A június 20-21-i hétvégén lezárult győri XI. Magyar Táncfesztivál szakmai programjai között A kurátorok szerepe, döntéseik jelentősége a táncművészet helyzetének szempontjából címmel megrendezett fórum résztvevői, riasztónak ítélték meg a hazai táncművészet központi forrásokból történő finanszírozási szintjét. A rendezvényen a társulatvezetők és a kuratóriumi tagok beszélgettek az NKA projekt támogatási pénzeinek, és az EMMI működési támogatási keretének odaítélési rendszeréről.
A szakminisztérium által a minősítéssel nem rendelkező szervezetek számára meghirdetett működési támogatási keret kevesebb, mint az azt megelőző évben, miközben a pályázók száma nem csökkent. A tánckuratórium tagjai szerint a rendelkezésre álló összeg legfeljebb öt-hat együttes minimális szintű fenntartását teszi lehetővé. A döntési kritériumok tele vannak anomáliákkal. Hegedűs Sándor tánckritikus, kuratóriumi tag szerint nem lehet eléggé kétségbeesni a táncművészet jövőjét illetően, a pénzek odaítélésének döntési folyamata közelít a vállalhatóság határához.
Egy másik szakmai kerekasztal-beszélgetésen, értékelték az egyéves előkészítő munka után megszületett Nemzeti Táncprogram megvalósításának lehetőségeit. A tanácskozáson a Magyar Táncművészek Szövetségének képviselőin kívül részt vett az MMA képviseletében Juhász Judit és Kelemen Béla főosztályvezetők. Az akadémia több ponton is kész támogatni a dokumentumban foglaltakat, de mivel egyes javaslatok megvalósítása közvetetten forrásigényes, ezért egy őszi részletes egyeztetés keretében határozzák meg pontosan a közös feladatokat.
A szövetség képviselői különösen fontosnak tartják egyebek mellett a balett-művészeti életjáradék kiterjesztését a teljes táncművész szakmára. a stabil pénzügyi működés megteremtését, a bérek rendezését, a táncművészeti oktatás minőségi fejlesztését, ugyanakkor tisztában vannak azzal, hogy mindez törvénymódosításokat és hatalmas lobbi erőt igényel.
A mintegy nyolcvan oldalas dokumentum foglalkozik a határon túli táncegyüttesek helyzetével is. Erdélyben nincs önálló, diplomát adó néptáncművész és koreográfusképzés, az ott működő öt hivatásos magyar együttes tagjai számára így nehéz a felsőfokú bizonyítvány megszerzése és az ezzel járó bérnövekedés elérése. Mindez az együtteseken belül jelentős elvándorlást eredményez. A Nemzeti Táncprogramban foglalt javaslatok szerint a felsőfokú képzést helyben kell megoldani az erdélyi felsőoktatási intézmények bevonásával, ennek lehetőségeiről már megkezdődtek a tárgyalások.