Vizuál

10 éves a Magyar Festészet Napja

2011.10.11. 10:37
Ajánlom
A festészeti ünnep alkalmából október 10-én, hétfőn 11 órától közös sajtótájékoztatót tartott a Magyar Rádió Márványtermében a festészeti alapítvány és a közmédia.

Szent Lukács, a festők védőszentjének névnapja köré, október 11. és 18. között szervezett eseménysorozat programjában idén több mint ötven program szerepel. A Kárpát-medencei magyar festészetre nyitás a központi téma, ennek jegyében szervezik meg és tárják a közönség elé a beérkezett festményeket többek között a Szentendrei Művészetmalom, a Magyar Nemzeti Galéria és a Szent István Bazilika kiállításain. A rendezvény során magyarországi, felvidéki, erdélyi-partiumi, kárpátaljai, vajdasági, horvátországi, muravidéki és burgenlandi magyar művészek válogatott munkáiból láthatók különböző kiállítások, tárlatok számtalan kapcsolódó budapesti és vidéki helyszínen.

A sajtótájékoztatón Bráda Tibor, a Magyar Festészet Napja Alapítvány elnöke az elmúlt tíz év eredményeiről beszélt, Kolti Helga, a Szentendrei Kulturális Kft. ügyvezető igazgatója az idei eseményeket méltatta. Daru Gábor, a Duna2 intendása a megújult televíziós csatorna kulturális műsorait ismertette, Jónás István, a Magyar Rádió vezérigazgatója pedig a rádió kulturális műsorait. A résztvevők találkozhattak a közmédia kulturális műsorvezetőivel, programszerkesztőivel is. A sajtótájékoztatót Cserháti Ágnes, az MTVA szóvivője moderálta.

A program

Október 14-e, péntek lesz talán a teljes fesztivál leglátványosabb eseménye, mely egész napos programot kínál a művészetkedvelőknek. A fesztivál történetében első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal délelőtt tíztől nyilvános szimpóziumot tartanak a Gellért Szálló Forrás termében. Az első idei beszélgetés címe: Van-e a magyar festészetnek nemzeti karaktere? A programon tíz külföldi és hazai művészettörténész működik közre, köszöntő beszédet mond Tőkés László, aki az idei eseménysorozat fővédnöke. Ugyanitt Breznay József, a Magyar Festészet Napja 2010. évi életműdíjasa állítja ki képeit.

Innen a résztvevők utcazenészek kíséretében átvonulnak az Újbuda Kulturális Városközpontba, ahol a Bartók Béla útnak a Szent Gellért tér - Móricz Zsigmond körtér közötti szakaszán nyílik a látványos óriás printekből összeállított utcatárlat. A Kelenhegyi úti Művészházban (Kelenhegyi u. 11.) 14 órakor Kokas Ignác emléktábláját avatják. A Csontváry ünnepség félötkor veszi kezdetét a Gárdonyi téren. Ennek keretében, Csontváry Kosztka Tivadar emléke előtt tisztelegve a helyi polgármesterrel egy libanoni cédrust ültetnek el a résztvevők a festőóriás egykori műtermének ablaka alatt, a róla mintázott szobor tőszomszédságában. Ez idő alatt, illetve a menetet végigkísérve egy teherautó ponyvájára festett Csontváry-képekkel emlékeznek az életmű megmenekülésére a szekérponyvasorstól. Nem kell messzire menni, hogy még aznap, 15:30-tól részt vehessen a látogató a Moha Kávéház és Kultúrtér kortárs válogatásán, ahol Horváth Dániel, Varga Edina, Krón Zsuzsa, Vati Erika, Molnár Eleonóra és Mátyási Péter alkotásai lesznek láthatók.

A festészet napi rendezvénysorozat azonban már korábban elkezdődik. Október 11-én, kedden délután ötkor nyitja kapuit a Józsefvárosi Galériában a magyar Művésztanár Társaság kiállítása. Ugyanezen napon este hattól a Bárka Színházban „CAPRICES" címmel Kleinheincz Magdolna és Rádóczi Gyarmathy Gábor közös kiállítása látható.

Másnap, október 12-én 17 órakor a Képcsarnok Prestige Galériában látható a fesztivál egyik legnépszerűbb, rendszeresen sok látogatót vonzó kiállítása, a Miniképek - 100 művész 100 kép, ahol kortárs magyar művészek alkotásai lesznek kiállítva. 16-án, vasárnap 18 órakor a Párbeszéd Háza kápolnájában Törekvés a szakrális művészet felé címmel nyílik Gajzágó Sándor, Kárpáti Tamás és Benkő Viktor tárlata.

Újdonság a korábbi évekhez képest, hogy idén a szentendrei Művészetmalom is csatlakozott a kezdeményezéshez. A felújított kulturális központ az összmagyar festészet közel teljes spektrumának bemutatásával nyitja meg újra kapuit. Október 17-én 18 órakor a Magyar Festészet Napja kiállítás sorozat egyik legátfogóbb bemutatója nyílik mintegy százötven, elsősorban a "középgenerációt" képviselő művész részvételével. A kiállítás anyagának egy része határon túli magyar alkotók munkája.

Kedden, 18-án 11 órakor a Szent István Bazilikában Mai magyar szakrális festészet a Kárpát-medencében címmel nyílik kiállítás. Az egész rendezvénysorozatot megkoronázza a Festészet Napja fő helyszínén, a Magyar Nemzeti Galéria főépületében nyíló, Nyitás a Kárpát-medencére című tárlat. A megnyitón köszöntőt mond Cserháti Ágnes, az MTVA szóvivője, majd Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár adja át a már hagyományos doyen életmű-, illetve az újonnan alapított, egy fiatal tehetségnek szánt, Maticska Jenőről elnevezett díjakat.

A közmédiában is szerepel majd a Festészet Napja

A Duna csatorna nézői október 10. és 19. között minden hétköznap megtudhatnak valamit a festészetről, hiszen a Kívánságkosár számos vendége beszél majd a művészeti oktatásról, a kortárs képzőművészeti életről, a hagyományokról és az újításról, és nem utolsó sorban bemutatja majd a Magyar Festészet Napja Alapítvány legutóbbi életműdíjasát és Maticska-díjas ifjú tehetségét, akik október 18-án veszik át kitüntetésüket. Ez utóbbi eseménnyel a Duna csatornán október elején indult Éjjeli őrjárat című kulturális sorozat magazinja, az Á la' Kult is kiemelten foglalkozik majd.

A Magyar Rádió október 18-át a Festészet Napjának szenteli. A Kossuth Rádió Hajnal-Táj című műsora egy különleges, Aba-Novák által festett szegedi árkáddal foglalkozik. A Napközben egy VIII. kerületi iskola, a Kiscelli úti óvoda, valamint az Erkel Színház rejtőzködő festészeti értékeit keresi. Az idén 100 éves Százados Úti Művésztelepre látogathatnak el a hallgatók A hely című műsorban, a Bartók Rádión pedig délben meghallgathatják Muszorgszkij Egy kiállítás képei című művét.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

15 sor színház: Büszkeség és balítélet

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A következő rövid írás a Vígszínház Büszkeség és balítélet című előadásáról szól. 15 sor színház.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Petíció indult Vészabó Noémi Munkácsy-díjának visszavonásáért

Petíció indult annak érdekében, hogy vonják vissza Vészabó Noémi Munkácsy-díját, az aláírók szerint a kitüntetett „minimálisan elvárható szakmai alapokat is nélkülöző, amatőr festői életúttal rendelkezik.”
Vizuál hír

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Vizuál ajánló

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.