Mint az a Huffingtonpost cikkéből kiderült, Lorena Nieva, a Psicoballet egyesület vezetője minden hétvégén 130 km-t utazik Pueblába, hogy balettórákat adjon az apácák által működtetett Casa Rosa de la Torreban lakó vak lányoknak. Tanítványai között van 9 és 22 éves is, gyengénlátó és teljesen vak is.
Lorenának meggyőződése, hogy a balettnek nem csupán az előadóművészet lehet a célja. Óráit a kubai pszichológus, Georgina Fariñas Garcia által 1973-ban kifejlesztett pszichoterápiás módszerre alapozza, aki elsősorban a viselkedési rendellenességek kezelésére alkalmazta a balettet. Ma már értelmi fogyatékos, látás- és hallásproblémával küzdő betegeknél, valamint idősek esetében is használják ezt a módszert. A Psicoballet ugyanis nemcsak a testtartást és a mozgáskészségeket javítja, de növeli az önbecsülést, míg a depresszió tüneteit enyhíti. Az elmúlt négy évtizedben körülbelül 20.000 ember részesült a kubai táncterápiás módszer jótékony hatásában, ami 17 nemzetben terjedt el, köztük Mexikóban, ahol 1984-ben vették át.
Nieva sokféle fogyatékkal élő közegben alkalmazta már a balettet, de azt mondja, talán eddig a leghasznosabbnak a vak lányok esetében bizonyult.
Egyikük, a 15 éves Itary erről így vélekedik: „Úgy érzem, sokat fejlesztett a balett a társaimmal való együttműködésemben. Mielőtt elkezdtem, elég agresszív voltam, minden ellen lázadtam, úgy nem lehetett létezni. A tánc segít abban, hogy kifejezzem és feldolgozzam a bennem lévő érzéseket” - mondta.
És ami külön izgalmas, hogy a lányok nemcsak terápiára használják a balettet, de koreográfiáikat különböző rendezvényeken be is mutatják, így olyan helyekre is eljutnak, ahova egyébként valószínűleg kevés esélyük lenne elutazni. Többen ezen utak során látnak először tengert és kerülnek kapcsolatba új emberekkel.