érzelembe, és vannak, amik már annyira túlfolynak, hogy eltaszítom magamtól. Mindkét hatásmechanizmust használni szeretném. A forma alatt pedig az érzelem azonos, tehát a fájdalmat és a szerelmet mindenki megéli. Csak mindenki máshogy beszél róla.

- Miután bemutatjátok az Eclipse-t a Trafóban, hol fogjátok játszani, illetve szoktad-e menet közben alakítani az adott előadást?

- Ha lesz lehetőségünk többször játszani, akkor minden bizonnyal alakulni fog még. Mindenesetre májusban a Birmingham-i Nemzetközi Táncfesztiválon újra megcsináljuk részben magyar és helyi táncosokkal. Akkor nyilván alakítani kell majd, hiszen figyelembe kell venni, hogy kik, milyenek lesznek az ottani táncosok. Nem erőltethetjük rájuk azt, amit mi előzetesen kitaláltunk, nem lenne értelme.

Eclipse

Eclipse (Fotó/Forrás: Gabor Dusa)

- Sokat utaztok. Hogy látod, az európai kortárs tánc-szcénában milyen helyet foglalnak el a magyar táncosok, van-e valamiféle specifikuma az itthoni előadásoknak?

- A Nyúzzatok meg! vagy a Hodworks kapcsán többször megkaptunk külföldön azt a pozitív jelzőt, hogy nagyon sok tűz és energia jellemzi az előadásainkat. Remélem ez a mostani sem lesz különb ebből a szempontból.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Vizuál

Újra Magyarországon látható a Fejedelmek aranya

Március 15-én lenyűgöző időszaki kiállítás nyílik Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban. A 16-17. századi erdélyi pénzérmék mellett ötvösmunkákat, díszfegyvereket is megtekinthetünk.
Plusz

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Klasszikus

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc gyász

Elhunyt Kristó Annamária, a Győri Balett alapító tagja

Elhunyt Dr. Kristó Annamária táncművész, a Győri Balett alapító tagja – tudatta a tánctársulat. „Emlékét megőrizzük, s nem feledjük!” – írják. Dr. Kristó Annamária táncosként indult, végül jogászként végzett, de aktívan fotózott, elsősorban táncot.
Tánc interjú

Fekete Péter: „Nem szabad feladni”

„Hosszú távú, tudatos építkezés zajlik” – fogalmaz Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója arról a munkáról, amely a cirkuszművészet újradefiniálását tűzte ki célul. De miről is van szó pontosan, kiből lesz ma artista, milyen formában zajlik az utánpótlásnevelés, és lesz-e új épülete a Fővárosi Nagycirkusznak?
Tánc interjú

Takashima Kentaro, a Mariinszkij Színház korábbi művésze visszatért a Magyar Táncművészeti Egyetemre

2016-ban végzett a Magyar Táncművészeti Egyetem Táncművész BA képzés klasszikus balett szakirányán Takashima Kentaro, aki korábban a Mariinszkij Színház balett-társulatában is táncolt. A kiváló művész januárban visszatért az Alma materba.
Tánc interjú

A Magyar Táncművészeti Egyetem támogatásra érdemes csodavilág – vallja az új rektorhelyettes

Két hónapja dolgozik a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora, Fodorné Molnár Márta egyetemi tanár mellett rektorhelyettesként Salát Magdolna. Az intézmény korábbi tanulmányi igazgatója, aki 2008 óta tevékenykedik egyetemi pályán.
Tánc ajánló

Tánc Valentin-napra: jövő héten látható a Liliom

Magyarországon egyedülálló táncszínházi előadás a Liliom, a szerelem, a szenvedély és a sorsfordító döntések története. A Feledi Project előadása modern mozgásvilággal és érzelmekkel teli koreográfiával kelti életre Molnár Ferenc világhírű darabját. A Liliom február 19-én látható a Nemzeti Táncszínházban.