A 2018 szeptemberében mozikba kerülő, brit dokumentumfilmben előadás, koreografálás és próbák közben is láthatjuk a balettműfaj sztárját. Jacqui Morris és David Morris rendezők több olyan felvételt is használtak, melyek eddig nem voltak nyilvánosan hozzáférhetőek. Például azok, amin A diótörő próbáin Claude de Vulpiannal közös duettjét koreografálja. De sok olyan felvétel is látható benne, amin Marta Graham modern balettdarabjaiban látjuk a színpadon. Ezekben nem csak arról győz meg, hogyan segítette elő a balett és a modern tánc közötti falak ledöntését, de tökéletesen ellentétes képet fest, mint ami kialakult róla a balettszerepei alapján. A rendező szerint Nurejev ezeken a felvételeken "nagyon avantgárd módon, szexuálisan kihívóan táncol. Egy jelenetben például egy fémállványzatot simogat, az elképzelhető legprovokatívabb mozdulatokkal” - fogalmaz. Ezzel szerintünk semmi baj nincs.
A filmben amatőr felvételeken látjuk mindezt, aminek az az oka, hogy
Nurejev nem szerette, ha próba közben filmezik, mert tisztában volt vele, hogyan tudja a színpadon a legjobb formáját adni – ellentétben a kamerával, amit nem tudott kontrollálni”.
Voltak ugyanakkor jó barátai, többek között gazdag hölgyek, akik a világ végére is követték őt, Nurejev pedig megengedte nekik, hogy filmre vegyék. És találtak néhány mástól származó, titokban rögzített felvételt is. Az alapanyag nagy részét olyan felvételek teszik ki, amik a New York Public Library archívumában szerepeltek, emellett a Nurejev Alapítvány a filmkészítők rendelkezésére bocsátott mintegy 20 doboz VHS kazettát is. Ezek között 16 percnyi olyan felvétel is szerepelt, amiről még az alapítvány vezetőinek sem volt tudomása.

Margot Fonteyn és Rudolf Nurejev a Pelléas és Melisande című darabban (Fotó/Forrás: Jim Gray / Getty Images )
Nurejevről egyébként nem most derült ki, hogy volt egy nárcisztikus, agresszív oldala is. Dame Beryl Grey korábbi prímabalerina 2017-es önéletrajzában leírta, hogy a balettsztár a színpadon elvarázsolta a közönségét, de a színfalak mögött, az életben sokszor brutálisan viselkedett. Híres partnerét, Margot Fonteynt például egyszer úgy megrúgta, hogy orvost kellett hívni. Jaqui Morris ugyanakkor úgy vélekedik:
Lehet, hogy szörnyeteg volt és megütötte a partnereit. De a felvételek arról is tanúskodnak, milyen keményen dolgozott, és mennyire becsülték őt a táncosok, amiért munkára bírta őket. Megverte őket, de túllendültek rajta, mert életre szóló előadásokat élhettek meg mellette. A tánc volt az élete”.
Éééés már itt is vagyunk a kedvenc témánknál, avagy mi mindent engedhetünk mag magunknak a szent cél, a művészet érdekében?
(forrás: The Guardian)