Kávéházi történetek
- Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum, Díszterem
- Időpont: 21:00–22:00
A Petőfi Irodalmi Múzeumban nem csupán ereklyéken keresztül kerülhetünk közelebb a magyar irodalom nagyjaihoz, egy felolvasószínházi előadás során ugyanis legnagyobb művészeink gondolatai is megelevenednek. A Kávéházi történetek során a Monarchia végső pusztulása előtt őszinte, kritikus, önkritikus, gúnyos, dekadens érzelmű szavakkal idézi fel a korabeli életet a New York Kávéház mindent látó, mindent halló alkalmazottja, aki újságárusként kezdte pályáját, majd trafikos gyerekből, pikolófiúból lett felszolgáló. Főúrként is mintegy „alulnézetből” mondja el történeteit őszinte, helyenként keresetlen szavakkal Ady, Babits, Karinthy, Kosztolányi, Krúdy, Móricz és kortársaik viselt dolgairól. Pletykák, anekdoták, legendák, önvallomások, tragédiák vonulnak fel Fráter Zoltán valós személyek emlékeit felhasználó, képzeletbeli főpincére szókimondó meséiben, a kávéház leghíresebb irodalmi vendégeiről. Az est főpincére: Fesztbaum Béla.
Távcsöves bemutató
- Helyszín: Polaris Csillagvizsgáló, Kupola és észlelőterasz
- Időpont: 21:30–23:30
Aki az est során inkább egy csendes szemlélődésre vágyik, és szívesen elmélyülne az univerzum rejtelmeiben, az semmiképp se hagyja ki a Polaris Csillagvizsgáló Távcsöves bemutatóját, amely során – derült idő esetén – a teleholdat és a nyári égbolt csillagképeit vehetjük szemügyre részletesen. Már a délután során is érdemes felkeresni a harmadik kerületi csillagvizsgálót, ahol egyebek közt megismerhetjük a szolárgráf készítésének titkait, illetve speciális eszközökkel megfigyelhetjük a Nap jelenségeit is.
Kollár-Klemencz Kamarazenekar koncertje
- Helyszín: Fiumei úti sírkert, Kossuth-mauzóleum előtti füves terület
- Időpont: 20:30–22:00 (esőnap: június 23. 20:30)
A Fiumei úti sírkert (régen Kerepesi temető) mára olyan kulthellyé vált, ahol többek között Batthyány Lajos, Ady Endre, Jókai Mór, Arany János, Kossuth Lajos, Deák Ferenc, Vörösmarty Mihály, Erkel Ferenc, Karinthy Frigyes, Munkácsy Mihály, Jancsó Miklós, József Attila vagy éppen Kertész Imre sírját lehet felkeresni. Ide várja a közönséget ezen az estén a Nemzeti Örökség Intézete Kollár-Klemencz László kamarazenekarának koncertjével és tematikus sétákkal. Sötétedés után zseblámpás hangulatséták indulnak a sírkert keresztábrázolásai között, emellett megtekinthető a sírkert megnyitásának 175. évfordulója alkalmából rendezett Fiumei Anno című kültéri kiállítás is. A Kollár-Klemencz Kamarazenekar koncertjén a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, regisztrálni a [email protected] email címen lehet.
Változatos programok a Kiscelli Múzeumban
- Helyszín: Kiscelli Múzeum
- Időpont: 14:00–23:00
Budapest egyik legizgalmasabb, a város fölött húzódó hegyek oldalában elhelyezkedő, fordulatos történelemmel és térkonstrukciókkal rendelkező múzeuma már önmagában megéri, hogy felzarándokoljunk hozzá, ezen az estén azonban három időszaki kiállításukat is utoljára láthatja a közönség. A design, fotó- és képzőművészeti tárlatok mellett számos egyéb program várja a közönséget, bejárhatjuk a kiscelli kastély és romtemplom minden zegét-zugát, az elmúlt évtizedekben feltárt, titkos tereit, megtudhatjuk, milyen sötét rejtélyeket palástolhattak ezek a termek – de azt is, hogyan szolgált forgatási helyszínül a múzeum, és melyek az állandó kiállítás legizgalmasabb darabjai. Lesz ékszerkészítő workshop, kamarakoncert, táncelőadás, és némi harapnivaló is várja az ide látogatókat.
Beszélgetés Grecsó Krisztiánnal
- Helyszín: Szabadtéri Néprajzi Múzeum (Szentendrei Skanzen), Erdélyi tájegység, Korzó Kávéház
- Időpont: 19:00–20:00
Szentendre múzeumai idén is együtt csatlakoznak az eseményéhez: a Ferenczy Múzeumi Centrum intézményeiben a művészetekben, a szentendrei Skanzenben a tánc és az élő történelem világában kalandozhatnak az érdeklődők. A Szabadtéri Néprajzi Múzeumban Grecsó Krisztiánnal beszélgetnek, aki pályája kezdete óta különös figyelemmel van a vidékiség, a magyar falu, a népi kultúra tovább élésének kérdéseire, mindezen problémák végig vonulnak írói pályáján, prózaírói munkásságán. Néptáncos múltja révén kötődik a táncházmozgalomhoz is, valamint a móriczi hagyomány folytatójaként tartják számon a kortárs magyar irodalomban.
Boszorkányok és kirakatperek. Báthory Erzsébet az ördög asszonya?
- Helyszín: Magyar Nemzeti Múzeum
- Időpont: 22:00
Különleges tárlatvezetésekkel, kulisszák mögötti sétákkal, stand-up műsorokkal, exkluzív akusztikus koncertekkel és táncelőadással készül a Nemzeti Múzeum, ahol az épületben és a Múzeumkertben egyaránt izgalmas programok közül válogathatunk egészen hajnali 2 óráig. Aki szereti az élő múzeumot, az részt vehet a 22 órakor kezdődő Boszorkány és kirakatperek. Báthory Erzsébet az ördög asszonya? című programon. Mindenki ismeri, mégsem tudjuk megfejteni a titkát négy évszázada. Egy vallásháború sújtotta, babonás világban vajon hol húzódott a határ hiszékenység és hatalomvágy között? Báthory Erzsébet élete legendák és a történeti kutatás tükrében tárul fel ezen az estén. A programon való részvételt korlátozott számban (max. 30 fő) helyszíni regisztrációt követően, érkezési sorrendben biztosítják.
Till Brönner és a Balázs Elemér Group közös koncertje
- Helyszín: Ludwig Múzeum, 1. emelet, kiállítótér
- Időpont: 21:00-22:00
Különleges eseménynek ad otthont a Ludwig Múzeum, hiszen nem sűrűn fordul elő, hogy a kortárs művészeti intézmény valamely kiállító művésze hangszert ragadjon, hogy virtuóz játékával nyűgözze le a közönséget. Márpedig Till Brönner fotókiállításán ez vár a látogatókra: a kiváló német jazz-zenész – akit a hangzás és dallam iránti rendkívüli érzéke miatt „német Chet Bakerként” is emlegetnek – a Balázs Elemér Grouppal közösen zenél az este folyamán. Ha pedig kellőképp felfeküdtünk a jazz dallamaira, menjünk egy kört a kiállításban, amelyen Balázs Elemér és csapata mellett további világhírű magyar zenészek portréiban is gyönyörködhetünk.
Kertmozi Tordy Géza emlékére
- Helyszín: Bajor Gizi Színészmúzeum
- Időpont: 23:00–00:30
Az Amerikai cigaretta című, felejthetetlen filmmel emlékezhetünk a márciusban elhunyt Tordy Gézára, aki a főszerepet alakítja Dömölky János 1978-as rendezésében. A Csurka István írásából készült film a hetvenes évekbeli magyar értelmiség korhangulatának drámai-ironikus leírását adja. Főhőse Ebes László író, aki nehezen tudja feldolgozni sikerét, elismertségét, díjait, ezért megmerítkezik a külvárosi nyomorban. Találkozik két fura, ám rokonszenves utcaseprővel (Gobbi Hilda, Makláry Zoltán), akikkel önkéntes száműzetésének idejét tölti. „Sokat tud ez a film a szegénységről, a szerelemről, az álmokról” – jellemezte kedvenc filmjét Tóth Krisztina költő.
A jövő zenei tehetségei
- Helyszín: Liszt Ferenc Emlékmúzeum, Régi Zeneakadémia Kamaraterem
- Időpont: 16:00–23:59
Nemcsak Liszt Ferenccel, hanem a munkája nyomán létrejött Zeneakadémia kiváló fiatal növendékeivel is megismerkedhet, aki a Liszt Múzeumot választja ezen az estén. Fél öttől a Rendkívüli Tehetségek Képzőjének hallgatói muzsikálnak majd, hatkor Korossy-Khayll Csongor, Devich Gergely és Balogh Ádám trióját hallgathatjuk. Nyolckor a Mendelssohn Kamarazenekar ad koncertet, míg este tízkor az Ének Tanszék művészei barokk zenei gyöngyszemeket és Mozart-áriák részleteit szólaltatják meg. A hangversenyek között korhű ruhákat viselő munkatársak kalauzolják végig a látogatókat a múzeum termein, este nyolc óráig pedig játékos-zenés múzeumpedagógiai foglalkozások várják a legkisebbeket, hogy a gyerekek se maradjanak zenei élmény nélkül.
Nyomás a légnyomás-előadásra!
- Helyszín: HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt., Kitaibel Pál utcai főépület / Marczell György Főobszervatórium, Pestszentlőrinc
- Időpont: 15:00-0:00
A korábban Országos Meteorológiai Szolgálat néven működő intézmény minden évben az időjárás egy-egy elemét járja körül, ez alkalommal a légnyomás kerül sorra. A gyerekek játékos, interaktív módon ismerkedhetnek meg vele, míg a felnőtteket a levegővel kapcsolatos, tudományos előadások várják. Kiderül, hogyan jelzik előre a szakemberek, milyen idő várható, a Meteorológiai Szakgyűjtemény kiállításán pedig azt is megtudhatjuk, milyen eszközökkel próbálták ezt a 19. század végén vagy a 20. derekán megállapítani. Felkereshetjük a stúdiót, ahol az intézmény időjárás-jelentéseit készíti, sőt akár ki is próbálhatjuk magunkat időjósként. A legelszántabbak az intézet pestszentlőrinci obszervatóriumában szabadtéren, használat közben is megfigyelhetik a meteorológiai műszereket.
Fejléckép: A Magyar Nemzeti Múzeum épülete (fotó/forrás: Magyar Nemzeti Múzeum)