Tánc

Tánc a magasban? – A BANDALOOP lép fel a Debrecenben

2022.04.29. 11:55
Ajánlom
Igazi különlegességgel ünnepli a tánc világnapját a Bartók Tavasz, a vertikális táncművészet legendás csapata a debreceni MODEM homlokzatán mutatja be lélegzetelállító koreográfiáját.

A világhírű amerikai tánctársulat, a BANDALOOP művészei táncoltak már hipermodern felhőkarcolók tükörsima üvegfelületein, ódon várfalakon, hatalmas hídpilléreken, de mutattak be koreográfiát több mint 900 méter magasan a Yosemite Nemzeti Park gránitfalain, a kínai Tianmen-hegységben, a Himalája indiai csúcsain, sőt az olasz Dolomitokban is. Thomas Cavanagh, a társulat igazgatója így foglalta össze a kezdeteket: „Alapítónk, Amelia Rudolph fejéből pattant ki az ötlet.

Az volt a víziója, hogy a mászó- és függőtechnikákat ötvözzük a tánc, a mozdulatok szépségével. A félelem és a saját félelmekkel való megküzdés szerves része volt a társulat fejlődésének.

Amikor új emberek csatlakoztak hozzánk, megtanítottuk nekik a módszert, hogyan tiszteljék a félelmüket, és használják jól a tudásukat, tapasztalataikat.” A társulat lenyűgöző produkcióit az elmúlt évtizedekben 22 országban több millió ember figyelte már lélegzet-visszafojtva, a hazai közönség Budapesten két ízben is megcsodálhatta őket néhány évvel ezelőtt, most azonban Debrecen és Győr városában alakítanak táncparketté egy-egy ismert épületet a Bartók Tavasz keretében. „Kiváltságos helyzet, hogy a BANDALOOP tagjaiként olyan helyeken táncolhatunk, ahol más emberek sohasem. Ebben mindig benne van az új felfedezések izgalma. Mindez nagy fokú érzékenységet, játékosságot, türelmet és alaposságot kíván meg tőlünk” – fogalmazott Melecio Estrella művészeti vezető.

Én már soha nem tudok úgy ránézni egy épület falára, hogy ne képzeljem oda egy produkciónkat. De úgy érzem, hogy ez mindenkire igaz, aki látott minket

– mondja Thomas Cavanagh, és várhatóan ez a hazai közönség esetében sem lesz másként. Április 29-én, pénteken és 30-án, szombaton 18 és 21 órakor a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ homlokzatán mutatja be előadását az együttes, május 5-én és 6-án pedig Győrben, a Győri Nemzeti Színházzal szemközt elhelyezkedő, Czuczor Gergely utcai irodaház falain perdül táncra a világhírű csapat.

A táncrajongókat mindezen túl is igen gazdag programmal várja a Bartók Tavasz országszerte. Győrben szűnni nem akaró taps ünnepelte a fesztivál telt házas nyitóelőadását, a Győri Balett GisL című produkcióját, a következő hetekben pedig további kiváló hazai balettegyüttesek és tánctársulatok követik majd egymást a városban: A hűtlen feleség című előadását mutatja be május 3-án a Magyar Nemzeti Táncegyüttes, három különleges koreográfiával érkezik május 4-én a Szegedi Kortárs Balett, a Pécsi Balett pedig a Vasarely-etűdök című látványos összművészeti produkcióval áll színpadra május 9-én a Győri Nemzeti Színházban. Az utóbbi koreográfiát május 28-án az együttes „otthon”, saját városában, Pécsett is bemutatja majd.

További részletek és információk a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek országos eseményeiről a www.bartoktavasz.hu weboldalon találhatók, friss olvasnivalókért, kulisszatitkokért, interjúkért pedig érdemes ellátogatni a fesztivál hivatalos blogjára.

Fejléckép: Jelenet a BANDALOOP előadásából (fotó/forrás: Brooke Anderson / Bartók Tavasz)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Sandra Hüller, Mads Mikkelsen és Tarr Béla is Európai Filmdíjat kapott

A 36. Európai Filmdíjak abszolút győztese Justine Triet Egy zuhanás anatómiája című drámája lett, amellyel többek közt a legjobb film és a legjobb rendező díját is elnyerte. Az eseményen tiszteletbeli életműdíjat adományoztak Tarr Béla Kossuth-díjas rendezőnek. 
Vizuál

Elhunyt Ryan O’Neal

A hetvenes évek egyik legnagyobb filmsztárja nyolcvankét éves korában hunyt el, halálhírét fia, Patrick O’Neal jelentette be. Az Oscar-jelölt színész karrierje során olyan rendezőkkel dolgozott együtt, mint Stanley Kubrick vagy Peter Bogdanovich.
Vizuál

Kilencvenkilenc éves korában elhunyt Vera Molnár

A magyar származású francia képzőművész halálhíréről a párizsi Pompidou Központ számolt be. Vera Molnárt a számítógépes művészet úttörőjeként tartják számon.
Könyv

Adománygyűjtő estet szervez a Szépírók Társasága

A négyszáz tagot számláló irodalmi-kulturális szervezet szegedi, valamint emigrációban élő tagjai olvasnak fel december 14-én a Grand Caféban. A Szépírók Társaságát egyúttal online is támogathatjuk. 
Színház

„A valódi csoda az, ha képes vagy találkozni önmagaddal” – interjú Kerkay Ritával A kék hajú lány előadásról

Két szereposztással mutatták be a közelmúltban a Vörösmarty Színház A kék hajú lány című előadását. Az alkotói folyamatról, a karakterek kapcsolatáról és az üzenetről beszélgettünk Kerkay Rita rendezővel.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc interjú

Suejin Kang: „Soha ne adják fel, a nehezebb napokon sem!”

Emlékezetes volt a Budapest Ballet Grand Prix zárónapja. A gálát követően a zsűri két meghatározó tagjával beszélgettünk. Suejin Kang és David Makhateli elmondták, hogyan élték meg a verseny hosszú napjait.
Tánc ajánló

A Duna Művészegyüttes Héttorony című produkciója a Nemzeti Táncszínházban

December 28-án Makovecz Imre emlékére készült Héttorony című kortárs néptáncszínházi előadásával lép a Nemzeti Táncszínház színpadára a Duna Művészegyüttes. A produkcióban közreműködik Vecsei H. Miklós és az Etnofon Zenei Társulás.
Tánc hír

Kiválóan szerepeltek a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatói a Budapest Ballet Grand Prix-n

Első alkalommal rendezték meg a Budapest Ballet Grand Prix-t, ahol az egyetem hallgatói számos dobogós helyezést és különdíjat értek el. Az egyetem gratulációját fejezte ki a győzteseknek és felkészítő mestereiknek.
Tánc interjú

A megismételhetetlenség romantikus varázsa

A BDZ a Müpával közös, Zene Plusz sorozatában Mítoszok és istenek címmel készül táncos produkcióra a Győri Balett közreműködésével. Petró Margit Velekei Lászlóval, a társulat igazgatójával a balett jelképrendszeréről, a mozdulat születéséről, a sztereotípiák elengedéséről is beszélgettünk.
Tánc interjú

Nagy Gvendolin a Budapest Ballet Grand Prix-ről: Egy ilyen színvonalú versenynél rendesen fel kell készülni

Nagy Gvendolin, vagy ahogy becézik, „Gveni”, jelenleg a csehországi Ostravában él és a Nemzeti Morva-Sziléziai Színház professzionális társulatának tagja. A BBGP idejére azonban rövidesen hazalátogat. Ennek kapcsán kérdeztük.