Vizuál

10 érdekesség a 25 éves Titanicról

2023.02.09. 12:15
Ajánlom
Február 9-én ismét a mozikba kerül James Cameron 11 Oscar-díjas drámája, a Titanic. Ez alkalomból összegyűjtöttünk tíz érdekességet a legendás filmről. Ki játszhatta volna még el a főszerepeket? Miért került bele egy részeg szakács a filmbe? Miért kellett a stáb ötven tagját kórházba szállítani a forgatás vége felé? Cikkünkből egyebek közt ezekre is válasz kaphatnak.

Huszonöt évvel ezelőtt mutatták be James Cameron legendás Titanic című filmjét, amely generációk szívét hódította meg lenyűgöző vizuális megoldásaival, történelmi hitelességével, nem utolsó sorban pedig Rose és Jack szerelmi szálával, amelyet nyugodtan nevezhetünk modernkori Rómeó és Júlia-történetnek. A több mint háromórás alkotás a bemutatása után minden létező rekordot megdöntött: 1998-ban minden idők legtöbb bevételt hozó filmje lett (ezt a rekordot végül Cameron döntötte meg tizenkét évvel később az Avatarral), és elsőként érte el az egymilliárd dolláros bevételt. Az Egyesült Államokban tíz hónapig tartották műsoron a hatalmas érdeklődés miatt.

A jubileum alkalmából a magyar mozik február 9-től ismét műsorra tűzik Cameron klasszikusát. Mi pedig összegyűjtöttünk 10 érdekességet, amelyet csak a legnagyobb fanok ismerhettek. 

1. Jack szerepére több neves színész is pályázott, mint például Tom Cruise, Brad Pitt, Jeremy Sisto, Christian Bale vagy épp Matthew McConaughey. A női főszerepre ugyancsak erős mezőnyből választották ki Kate Winsletet: rajta kívül például Madonna, Nicole Kidman, Jodie Foster, Cameron Diaz, Sharon Stone és Gwyneth Platrow is versenybe szállt. Mi lett volna, ha? Értelmetlen kérdés, de azért érdekes belegondolni, milyen volna, ha a film ikonikus „Én vagyok a világ ura” mondatát például McConaughey kiáltaná jellegzetes texasi akcentusával.

2. Az időskori Rose-t alakító Gloria Stuart volt az egyetlen a stábban, aki élt az RMS Titanic katasztrófája idején. A színésznő 2 éves volt, amikor az óceánjáró elsüllyedt az Atlanti-óceánon. 

3. Több pénzbe került leforgatni a filmet, mint amennyiből megépítették az eredeti hajót. James Cameron 200 millió dolláros költségvetésből dolgozhatott, ezzel szemben az óceánjáró 7,5 millió dollárba került, amely a TIME számításai szerint, az inflációt beleszámolva, 2016-ban körülbelül 180 millió dollárt ért.

4. A filmben szereplő portrékat, amelyeket Jack készít különböző lányokról és Rose-ról, James Cameron rajzolta. Mivel azonban a rendező balkezes, a közeli felvételek, amelyeken csak Jack keze látható rajzolás közben, tükrözve kerültek be a végleges verzióba.

5. A forgatás vége felé történt egy kellemetlen incidens: 

valaki PCP-vel, vagy ismertebb nevén az angyalpor nevű hallucinogénnel szórta meg a felszolgált homárlevest.

A stáb tagjai közül mintegy ötven embert kellett kórházba szállítani. Bill Paxton így emlékezett vissza: „Az egyik percben még teljesen jól voltam. A következő percben pedig már olyan átkozottul szorongtam, hogy papírzacskóba akartam lélegezni. James Cameron is ugyanígy érezte magát.” Felmerült, hogy egy dühös séf lehet a felelős, aki azért állt bosszút, mert nem sokkal korábban kirúgták a forgatásról, de ezt sohasem bizonyították. Mindeközben Kate Winsletet hipotermiával kellett kezelni az utolsó, vízben töltött jelenetek miatt. A tartályok ugyanis olyan nagyok voltak, hogy nem tudták felmelegíteni a vizet.

titanic_rerelease_trailer_pulls_still1300000000-110959.jpg

Leonardo DiCaprio a Titanicban (Fotó/Forrás: Fórum Hungary)

6. Az ikonikus jelenet, amely miatt nők százezrei (milliói?) szerettek bele Leonardo DiCaprióba, egy baki miatt alakult úgy, ahogy. Arról van szó, amikor Rose megkéri Jacket, hogy rajzolja le „úgy, ahogy azt a francia lányt”. DiCapriónak nem sokkal később a forgatókönyv szerint csak annyit kellett volna mondania: „Feküdj arra a kanapéra.” A színész talán tényleg zavarban lehetett, mert egyszerűen elrontotta a szövegét. A filmbe mégis ez a verzió került be, Cameron ugyanis imádta:

Feküdj arra az ágyra… úgy értem, a kanapéra.

7. A Titanic volt az első film, amelynek két színészét is – Kate Winsletet és Gloria Stuartot – Oscar-díjra jelölték ugyanazért a szerepért, jelen esetben a fiatal és az időskori Rose megformálásáért. Gloria Stuart ráadásul ezzel rekordod is döntött, ő volt a legidősebb ember, akit valaha a díjra jelölték. (Ezt a rekordot ma John Williams tartja.) Az arany szobrocskát végül egyiküknek sem sikerült elhódítania, alul maradtak Kim Basingerrel szemben. A film azonban így is 11 díjat söpört be a 70. Oscar-gálán. 

8. A filmben látható felvételek az óceán fenekére süllyedt Titanicról valódiak. Cameron és a stábja összesen tizenkét alkalommal merült le, és minden alkalommal 15-17 órát töltöttek az óceánjárónál. Ez végső soron több idő, mint amennyi a Titanic utasainak jutott a hajó fedélzetén.

9. Célin Dion betétdalától sokakat ráz ki a hideg: vagy azért, mert beleborzonganak az énekesnő hihetetlen hangjába, vagy egyszerűen csak nyálasnak, unalmasnak, patetikusnak tartják. Az azonban biztos, hogy a film ma már elképzelhetetlen lenne a My Heart Will Go On nélkül. Pedig a rendező eredetileg nem akarta, hogy a főcímzenében bármilyen ének elhangozzon. A zeneszerző, James Horner bár tudta ezt, mégis felkérte Will Jenningset, hogy írjon szöveget az egyik műre. Ebből készített egy demót is, amelyen Célin Dion énekli a jól ismert dalt. Horner hetekig magánál hordozta a felvételt, a megfelelő pillanatra várva, hogy jó hangulatban találja a rendezőt, ami jó ötletnek bizonyult: Cameron ugyanis rögtön rábólintott a dologra. A többi pedig, ahogy mondják, történelem.

10. A séf, akit a süllyedő hajón látunk egy flaskából inni Rose és Jack mellett, nem véletlenül került bele a filmbe. Őt Charles John Joughinről mintázták, a hajó egyik szakácsáról, aki arról vált híressé, hogy a túlélők közül ő hagyta el utolsóként a hajót. Illetve nem csak erről: bár a férfi több mint két órát töltött a jeges vízben – ami messze elég lett volna a halálos mértékű kihűléshez –, mégis sikerült élve felszállnia egy mentőcsónakra. Elmondása szerint nem érezte annyira a hideg hatásait, feltehetően a jelentős mennyiségű alkohol miatt, amit még a hajón fogyasztott el.

Fejléckép: Jelenet a Titanicból (Fotó/Forrás: Fórum Hungary)

Ezt a dalt játszotta a zenekar a Titanic elsüllyedésekor

Kapcsolódó

Ezt a dalt játszotta a zenekar a Titanic elsüllyedésekor

Talán nincs még egy olyan hajókatasztrófa a történelemben, amelyhez annyi mítosz és legenda kötődne, mint a Titanic elsüllyedéséhez. 1912. április 15-én az elsüllyeszthetetlennek hitt óceánjáró végleg hullámsírba merült, a túlélők beszámolója szerint pedig a zenekar az utolsó percekig játszott a fedélzeten.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Elhunyt Galkó Balázs

75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színművész, rendező – adta hírül családja. Egész életét végigkísérték a versek, fia is egy költeménnyel búcsúzott tőle.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Jazz/World

Animációs klip készült a Symbiosis 5 legújabb dalához

Április 28-án hallgathatja meg először a közönség a Symbiosis 5 Locked In A Box című dalát, amelynek sajátos világát a Cseuz Dániel által készített loop animáció egészíti ki. Az új klip cikkünkben is elérhető!
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.
Színház

Koncerttel és filmvetítéssel ünnepelhetjük a 129 éves Vígszínházat

A hagyományokhoz híven május 1-jén a társulat a közönséggel együtt ünnepli a Vígszínház születésnapját. Az érdeklődők ünnepélyes keretek között ismerhetik meg a Vígszínház 2025/26-os évadának tervezett bemutatóit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Szabadság, sebesség, átalakulás – az autózás és a fotográfia összefonódását mutatja be a Mai Manó új kiállítása

Az autók világát állítja középpontba az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című fotókiállítás. Az április 23-án a Magyar Fotográfusok Ház – Mai Manó Házban megnyílt tárlaton számos világhírű művész képe szerepel.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Tükör

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról ír, hogyan, és legfőképpen, miért indít háborút a mesterséges intelligencia ellen, pusztán egyetlen darab tükör segítségével. 
Vizuál hír

Cannes-ban versenyez Kenyeres Bálint rövidfilmje

A magyar rendező No.3 (The Spectacle) című alkotásával száll versenybe az Arany Pálmáért a világ legrangosabb filmfesztiválján. A rövidfilmet több ezer nevezés közül választották be a legjobb tizenegy közé.
Vizuál ajánló

Magyar film napja: ingyenesen nézhetjük újra Makk Károly és Darvas Iván emlékezetes alkotásait

Április 25. és május 4. között tíz klasszikust nézhetünk újra ingyenesen a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet egyúttal a száz éve született Makk Károlyra és Darvas Ivánra is emlékezik.
Vizuál ajánló

Megéri beköltözni az Uránia moziba a magyar film napján

Közönségtalálkozókat és emlékvetítéseket rendeznek a magyar film napján, április 30-án a budapesti Uránia moziban, ahol a közelmúlt sikerei mellett klasszikus alkotásokat, valamint dokumentum- és ismeretterjesztő filmeket is műsorra tűznek.