„Most új tervem van: a magyar népdalok legszebbjeit összegyűjtöm és a lehető legjobb zongorakísérettel mintegy a műdal nívójára emelem. Ez arra volna jó, hogy a külföld ilyen gyűjteményből megismerhesse a magyar népzenét…!” – ezt Bartók Béla írta Elza húgának a 20. század elején (1904), mely forrásértékű dokumentum: a „tiszta források” keresésének ihletett dokumentuma. A terv megvalósult, és sokkal komolyabb eredményekkel járt az eredeti szándéknál. Bartók és a többi gyűjtő elevenné tették népdalainkat az utókornak.
A Duna Művészegyüttes terve egyrészt emlékezni a gyűjtőkre (jelesül most Bartók Bélára), másrészt a megszólaltatni, táncra fordítani a ’gyűjtemény’ egy kis szeletét, Bartók férfi kórusműveit. Ebben segítségükre lesz a nemzetközileg is elismert Szent Efrém férfikar. A népdal és a néptánc együttműködését igyekeznek megmutatni, azt, hogy ezek miként szervesülnek.
Az Elmúlt időkből – Bartók & Folk című előadás egy olyan hidat képez a múlt és a jelen között, amin oda-vissza lehet járni.
Elmúlt időkből - Bartók & Folk
Előadók: Duna Művészegyüttes, Göncöl Zenekar, Szent Efrém Férfikar, Szokolay Dongó Balázs
Koreográfusok: Juhász Zsolt, Orza Calin, Farkas Tamás
Zene: Bartók Béla férfikarok, autentikus népzene
Zenei szerkesztők: Szokolay Dongó Balázs, Bubnó Tamás, Dulai Zoltán
Táncmesterek: Ifj. Csasztvan András, Gera Zoltán, Sáfrán Balázs, Horváth Eszter, Kenéz Enikő, Farkas Ágnes, Bonifert Katalin, Szabó Csaba, Kolumbán Norbert, Soós Gyula András
Jelmeztervező: Michac Gábor
Látványtervező: JuZso
Autentikus viseletek összeállítása: Horváth Eszter, Soós Gyula András
Rendező: Juhász Zsolt