Szent Lukács, a festők védőszentjének névnapja köré, október 11. és 18. között szervezett eseménysorozat programjában idén több mint ötven program szerepel. A Kárpát-medencei magyar festészetre nyitás a központi téma, ennek jegyében szervezik meg és tárják a közönség elé a beérkezett festményeket többek között a Szentendrei Művészetmalom, a Magyar Nemzeti Galéria és a Szent István Bazilika kiállításain. A rendezvény során magyarországi, felvidéki, erdélyi-partiumi, kárpátaljai, vajdasági, horvátországi, muravidéki és burgenlandi magyar művészek válogatott munkáiból láthatók különböző kiállítások, tárlatok számtalan kapcsolódó budapesti és vidéki helyszínen.
A sajtótájékoztatón Bráda Tibor, a Magyar Festészet Napja Alapítvány elnöke az elmúlt tíz év eredményeiről beszélt, Kolti Helga, a Szentendrei Kulturális Kft. ügyvezető igazgatója az idei eseményeket méltatta. Daru Gábor, a Duna2 intendása a megújult televíziós csatorna kulturális műsorait ismertette, Jónás István, a Magyar Rádió vezérigazgatója pedig a rádió kulturális műsorait. A résztvevők találkozhattak a közmédia kulturális műsorvezetőivel, programszerkesztőivel is. A sajtótájékoztatót Cserháti Ágnes, az MTVA szóvivője moderálta.
A program
Október 14-e, péntek lesz talán a teljes fesztivál leglátványosabb eseménye, mely egész napos programot kínál a művészetkedvelőknek. A fesztivál történetében első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal délelőtt tíztől nyilvános szimpóziumot tartanak a Gellért Szálló Forrás termében. Az első idei beszélgetés címe: Van-e a magyar festészetnek nemzeti karaktere? A programon tíz külföldi és hazai művészettörténész működik közre, köszöntő beszédet mond Tőkés László, aki az idei eseménysorozat fővédnöke. Ugyanitt Breznay József, a Magyar Festészet Napja 2010. évi életműdíjasa állítja ki képeit.
Innen a résztvevők utcazenészek kíséretében átvonulnak az Újbuda Kulturális Városközpontba, ahol a Bartók Béla útnak a Szent Gellért tér - Móricz Zsigmond körtér közötti szakaszán nyílik a látványos óriás printekből összeállított utcatárlat. A Kelenhegyi úti Művészházban (Kelenhegyi u. 11.) 14 órakor Kokas Ignác emléktábláját avatják. A Csontváry ünnepség félötkor veszi kezdetét a Gárdonyi téren. Ennek keretében, Csontváry Kosztka Tivadar emléke előtt tisztelegve a helyi polgármesterrel egy libanoni cédrust ültetnek el a résztvevők a festőóriás egykori műtermének ablaka alatt, a róla mintázott szobor tőszomszédságában. Ez idő alatt, illetve a menetet végigkísérve egy teherautó ponyvájára festett Csontváry-képekkel emlékeznek az életmű megmenekülésére a szekérponyvasorstól. Nem kell messzire menni, hogy még aznap, 15:30-tól részt vehessen a látogató a Moha Kávéház és Kultúrtér kortárs válogatásán, ahol Horváth Dániel, Varga Edina, Krón Zsuzsa, Vati Erika, Molnár Eleonóra és Mátyási Péter alkotásai lesznek láthatók.
A festészet napi rendezvénysorozat azonban már korábban elkezdődik. Október 11-én, kedden délután ötkor nyitja kapuit a Józsefvárosi Galériában a magyar Művésztanár Társaság kiállítása. Ugyanezen napon este hattól a Bárka Színházban „CAPRICES" címmel Kleinheincz Magdolna és Rádóczi Gyarmathy Gábor közös kiállítása látható.
Másnap, október 12-én 17 órakor a Képcsarnok Prestige Galériában látható a fesztivál egyik legnépszerűbb, rendszeresen sok látogatót vonzó kiállítása, a Miniképek - 100 művész 100 kép, ahol kortárs magyar művészek alkotásai lesznek kiállítva. 16-án, vasárnap 18 órakor a Párbeszéd Háza kápolnájában Törekvés a szakrális művészet felé címmel nyílik Gajzágó Sándor, Kárpáti Tamás és Benkő Viktor tárlata.
Újdonság a korábbi évekhez képest, hogy idén a szentendrei Művészetmalom is csatlakozott a kezdeményezéshez. A felújított kulturális központ az összmagyar festészet közel teljes spektrumának bemutatásával nyitja meg újra kapuit. Október 17-én 18 órakor a Magyar Festészet Napja kiállítás sorozat egyik legátfogóbb bemutatója nyílik mintegy százötven, elsősorban a "középgenerációt" képviselő művész részvételével. A kiállítás anyagának egy része határon túli magyar alkotók munkája.
Kedden, 18-án 11 órakor a Szent István Bazilikában Mai magyar szakrális festészet a Kárpát-medencében címmel nyílik kiállítás. Az egész rendezvénysorozatot megkoronázza a Festészet Napja fő helyszínén, a Magyar Nemzeti Galéria főépületében nyíló, Nyitás a Kárpát-medencére című tárlat. A megnyitón köszöntőt mond Cserháti Ágnes, az MTVA szóvivője, majd Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár adja át a már hagyományos doyen életmű-, illetve az újonnan alapított, egy fiatal tehetségnek szánt, Maticska Jenőről elnevezett díjakat.
A közmédiában is szerepel majd a Festészet Napja
A Duna csatorna nézői október 10. és 19. között minden hétköznap megtudhatnak valamit a festészetről, hiszen a Kívánságkosár számos vendége beszél majd a művészeti oktatásról, a kortárs képzőművészeti életről, a hagyományokról és az újításról, és nem utolsó sorban bemutatja majd a Magyar Festészet Napja Alapítvány legutóbbi életműdíjasát és Maticska-díjas ifjú tehetségét, akik október 18-án veszik át kitüntetésüket. Ez utóbbi eseménnyel a Duna csatornán október elején indult Éjjeli őrjárat című kulturális sorozat magazinja, az Á la' Kult is kiemelten foglalkozik majd.
A Magyar Rádió október 18-át a Festészet Napjának szenteli. A Kossuth Rádió Hajnal-Táj című műsora egy különleges, Aba-Novák által festett szegedi árkáddal foglalkozik. A Napközben egy VIII. kerületi iskola, a Kiscelli úti óvoda, valamint az Erkel Színház rejtőzködő festészeti értékeit keresi. Az idén 100 éves Százados Úti Művésztelepre látogathatnak el a hallgatók A hely című műsorban, a Bartók Rádión pedig délben meghallgathatják Muszorgszkij Egy kiállítás képei című művét.