A PanoDráma A csodát magunktól kell várni című dokumentumszínházi produkciójával és az EJTech projekt az épület előtt felállított hanginstallációjával nyitotta az idei, 20. évadát szeptember 5-én a Trafó. Ezt követi a francia újcirkusz társulat, a Lonely Circus Fall fell fallen című kétszemélyes előadása szeptember 8-án és 9-én. Kárpáti Péter és a Titkos Társulat szeptember 10-én mutatja be Tótferi című produkcióját, majd Fekete Ádám Staféta pályázatot elnyert legújabb darabjára, A Jeditanács összeülre kerül sor október 27-28-án. A nagyterembe is készül új magyar színházi produkció, a PanoDrámán kívül a TÁP Színház és a Dollár Papa Gyermekei is a Trafóban mutatja be új előadását, utóbbi a CAFe Budapest fesztivállal közös szervezésben.
Az Európa-szerte ismert és elismert magyar színházi rendezők munkái továbbra is műsoron maradnak. Mundruczó Kornél és Pintér Béla darabjai mellett Schilling Árpád a Montenegrói királyi színháznak készült előadása, az Ameddig a szem ellát is látható a Trafóban november elején. Sok magyar produkció pedig november utolsó és december első napjaiban külföldi érdeklődők számára is elérhető lesz, ekkor zajlik ugyanis a dunaPart4 Kortárs Előadóművészeti Platform, amelyre a nemzetközi előadóművészeti szcéna képviselőit várják a szervezők. A platform programjait több helyszínen, angol felirattal lehet majd megtekinteni.
A 200% tánc sorozat fénykorát éli idén, a ma élő legmeghatározóbb koreográfusok produkciói közül érkezik jónéhány Budapestre. Műsorra kerül egy Anne Teresa de Keersmaeker-darab, egy Wayne McGregor-koreográfia és egy régi Wim Vandekeybus-előadás is. A La La La Human Steps-ből, sőt egy David Bowie klipből is ismert Louise Lecavalier saját koreográfiájával, egy Italo Calvino feldolgozással vendégszerepel a Trafóban áprilisban. Mellettük sor kerül még a tánc határait tágító Rachid Ouramdane TORZIÓjára, és az ezúttal csak nőket szerepeltető Anne Nguyen egy-egy táncművére is.
Nemcsak a külföldi, de a hazai tánc jelenléte is erős. A MA•ZE csapata Jónás Verával, illetve izraeli koreográfusokkal készíti új előadását, melyet szeptember 21-22-én mutatnak be, Valencia James az előadásához fejlesztett mesterséges intelligencia felhasználásának lehetőségeit vizsgálja a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében októberben, az évad második felében pedig egy sor független magyar alkotó jelentkezik önálló bemutatóval.

Kapcsolódó
Észrevétlenül adagolni a kortárs művészetet
Nemrég szinte felrobbant az internet a Nagy Emese, Simet Jessica és Várnagy Kristóf alkotta MA•ZE tánctársulat bemutatkozó videójától. A DART együttesből kivált alkotók szeptember 21-én és 22-én a Budarats című est keretében mutatják be két új darabjukat Dzsumbuj és Kumzits címmel, előbbit Jónás Vera és Csizmás András zenészekkel, utóbbit izraeli vendégkoreográfusok bevonásával. Várnagy Kristóffal beszélgettünk.
A zene szerelmesei idén sem fognak csalódni: november 25-én a világhírű amerikai énekes-producer Holly Herndonnal folytatódik az Electrify elektronikus zenei sorozat, itt indul és zárul a kísérleti zenei profilú UH Fest október elején, Thomas De Pourquery és a Supersonic pedig november 11-én bebizonyítja, hogy a jazz nemcsak él és virul, de megújulásra is képes. Az afrobeat megalapítója, Fela Kuti tiszteletére rendezett nemzetközi fesztivál idén Budapestre is elér: október 14-én a Felebration eseményén hazai zenészek és a brit-nigériai Dele Sosimi tiszteleg a mester előtt egy filmvetítéssel egybekötött koncerten. Az Indiai Klasszikus Zene Mesterei sorozat huszonkettedik állomásán a santuros Harjinder Pal Singh játszik, a szokásos decemberi ünnepi koncertek három estjén a Middlemist Red, a Qualitons és a Fran Palermo tartják meg különleges szeánszaikat.
A Trafó Galéria ezúttal is az innováció és az újrafelfedezések helyszíne lesz, a kiállítások mellett továbbra is szervez performatív eseményeket és egy saját múltját feldolgozandó dupla évkönyv kiadását is tervezi 2013-as és 2014-es kiállításairól. Az őszi-téli program hívószava a poszt-digitális valóságunk és annak az új anyagisága lesz. Szarka Péter szeptember 28-án nyíló Globális felmelegedéssel a hidegháború ellen című kiállításán új festői gesztusokkal, terepasztalokkal és hanginstallációkkal találkozhatunk, november 17-től pedig a litván Pakui Hardware művészduó installációja a tudományos-fantasztikus képzelet világába kalauzol. Az itt szereplő installációk az új munkásosztály helyét elfoglaló robotokkal foglalkoznak majd. Januárban Puklus Péter önálló kiállítása folytatja a sort, aki a fotóművészet és a képzőművészet anyagiságának találkozásán dolgozik.