Tánc

„Tata csak egy van, bár lenne belőle több!” – Egykori tanítványai köszöntik a 90 éves Novák Ferenc Tatát

2021.03.27. 09:55
Ajánlom
Nevét mindenki végtelen szeretettel és nagy tisztelettel ejti ki. Példakép, akihez igazodunk, de közben mégis elérhető, közvetlen, egy közülünk. A táncházmozgalom legendás alakja, Novák Ferenc, vagy ahogy mindenki hívja, Tata, március 27-én tölti be kerek, 90. születésnapját. A jeles esemény alkalmából a Fidelio három egykori tanítvány köszöntő sorait osztja meg, akiket pályájuk alakulása elsodort régi együttesüktől, ám Tatához és a tőle kapott tanításhoz máig hűek maradtak. Isten éltessen, Tata!

 

Herczku Ágnes népdalénekes köszöntő sorai:

Ma Tatás napom van.
Délelőtt videót forgattunk Kiss Feriékkel,
meglepi ének Tata 90’-re.
Most cikket írok a Fideliónak, hogy Tata 90’.
Szombaton lesz a szülinapja,
amikor meg élőben köszöntöm.
Ha hozzávesszük a korábban erre az alkalomra készített
három folkMAGazinos interjúmat,
akkor Tata azt fogja kérni a 91. szülinapjára,
hogy csak a Herczku ne legyen ott.

TATA-TÁL

IMG-6505-094203.jpg

Herczku Ágnes a Novák Ferenc Tatától kapott tállal (Fotó/Forrás: a tulajdonos engedélyével)

Arról már többször nyilatkoztam, Tata mennyire türelmes, előrelátó és nagyvonalú volt a tanulmányaimat illetően, miszerint csak akkor vesz fel a Honvédba, ha elvégzem Miskolcon az egyetemet. Meg arról is, hogy a Honvéd Együttes, mint közösség is létezett, aminek az apropóját a közös munka adta, a velejét pedig, Tata szárnyai alatt, a civil életben is együtt töltött közös órák, legyenek akár múzeumban, étteremben, a büfében, vagy Tata kertjében, bográcsozás közben.

Arról talán kevesebbet, hogy énekesként Ő hozott először helyzetbe, úgy értem: színpadi, éles helyzetbe, a János vitéz Iluskájaként, ami sokkal inkább volt énekesi feladat, semmint táncos szólószerep. (Ez mindenkit megnyugtatott: a kollégáimat, akik azonnal levették, hogy a néptánc anyanyelvén erősen dadogok, és engem, aki ennek maximálisan a tudatában voltam.) A feladatot még próbaidősként kaptam, igyekeztem ügyesen megugrani a lécet, amit zeneileg Rossa László tett fel, meglehetősen magasra... (Kétvonalas D-k is voltak emlékeim szerint az utolsó dalban. Ez volt a mindenkori Iluskák trapézmutatványa.) Tata nem volt ott mindig a próbákon, de a főpróbán és az előadáson igen. Nem volt kenyere az agyondicsérés, sem a „sztárolás”. Így, mikor a premieremen a gratuláció mellé kaptam Tőle egy gyönyörű virágcsokrot is, zavarba jöttem. (Azt hiszem, soha nem mondtam Neki, mennyire mélyen megindított.)

Amikor eljöttem a Honvédból, ugyanígy letaglózott egy kedves ajándékkal, egy gyönyörű tányérral, minimum annyi éves lehet, mint most Tata. Sőt, szinte kínos helyzetbe hozott, mert úgy éreztem, nem érdemlem meg a nagyvonalúságát. Nem volt ugyanis zökkenőmentes, ahogy eljöttem a Honvédból. Már hetek-hónapok óta körvonalazódni látszott egy új státusz a Magyar Állami Népi Együttesben, az én későbbi énekes szólista státuszom, de Neki nem szóltam erről egy szót sem. (Nem ilyen vagyok. De amíg nem volt biztos a dolog, nem mertem...) Végül csak a szerződéshosszabbítás napján mondtam meg, hogy elmegyek. És ez nem volt fair... De Tata nagyvonalú volt velem, a honvédos pályafutásom végén is.

Mint az elején! Sorban kaptam az énekes feladatokat: ugorjak be Szvorák Kati (!) helyére a Honvéd Férfikarral (!) közös koncertelőadásra, majd vegyem át Kati helyét az Utolsó leltárban, énekeljek a néptáncműsorok zenekari betétjeiben, a felújított Kőműves Kelemenben, rendezvényeken, kiállításokon – például Párizsban, Korniss Péter kiállításának megnyitóján –, etc., etc. Mongyő!

Mintha kiszagolta volna, hogy nem a tánc lesz az én igazi kenyerem. Jó orra van. Séf-orr.

TataBolcsotolakoporsoigTVfelvetel_1967-113035.jpg

Novák Ferenc Tata a Bölcsőtől a koporsóig című előadás tévéfelvételén 1967-ben (Fotó/Forrás: Korniss Péter)

Persze azt is látta, hogy hívnak mások is, egyre gyakrabban, lemezekre, koncertekre, előadásokra... Mindig meghívtam. (Mindig meghívom.) Mindig eljött. (Mindig eljön.) Nem csupán illendőségből, hanem mert figyelemmel kísér. Kíváncsian és kritikusan.

Azt hiszem, ennek a majd’ mindenkire kiterjedő figyelemnek, Tata társaságkedvelő, gondoskodó természetének köszönhető, hogy a honvédosok ma is összetartanak.

Lefogadom, már több terv is van arra, hogy a járvány után kinél és mikor lesz az össznépi találkozó. Ahol Tata, mint porondmester, újra vezényli a munkafolyamatot – hatékony –, ki fát vág, ki tüzet rak, ki mosogat, na de ki fog zöldséget pucolni, és ki itta meg a boromaat?! A bográcsban szépen rotyog-kavarog a pörkölt, a fejekben az emlékek, anekdoták, vidámak, szomorúak...

Gyerekek! Gyertek ennii! Máris, Tata, csak keresem a tányéromat! Tudja, a kedvencemet, az öregtányért, ahogy akkor hívta sok-sok éve. Ebből eszem legtöbbször itthon is. (Pedig rettegek, nehogy a mosogatás áldozata legyen.) Ilyenkor átsuhan bennem a gondolat: ha én főzök is – Tata etet.

Ezt is köszönöm! Sok-sok szeretettel.

Herczku Ági

Bihariprobaterem1975032-112544.jpg

Próba a Bihari Táncegyüttesben Novák Ferenc Tata vezetésével 1975-ben (Fotó/Forrás: Korniss Péter)

 

 

Horváth Csaba rendező, koreográfus köszöntő sorai:

Novák Ferenc Tata. Igazi örökzöld. Ő volt az első, aki világosan megmutatta, hogyan lehet és érdemes egyszerre táncról és színházról gondolkodni, hogy a folklór nem muzeális értékek tárháza, hanem folyamatosan pulzáló, újra és újra megújulni képes tradíció.

Tőle tudom, hogy a magyar néptánc és a görög drámák csodálatos összhangban állnak egymással.

Hogy a néptánc lehet lényegi alkotóeleme a modern színháznak, és hogy politikai demonstrációra nem alkalmas. Azt, hogy a tánc, az irodalom és a zene megtermékenyítő erővel hatnak egymásra, tőle hallottam először. Mint ahogy azt is, hogy a megújulás nem kényszer, hanem áldásos kötelesség. Végezetül pedig, hogy

ha nincs ihlet, akkor üljünk le beszélgetni egymással.

Sokat köszönhetek neki. Ő nem megöregedett, egyszerűen csak 90 éves. Tata csak egy van, bár lenne belőle több!

Horváth Csaba

antigone-092328.jpg

Gerdesits Irén, Béres Anikó, Horváth Csaba és Horváth Zsófi az Antigoné című előadásban (jelmez: Mikesi Eszter) (Fotó/Forrás: Liptay Ágnes)

 

Lőrinczy György művészeti menedzser köszöntő sorai:

Boldog 90. születésnapot, Tata!

Mindent neked köszönhetek! Elsőre mindig ez jut eszembe, aztán rájövök, hogy ezzel már próbálkoztam, amikor a 85. születésnapodon Sára Sándor és Korniss Péter mögött a sorban álltam, hogy felköszöntselek, de akkor egy atyai tasli és simogatás közötti gesztus volt a válasz.

„A nagy frászt Gyurika, mindent magadnak!”

163139396_751082799132234_5872598075155561752_n-092749.jpg

Szabó Zsófia és Lőrinczy György a Bihari Táncegyüttes Kalotaszegi táncok előadásában (Fotó/Forrás: Korniss Péter)

A mondat a mai napig szíven üt. Abban a világban, ahol mindenki – aki tizedannyit sem tett MESTERKÉNT, mint te sokunkért – azzal „jön”, hogy kiért mit tett anno, és ezért ki mivel tartozik neki.

Akkor, a barátok és tanítványok népes gyűrűjében nem volt lehetőségem elmondani, mit jelentett nekem a Bihari és a Honvéd közössége, a kamaszként átélt Tata-féle „rendhagyó történelem óra”, ahol a néptánc példáival a Kárpát-medence és Európa etnikumainak evidens ősi összetartozásáról lebilincselően és zsigerekig hatóan meséltél. Hogy mennyire befolyásolta színházi értékrendemet a Kőműves Kelemen, amit a néptáncverzió után zenés darabként a te koreográfiáddal tizenhatszor néztem meg a Pesti Színházban, a biharis passió atmoszférája, majd a várszínházi Csíksomlyói, melyet anyámmal együtt könnyek közt ünnepeltünk a premieren, az István, a király előadásai és még sorolhatnám...

De ennél talán még fontosabb, hogy megláttad bennem – a természetesen művésznek készülő tizennyolc éves srácban – a leendő menedzsert, erre tereltél, sorozatos lehetőségeket adtál,

megalapoztad a hivatásomat, a pályámat, vagyis az életemet.

Milyen elegánsan, mi több, büszkén fogadtad, amikor hálátlanul – már némileg kitanítva, huszonnégy évesen – átszerződtem az Operába. Amikor pedig a későbbiekben – szerencsére gyakran – összesodort minket a szakma, úgy fogadtál el kollégának, hogy munkakapcsoltunkban egyszer sem kellett tizenegy évesnek éreznem magam, vagyis annyi idősnek, mint amikor megismertél. Mekkora emberi, szakmai nagyság és bölcsesség!

GujtesSzasztancs1972-112754.jpg

Novák Ferenc Tata egy néprajzi gyűjtés során az erdélyi Szásztancs településen 1972-ben (Fotó/Forrás: Korniss Péter)

Tata, te voltál az én menedzsment egyetemem is, mert impresszárióként is zseniálisan működtél, tudtad, hogyan lehet a magyar kultúrát „eladni” külföldön, otthoni vacsorák és borozások alkalmával elbűvölni a nemzetközi szaktekintélyeket, köztük akár Pina Bauscht, akár az avignoni fesztivál igazgatóját, vagy világhírű olasz operarendezőket. Tudtál eredményesen tárgyalni, csapatot építeni, párhuzamosan tervezni két évre előre, és megoldani minden felmerülő napi problémát – ezt mind-mind tőled leshettem el.

Amit pedig a mai, gyönyörű, kerek születésnapodon mindenképpen jó lenne megtanulnunk tőled:

Hogyan lehet nemzeti identitásunkat mindenek feletti értékként megőrző, igaz hazafiként, elegáns és nyitott, vérbeli européernek lenni, továbbá egy gazdag élet minden pillanatát élvezni és szeretni.

Boldog születésnapot, Tata! Mindent neked köszönhetek! 

Lőrinczy György

_D5A2755_j_k-094351.jpg

Novák Ferenc Tata egykori tanítványai körében 85. születésnapján (Fotó/Forrás: Rácz Gabi)

A Kultúrpart létrehozta a novaktata.hu weboldalt, ahol a szakma és a tanítványok köszönhetik Mesterüket, Novák Ferenc Tatát.

„A humor minden karanténból kiszabadul” – Novák Ferenccel beszélgettünk születésnapján

Kapcsolódó

„A humor minden karanténból kiszabadul” – Novák Ferenccel beszélgettünk születésnapján

A Kossuth-díjas koreográfus, rendező – a szakmában csak ’Tatának’ hívják – ma 89 éves. Születésnapján hívtuk föl, és most tudtuk meg tőle: 1 millió forintot ajánlott föl – a Magyar Táncművészek Szövetségén keresztül – tíz, a karantén miatt állás nélkül maradt táncosnak. Úgy gondolja: a Nemzet Művésze cím arra kötelezi őt, hogy visszaadjon a közösségének. Boldog születésnapot, Novák Ferenc!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

„Közölte: nem kettőzött volna le, ha kedves vagyok” – súlyos állítások Almási-Tóth András menesztése kapcsán

A lapunknak nyilatkozó Varga-Tóth Attila énekművész a közösségi médiában tette közzé, hogy Almási-Tóth Andrást szexuális abúzus miatt azonnali hatállyal elbocsátották a Zeneakadémiáról, és felidézte, őt magát milyen sérelmek érték a rendező produkciójában.
Színház

Szinetár Dóra: „Nem lehet felnőtt emberekkel sem indokolatlanul üvöltözni”

Hosszú közösségi bejegyzésben szólalt meg a színházi visszaélések ügyében Szinetár Dóra. A színésznő szerint fontos különbséget tenni a szexuális zaklatás és bántalmazás, illetve a mérgező, megalázó munkahelyi viselkedés között.
Zenés színház

Almási-Tóth András: „A szituáció értelmezésén is múlik, ki mit érez abúzusnak”

Tizenhat év után távozik a Zeneakadémia opera szakának éléről Almási-Tóth András, a Magyar Állami Operaház művészeti igazgatója. A távozás okairól és az őt ért vádakról kérdeztük a rendezőt.
Klasszikus

5 kihagyhatatlan koncert a Rádiózenekar következő évadából

„Új” Bach-mű, Beethoven kései fő műve, sztárhegedűs, spirituális utazás és éteri szoprán szóló – a Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek következő évadában mindenki megtalálhatja a kedvére valót. Mutatunk öt olyan koncertet, amelyekről nem érdemes lemaradni.
Színház

8,8 millió forint gyűlt össze a színházi háttérdolgozók megsegítésére

Kilencedik alkalommal rendezte meg jótékonysági gáláját a Színházi Dolgozók Szakszervezete. A június 3-ai esten közel száz művész lépett színpadra a Vígszínházban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc ajánló

Testek párbeszéde – hamarosan kezdődik a Magyar Táncfesztivál Győrben

Június 17–21. között rendezik meg a XXI. Magyar Táncfesztivált Győrben, amely idén a táncművészet gazdagságán túl az emberi kapcsolódások, az együttélés és a kommunikáció sokféle formáját helyezi fókuszba.
Tánc hír

Tisztújítást tartott a Magyar Táncművészek Szövetsége, Fodor Zoltán az új elnök

Tisztújító közgyűlést tartott a Magyar Táncművészek Szövetsége. Az elnöki tisztséget az új elnökség döntése alapján a korábbi társelnök, Fodor Zoltán, az Inversedance Társulat művészeti vezetője tölti be.
Tánc hagyományok háza

75 éves a Magyar Állami Népi Együttes – interjú Mihályi Gáborral

A Magyar Állami Népi Együttes 75. születésnapja alkalmából Mint a forrásvíz címmel kiállítás nyílt május 14-én a Hagyományok Házában. A jubileumi év eseményeiről, valamint a nemrég bejelentett 2026/27-es évad újdonságairól beszélgettünk a társulat vezetőjével, Mihályi Gáborral.
Tánc ajánló

A Hófehérke-mesebalett szereplőjeként ünnepli hetvenedik születésnapját ifj. Harangozó Gyula

Május 21-én 18 órakor Kocsák Tibor – ifj. Harangozó Gyula Hófehérke című táncjátékában a Banya szerepét maga a rendező-koreográfus ifj. Harangozó Gyula Kossuth-díjas táncolja a Budapesti Operettszínházban.
Tánc ajánló

Táncba forduló esték – közösségi ritmusok az Eötvös10-ben

A tánc egyszerre szórakozás, kapcsolódás és közös nyelv – erre épül az Eötvös10 májusi programsora, amely három egymástól egészen különböző, mégis hasonlóan közösségi élményt kínáló eseménnyel várja a közönséget.