Vizuál

100 éve rejtőzködő Rippl-Rónai festményért fizettek a legtöbbet a Virág Judit Galéria jubileumi aukcióján

2022.06.01. 10:25
Ajánlom
Rippl-Rónai József Enteriőr című festménye 200 millió forint, Vaszary János Dunakorzó Budapesten olajképe pedig 160 millió forint leütést ért el a Virág Judit Galéria jubileumi aukciójának első napján, kedd este a Budapest Kongresszusi Központban, ahol klasszikus műveket árvereztek el.

Rippl-Rónai Enteriőr című képe egy vajdasági kollekcióból került elő. Engelmann Zsigmond, az eredeti tulajdonos, népszerű korabeli gyűjtő volt, aki magától a festőtől vásárolhatta meg a festményt az 1900-as évek elején. A nagyméretű olajkép betekintést nyújt Rippl-Rónai hétköznapi életébe, megjelennek rajta elmaradhatatlan szereplői, felesége, Lazarine és Piacsek bácsi, mellettük a kor ünnepelt színésznője, Márkus Emília látható, aki akkoriban a kaposvári színházban vendégszerepelt, és Rippl-Rónai meghívta őt otthonába.

A festmény kikiáltási ára 120 millió forint volt, innen kúszott fel a leütési ár 200 millióra, ennél magasabb összegért eddig csak egyetlen Rippl-Rónai festmény kelt el, a San Remo című tájkép, amely 220 millió forint leütéssel tartja az életműrekordot.

DMOHA20220531013-094838.jpg

Kelen Anna, a Virág Judit Galéria 25 éves jubileumi árverésén (Fotó/Forrás: MTI/Mohai Balázs)

Vaszary János Dunakorzó Budapesten című képe 65 millió forintos kikiáltási árról indulva több licit érkezése után kelt el 160 millióért. Ezzel holtverseny alakult ki az életműrekordot eddig egyedüliként birtokló San Remo című festménnyel, amely a galéria tavaly őszi árverésén ugyancsak 160 millió forintos leütést ért el.

Mintegy 110 év "lappangás" után került vissza az Egyesült Államokból, és eddig csak archív fotóról volt ismert Kádár Béla Fiatalok című festménye, amely 38 millió forintról indulva kelt el 80 millióért. A kép 1928-ban szerepelt New Yorkban a Brooklyn Múzeum kiállításán, amelyen a festő is személyesen részt vett, és most tért vissza Magyarországra.

DMOHA20220531005-094839.jpg

Vaszary János: Dunakorzó Budapesten című festménye a fennállásának 25. évfordulóját ünneplő Virág Judit Galéria jubileumi aukcióján, a háttérben Kelen Anna árverésvezető (Fotó/Forrás: MTI/Mohai Balázs)

Aba-Novák Vilmos Abruzzói vidék című olajképét 44 millió forintért ütötték le a 16 millió forintról induló licit végén, Czóbel Béla 1904-ben készült Körhintája pedig 36 millióról jutott 55 millióig.

Czigány Dezső Nizza-részlete 40 millióért kel el, Tihanyi Lajos Csendélet pipával című, 1923-as műve 36 millió forintról érte el a 45 millió forintos leütést, Scheiber Hugó Japán nappali tűzijáték a berlini Luna Parkban festménye 30 millió forintról 48 milliónál zárult.

Élénk licitharc alakult Boromisza Tibor Almák című műve körül, amely 8 millió forintos kikiáltási árát jócskán meghaladva kelt el 28 millióért, Schadl János A tatai Töpörke malom című képe pedig 5 millióról érte el a 14 milliós leütést.

Nagy érdeklődés övezte a Zsolnay-tárgyakat is. A Darilek Henrik által tervezett mennyezeti lámpa kikiáltási árának több mint duplájáért, 12 millió forintért, míg a Mack Lajos tervezte váza bacchanália-ábrázolással tízmillió forinttal meghaladva kikiáltási árát 16 millióért talált új gazdára.

A Virág Judit Galéria idén ünnepli fennállásának 25-ik évfordulóját. Virág Judit és Törő István 1997. május 31-én nyitották meg aukciósházukat. Az évfordulót kétnapos jubileumi aukcióval ünneplik, szerdán kortárs művekből tartanak árverést szintén a Budapest Kongresszusi Központban. A jubileum aukciók alkalmával a licitálok kedvezményes jutalékkal vásárolhatnak.

Fejléckép: Rippl-Rónai József: Enteriőr (részlet) / Virág Judit Galéria 

„Versenytárs nélkül nincs előremenetel” – interjú Virág Judittal

Kapcsolódó

„Versenytárs nélkül nincs előremenetel” – interjú Virág Judittal

Újabb mérföldkőhöz érkezett a Virág Judit Galéria és Aukciósház: 25 évvel ezelőtt, 1997. május 31-én nyitották meg kapujukat a Falk Miksa utcában. Történetükhöz több magyar aukciós rekord is köthető, erről és a hazai műtárgypiac újjászületéséről is beszélgettünk Virág Judittal.

Akik átírták a hazai műtárgypiacot – 25 éves a Virág Judit Galéria

Akik átírták a hazai műtárgypiacot – 25 éves a Virág Judit Galéria

A galéria történetéhez több magyar aukciós rekord is köthető, köztük a 460 millió forintért elkelt Titokzatos sziget című Csontváry-festmény. Születésnapjukat jubileumi, dupla aukcióval ünneplik, ahol művészettörténeti jelentőségű, ismeretlen festmények kerülnek majd kalapács alá.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Fliegauf Bence új filmjében egy démon áll bosszút a törvény felett állókon

Fliegauf Bence minden filmtámogatási rendszertől teljesen függetlenül, évek óta dolgozik legújabb filmjén, a jelenleg utómunkálatoknál tartó Jimmy Jaguáron. Az alkotótól merőben szokatlan misztikus bűnügyi történet ősztől látható a mozikban.
Vizuál hír

Az építészi tudásra alapozó tehetség – 13 magyar sikertörténetet Velencei Építészeti Biennálén

A május 10-től látogatható a 19. Velencei Építészeti Biennále, amelynek idei főtémája az intelligencia. A Magyar Pavilon olyan építészként végzett alkotók munkásságát mutatja be, akik az építészeti tudásukat szakmán kívül kamatoztatják és sikereket értek el.
Vizuál hír

Cannes-ban, Európa legígéretesebb producerei közt mutatkozhat be Sümeghy Claudia

A Magasságok és mélységek, illetve a Véletlenül írtam egy könyvet című filmet is jegyző Sümeghy Claudiát mutatja be a European Film Promotion (EFP) a Producers on the Move elnevezésű programján.
Vizuál hír

Világsztár japán építészek mutatták be az Új Nemzeti Galériát az Oszakai Világkiállításon

A Városligetben felépítendő Új Nemzeti Galéria épületének tervezői, a Pritzker-díjas japán építésziroda, a SANAA alapítói mutatták be az új múzeumi épület terveit április 28-án a 2025-ös Oszakai Világkiállítás magyar pavilonjában.
Vizuál ajánló

Szabadság, sebesség, átalakulás – az autózás és a fotográfia összefonódását mutatja be a Mai Manó új kiállítása

Az autók világát állítja középpontba az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című fotókiállítás. Az április 23-án a Magyar Fotográfusok Ház – Mai Manó Házban megnyílt tárlaton számos világhírű művész képe szerepel.