A díjátadó szívszorító pillanatokkal indult: Winkler Nóra, a díjátadó moderátora felolvasta a Lábán-díj kuratóriumának közleményét, melyben a tagok a nyomtatott és online kulturális lapok megszűnése feletti mély sajnálatukat, elégedetlenségüket és reménytelenségüket fejezték ki. A kuratórium tagjai -Artner Szilvia Sisso újságíró, kritikus, Fuchs Lívia tánctörténész, tánckritikus, Halász Tamás tánckritikus, szerkesztő, Králl Csaba tánckritikus, Rényi András esztéta, Százados László művészettörténész és Török Ákos tánc- és színházkritikus- mind a hazai kritikaírás élvonalába tartoznak, így érintettek a kulturális szaklapok megszűnésében, amelyek híján alig marad tér a magas szintű befogadói visszhangoknak. Ők azok, akik a 2015-ös évad összes kortárs táncelőadását látták, majd ezek közül választottak ki hetet, amelyeket méltónak tartottak a díj elnyerésére.
A Trafó Kortárs Művészetek Háza és a MU Színház 2005 őszén alapított szakmai díjat a magyar kortárs tánc legszínvonalasabb alkotásainak, alkotóinak elismerésére és népszerűsítésére. Az elismerést a 20. századi európai modern táncművészet legjelentősebb újító személyiségéről, Lábán Rudolfról nevezték el.
A testület közvetlenül a díjak átadása előtt, titkos szavazással döntött arról, hogy a hét jelölt közül ki kapja meg a 2015-ös év legkiválóbb táncelőadásának járó elismerést. Dönésük szerint az Artus társulat Nemzeti Táncszínházzal közös Cseppkánon - Hogy vagy Hérakleitosz? című produkciója, valamint Marcio Canabarro és Molnár Csaba Tropical Escape című előadása volt erre érdemes. A díjra jelölt előadások között volt még Cuhorka Emese és Fülöp László Anyádék rajtam keresnek című koreográfiája, Kovács Gerzson Péter Déja vu című munkája, a szintén Molnár Csaba által koreografált Eclips című darab, az Öböl című előadás, amelynek alkotói Nagy Csilla és Vavra Júlia, valamint Réti Anna és Ricardo Machado Point of You című koreográfiája.
„Legyenek kapuk az asszociációra”
Molnár Csabával a szintén jelölt előadás, az Eclipse kapcsán interjúztunk. Olvasd el ide kattintva!A Goda Gábor rendezte és koreografálta Cseppkánon az 1985-ben alapította társulat művészi munkája során felmerült és körbejárt kérdéseit, aforizmáit, toposzait és mítoszait értelmezi újra. Molnár és Canabarro közös munkája színes fantáziavilág King Kongtól a brazil szappanoperákig: az előadás a másságot mint alternatívát mutatja be.
A díjjal járó emlékplakettet Urbanovits Krisztina színésznő és Forgách András író adta át a győzteseknek. Urbanovics Krisztina a díj átadása előtt "coming outolt": mint mondta, maga is nagy kortárs tánc rajongó és időnként bánja, hogy nem a táncot választotta életútjául. Forgách András azt a felismerését osztotta meg a jelen lévőkkel, mely szerint a kortárs tánc 5-6 évvel a prózai színházi trendek előtt jár.
Lábán Rudolf-díjak 2015-ben
Fülöp László és a SÍN Kulturális Központ "there's an elephant in every room...", valamint az Arany Virág és Hadi Júlia alkotta Body Lotion co-dance LépésIdő című előadása kapta a 2014-es év legkiemelkedőbb táncelőadásainak járó Lábán Rudolf-díjakat.