Mint az korábban megírtuk, Angelus Iván november 28-án adott ki közleményt, melyben a fennálló kulturális, jogi, adminisztratív, financiális és munkaerőpiaci feltételekre hivatkozva a Budapest Kortárstánc Főiskola kortárs táncművész és tanár mesterképzésének megszüntetéséről írt. Telefonon sikerült elérnünk őt, ahol pontosított: a közleményben idézett adminisztratív, jogi, pénzügyi feltételek meglétének hiánya külön-külön még nem vezetett volna megszűnéshez. Hangsúlyozta,
a képzések lezárása nem pusztán aktuálpolitikai okokra vezethető vissza.
„Azt gondolom, minden helyzetben lehet sikeresen működni, még pénz nélkül is. Emberek nélkül nem lehet és nem érdemes folytatni ezt a képzést”. Kérdésünkre, hogy mindez a tanári gárdára vonatkozik-e, elmondta: „Nem. A tanári gárda az intézmény egyik legstabilabb része”. Hozzátette:
„Ahhoz, hogy egy független szervezet fennmaradjon, a társadalmi szolidaritás, együttműködés és támogatás a legfontosabb. Ez pedig nem azonos a drámai meghökkenéssel vagy sajnálkozással”. Angelus Iván kifejtette, nem a magyar értelmiséget szeretné hibáztatni: „Vádolhatjuk saját magunkat is, mert nem tartottuk meg az újságjainkat, az alkotmányunkat, a szabad bíróságunkat, a nyugdíjunkat, a tanszabadságot, a szektorsemlegességet, a nyolcórás munkanapot. Ezeket mind nem tartottuk meg. A csökkent érdekérvényesítő képességről van szó” – fogalmazott.
Angelus Iván egy generációváltást tartott volna szükségesnek és elkerülhetetlennek az intézmény élén, ami nem következett be vállalkozó kedvű fiatalok hiányában.
Egy olyan csapatra, támogató közegre, vagy harcos emberre lett volna szükség, aki minden áron tovább szerette volna vinni az általunk képviselt szellemiséget és kortárs táncképzést.
Azok az emberek, akik lelkesebben tudták volna képviselni ezt a területet, nem akarnak ebben a Magyarországban valami újba kezdeni. Ezt valamelyest megértem, másrészt egyáltalán nem értem meg. Van, amikor a kedvező körülmények között érdemes értékteremtő munkába fogni, de van amikor épp a kedvezőtlen körülmények miatt kell!" - szögezte le. Angelus Iván a Kortárstánc Főiskola szellemiségének tovább örökítését nemzetközi együttműködéseken keresztül tartja megvalósíthatónak: „A provinciális nemzetállamok határain túlívelő nemzetközi együttműködések azok, amik az efféle, független gondolkodásnak táptalajt adhatnak. Ebbe az irányba kellene haladnia annak, aki ezt felismeri” – vélekedett.
A napokban kiderült,
a Budapest Kortárstánc Főiskola az Emmitől kapott egy ajánlatot, mely szerint az intézmény a Magyar Táncművészeti Egyetembe beolvadva folytathatná működését.
Angelus Iván azonban ezt nem tartotta reális opciónak, hiszen véleménye szerint az ottani, állami struktúra és konzervatív szemlélet nem lenne összeegyeztethető a kortárstánc képzésben nélkülözhetetlen innovatív, független szellemiséggel. „Nem egy szakember próbálkozott azzal, hogy a táncképzést az MTE berkein belül modernizálja. Azt gondolom, egyelőre nem jártak sikerrel. A hagyományok és egy-két aktív álmodern kerékkötő ellenében nem volt még erő az áttöréshez, ami persze csak idő kérdése”.
Így a hivatásos kortárstánc művészek és tánctanárok képzése 2021. június 14-én hétfőn fejeződik be az alapító és fenntartó Új Előadóművészeti Alapítvány döntése alapján.