Tánc

Szergej Filin: "A magyar balett számomra Harangozó Gyula"

2012.05.01. 16:43
Ajánlom
Az orosz balettművészt és Harangozó Gyulát több évtizedes barátság köti össze, és mindkettejük tanítómestere Alekszandr Alekszandrovics Prokofjev volt.

"Alekszandr Prokofjev fantasztikus ember, csodálatos pedagógus volt, aki nemcsak koreográfiára, hanem az életre is tanított bennünket. Nemcsak arra adott muníciót, hogyan éljünk, és műveljük ezt a szakmát, miközben profik maradunk, hanem arra is, hogy megőrizzük a barátságot és előrelépjünk" - emlékezett mesterére Filin. Az 1970-ben született Szergej Filin a Bolsoj, majd a Grúz Nemzeti Balett vezető táncosa és a Bécsi Staatsoper vendégszólistája volt, majd a moszkvai Sztanyiszlavszkij és Nyemirovics-Dancsenko Zenés Színház művészeti igazgatója lett. A Bolsoj Balett élén Jurij Burlakát 2011 márciusában váltotta.

Az orosz klasszikus balett egyik kiválósága magyarországi fellépéséről így beszélt: "Amikor Harangozó Gyula hosszú évekig a magyar balettet vezette (a szakember 1995 és 2005 között a Magyar Állami Operaház balettegyüttesének igazgatója volt - a szerk.), természetesen nem hagyhattam ki, hogy a Bolsoj táncosaként vendégszereplésre Magyarországra utazzak, és fellépjek magyar színpadon. Partnerem Nyina (Nino) Ananiasvili volt (a Grúz Balett mai igazgatója, aki nemrég ünnepelte pályafutásának 30. évfordulóját - a szerk.). A közönség is szeretettel várt, nagy ünneplésben volt részünk. Éppen ezért soha sem fogom elfelejteni a magyarországi tartózkodást. Arra is jól emlékszem, milyen jó állapotban volt a magyar balett, a társulat, a színház, mennyire jól szervezett volt minden, milyen nagy figyelmet fordítottak ránk a táncosok, mennyire átszellemültek voltak, hogy nagy barátsággal fogadtak. Így lehetőségünk volt kis idő alatt is nagy eredményeket elérni, nagyon jó alkotói és szakmai légkört tapasztaltunk a Magyar Nemzeti Balettnél" - idézte fel. 

Szergej Filin és Nino Ananiasvili 2003. február 13-án és 14-én az Erkel Színház színpadán táncolta a Csipkerózsika című darabot. "Nemrég kaptam egy csodálatos levelet egy hölgytől, aki látta a fellépésünket. Megírta, hogy a mai napig is emlékszik az előadásra. Valahogyan sikerült szereznie egy jó minőségű fotót Nyináról és kapott tőle autogramot, de rólam nem volt fényképe, és szeretett volna tőlem is egy saját kezű aláírást. A levélben csak a telefonszámát adta meg, ezért még aznap, ahogy elolvastam a levelét, felhívtam őt. A hölgy először nem hitte el, hogy én beszélek vele, nagyon meglepődött. Megtiszteltetésnek éreztem, hogy a mai napig emlékszik arra, hogy a Bolsoj művészei felléptek Magyarországon. Azóta persze készítettünk néhány fotót, amelyeket elküldtem neki: pár portrét és a fellépésekről készült képeket. Alá is írtam őket, mellékelve a legjobb kívánságaimat. Nos, ilyen csodás kapcsolataim vannak Magyarországgal. Azt mondják, soha semmire nincs időnk, de ha mégis megállunk egy pillanatra, akkor olyan dolgok történnek velünk, amelyekre örökké emlékezünk. Magyarországgal kapcsolatban ez az egyik legemlékezetesebb élményem" - mondta Szergej Filin. 

A szakember úgy fogalmazott, ha a Bolsoj balett-társulata meghívást kapna Magyarországra, módot találnának, hogy megállapodás szülessen valamiféle együttműködésről - tekintet nélkül arra, hogy milyen méretű színpadot tudna a magyar fél a rendelkezésükre bocsátani. "Persze nehéz lenne a nagy produkciókat elvinni a Bolsojból, mert ezek mind hatalmas díszletekkel, hihetetlen mennyiségű dekorációval, gyönyörű kosztümökkel, rengeteg fellépővel kerülnek színpadra" - részletezte. - Mindig lehet azonban kompromisszumot találni, olyan programot, amelyben a Nagyszínház sztárjai lépnének fel, mutatnák be a legjobb zeneszerzők és koreográfusok munkáit. Ha most érkezne egy ilyen felkérés, mindent megtennénk annak érdekében, hogy megvalósítsuk"- hangsúlyozta.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Zenés színház

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
Vizuál

Mártonffy Zoltán: „A nézőszám számomra nem mérvadó mértékegysége a sikernek”

„Engem sosem vonzott, hogy a kamera előtt legyek, engem az fogott meg, ami mögötte van” – fogalmazott Mártonffy Zoltán, a Minden Rendben producere, akivel egyebek közt arról beszélgettünk, miért fogtak bele nagyjátékfilmek gyártásába.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc gyász

Elhunyt Kristó Annamária, a Győri Balett alapító tagja

Elhunyt Dr. Kristó Annamária táncművész, a Győri Balett alapító tagja – tudatta a tánctársulat. „Emlékét megőrizzük, s nem feledjük!” – írják. Dr. Kristó Annamária táncosként indult, végül jogászként végzett, de aktívan fotózott, elsősorban táncot.
Tánc interjú

Fekete Péter: „Nem szabad feladni”

„Hosszú távú, tudatos építkezés zajlik” – fogalmaz Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója arról a munkáról, amely a cirkuszművészet újradefiniálását tűzte ki célul. De miről is van szó pontosan, kiből lesz ma artista, milyen formában zajlik az utánpótlásnevelés, és lesz-e új épülete a Fővárosi Nagycirkusznak?
Tánc interjú

Takashima Kentaro, a Mariinszkij Színház korábbi művésze visszatért a Magyar Táncművészeti Egyetemre

2016-ban végzett a Magyar Táncművészeti Egyetem Táncművész BA képzés klasszikus balett szakirányán Takashima Kentaro, aki korábban a Mariinszkij Színház balett-társulatában is táncolt. A kiváló művész januárban visszatért az Alma materba.
Tánc interjú

A Magyar Táncművészeti Egyetem támogatásra érdemes csodavilág – vallja az új rektorhelyettes

Két hónapja dolgozik a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora, Fodorné Molnár Márta egyetemi tanár mellett rektorhelyettesként Salát Magdolna. Az intézmény korábbi tanulmányi igazgatója, aki 2008 óta tevékenykedik egyetemi pályán.
Tánc ajánló

Tánc Valentin-napra: jövő héten látható a Liliom

Magyarországon egyedülálló táncszínházi előadás a Liliom, a szerelem, a szenvedély és a sorsfordító döntések története. A Feledi Project előadása modern mozgásvilággal és érzelmekkel teli koreográfiával kelti életre Molnár Ferenc világhírű darabját. A Liliom február 19-én látható a Nemzeti Táncszínházban.