Tánc

Nurejev árnyoldalára is rávilágít a róla készült dokumentumfilm

2018.07.03. 15:35
Ajánlom
Korábban nem látott amatőr felvételek is helyet kaptak a Rudolf Nurejevről szóló, Nureyev: All The World His Stage című dokumentumfilmben, amik alapján közel sem olyan szimpatikus figura, mint amilyen szerepeiben volt.

A 2018 szeptemberében mozikba kerülő, brit dokumentumfilmben előadás, koreografálás és próbák közben is láthatjuk a balettműfaj sztárját. Jacqui Morris és David Morris rendezők több olyan felvételt is használtak, melyek eddig nem voltak nyilvánosan hozzáférhetőek. Például azok, amin A diótörő próbáin Claude de Vulpiannal közös duettjét koreografálja. De sok olyan felvétel is látható benne, amin Marta Graham modern balettdarabjaiban látjuk a színpadon. Ezekben nem csak arról győz meg, hogyan segítette elő a balett és a modern tánc közötti falak ledöntését, de tökéletesen ellentétes képet fest, mint ami kialakult róla a balettszerepei alapján. A rendező szerint Nurejev ezeken a felvételeken "nagyon avantgárd módon, szexuálisan kihívóan táncol. Egy jelenetben például egy fémállványzatot simogat, az elképzelhető legprovokatívabb mozdulatokkal” - fogalmaz. Ezzel szerintünk semmi baj nincs.

A filmben amatőr felvételeken látjuk mindezt, aminek az az oka, hogy 

Nurejev nem szerette, ha próba közben filmezik, mert tisztában volt vele, hogyan tudja a színpadon a legjobb formáját adni – ellentétben a kamerával, amit nem tudott kontrollálni”.

Voltak ugyanakkor jó barátai, többek között gazdag hölgyek, akik a világ végére is követték őt, Nurejev pedig megengedte nekik, hogy filmre vegyék. És találtak néhány mástól származó, titokban rögzített felvételt is. Az alapanyag nagy részét olyan felvételek teszik ki, amik a New York Public Library archívumában szerepeltek, emellett a Nurejev Alapítvány a filmkészítők rendelkezésére bocsátott mintegy 20 doboz VHS kazettát is. Ezek között 16 percnyi olyan felvétel is szerepelt, amiről még az alapítvány vezetőinek sem volt tudomása.

GettyImages-2643424-124530.jpg

Margot Fonteyn és Rudolf Nurejev a Pelléas és Melisande című darabban (Fotó/Forrás: Jim Gray / Getty Images )

Nurejevről egyébként nem most derült ki, hogy volt egy nárcisztikus, agresszív oldala is. Dame Beryl Grey korábbi prímabalerina 2017-es önéletrajzában leírta, hogy a balettsztár a színpadon elvarázsolta a közönségét, de a színfalak mögött, az életben sokszor brutálisan viselkedett. Híres partnerét, Margot Fonteynt például egyszer úgy megrúgta, hogy orvost kellett hívni. Jaqui Morris ugyanakkor úgy vélekedik:

Lehet, hogy szörnyeteg volt és megütötte a partnereit. De a felvételek arról is tanúskodnak, milyen keményen dolgozott, és mennyire becsülték őt a táncosok, amiért munkára bírta őket. Megverte őket, de túllendültek rajta, mert életre szóló előadásokat élhettek meg mellette. A tánc volt az élete”.


Éééés már itt is vagyunk a kedvenc témánknál, avagy mi mindent engedhetünk mag magunknak a szent cél, a művészet érdekében?

(forrás: The Guardian)

 

Az összes létező határt áthágta a szabadság táncosa, Rudolf Nurejev

Kapcsolódó

Az összes létező határt áthágta a szabadság táncosa, Rudolf Nurejev

25 éve, 1993. január 6-án halt meg Rudolf Nurejev, a 20. század egyik legnagyobb és legismertebb táncosa.

Polunyin szereplésével érkezik a Nurejevről szóló film

Polunyin szereplésével érkezik a Nurejevről szóló film

Az ukrán balettsztár is szerepet kapott a The White Crow (A fehér holló) című életrajzi drámában, amit Ralph Fiennes rendezésében 2018-ban mutatnak be az amerikai mozik.

Hol húzzuk meg a határt? - A NYTimes kritikusa kidobja a Levine-lemezeit

Hol húzzuk meg a határt? - A NYTimes kritikusa kidobja a Levine-lemezeit

Már nemcsak Hollywood, hanem az egész művészvilág zaklatók után kutat. Harvey Weinstein, Kevin Spacey, Louis CK, Marton László, Kerényi Miklós Gábor, most pedig James Levine. Csak nehogy a fürdővízzel együtt a gyereket is, ahogy a mondás tartja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Otthonából üzent Szász Júlia

„Jobban vagyok már, lassan, de biztosan gyógyulgatok” – írta Instagram-bejegyzésében a Nemzeti Színház balesetet szenvedett művésze, aki egyúttal megköszönte az elmúlt hetekben kapott rengeteg támogatást.
Klasszikus

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

A hetvenkilenc éves korában elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar egykori koncertmestere több szállal kötődött az Óbudai Társaskörhöz, ahol legutolsó koncertjét is adta. Emlékét az intézmény igazgatója, Vass Lajos idézte fel.
Vizuál

KÉP-regény: Sztalker Óbudán

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt eleveníti fel, amikor 1992-ben úgy döntött, besurran az Óbudai hajógyár területére, és megörökíti a csendben rothadozó épületeket. 
Klasszikus

Duplalemezzel ünnepli fennállása hatvanadik évét a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Az együttes új dupla albumán közönségkedvenc felvételek is helyet kaptak. A jubileum alkalmából jelent meg Egy viharos nap című zenés mesekönyvük is. 
Vizuál

Rekordértékű Zsolnay-vázát árvereznek el a Virág Judit Galéria aukcióján

A galéria december 16-i aukcióján 15 millió forintos kikiáltási árról indul egy Zsolnay óriásváza. Az árverésen Boromisza, Czigány, Czóbel, Mednyánszky és Vaszary remekművei is kalapács alá kerül.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc interjú

Suejin Kang: „Soha ne adják fel, a nehezebb napokon sem!”

Emlékezetes volt a Budapest Ballet Grand Prix zárónapja. A gálát követően a zsűri két meghatározó tagjával beszélgettünk. Suejin Kang és David Makhateli elmondták, hogyan élték meg a verseny hosszú napjait.
Tánc ajánló

A Duna Művészegyüttes Héttorony című produkciója a Nemzeti Táncszínházban

December 28-án Makovecz Imre emlékére készült Héttorony című kortárs néptáncszínházi előadásával lép a Nemzeti Táncszínház színpadára a Duna Művészegyüttes. A produkcióban közreműködik Vecsei H. Miklós és az Etnofon Zenei Társulás.
Tánc hír

Kiválóan szerepeltek a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatói a Budapest Ballet Grand Prix-n

Első alkalommal rendezték meg a Budapest Ballet Grand Prix-t, ahol az egyetem hallgatói számos dobogós helyezést és különdíjat értek el. Az egyetem gratulációját fejezte ki a győzteseknek és felkészítő mestereiknek.
Tánc interjú

A megismételhetetlenség romantikus varázsa

A BDZ a Müpával közös, Zene Plusz sorozatában Mítoszok és istenek címmel készül táncos produkcióra a Győri Balett közreműködésével. Petró Margit Velekei Lászlóval, a társulat igazgatójával a balett jelképrendszeréről, a mozdulat születéséről, a sztereotípiák elengedéséről is beszélgettünk.
Tánc interjú

Nagy Gvendolin a Budapest Ballet Grand Prix-ről: Egy ilyen színvonalú versenynél rendesen fel kell készülni

Nagy Gvendolin, vagy ahogy becézik, „Gveni”, jelenleg a csehországi Ostravában él és a Nemzeti Morva-Sziléziai Színház professzionális társulatának tagja. A BBGP idejére azonban rövidesen hazalátogat. Ennek kapcsán kérdeztük.