A századforduló modern képzőművészeti és építészeti stílusirányzatát országonként váltakozóan hívják Jugedstílnek, Art Nouveau-nak vagy szecessziónak. Az impozáns és a hagyományokkal gyökeresen szakító képzőművészeti, építészeti és zenei irányzat olyan modern kulturális törekvés volt, amely újrarajzolta az osztrák főváros addigi konzervatív arculatát. A modern kulturális stílusirányzatot Klimt, Moser, Hoffmann és még sok más kortárs művész hozta létre Bécsben 1897. április 3-án.
Főmotivációjuk a hagyományos stílusjegyektől való elszakadás volt. A bécsi szecesszió korszakának négy legkiemelkedőbb képviselője Gustav Klimt, Egon Schiele, Otto Wagner, valamint Koloman Moser. Rájuk emlékezik a „Bécsi modernizmus 2018”: a művészek halálának 100. évfordulója alkalmából Bécs különböző múzeumaiban egy egész éven át tartó kiállítássorozatot rendeznek, melynek mottója a
Sei deiner Zeit voraus!”, vagyis „Haladd meg a korodat!”
A 2018-2019-es jubileumi kiállítássorozat állandó kiállítása a 13. kerületben található Klimt Villában tekinthető meg, ahol a világhírű festőművész, Gustav Klimt társalgószobáját és műhelyét rekonstruálták. Februárban a Kunsthistorisches Museum lépcsőházában alakítják ki az úgynevezett Klimt hidat, melynek köszönhetően Klimt 13 korai munkásságából származó mennyezeti freskóját csodálhatjuk meg testközelből.
Egon Schiele expresszionista festőművész a szexualitás szabad ábrázolásmódjával a mai napig megbotránkoztatja a közönséget: merész és őszinte aktképei Németországban és Angliában még 100 évvel később is ugyanolyan pikénsnak számítanak és csak cenzúrázva kerülhetnek bemutatásra. Bécs a jubileumi év alkalmából a #DerKunstihreFreiheit (szabadságot a művészetnek) hashtag alatt egy morális diskurzust kíván elindítani, amivel a modern művészet szabadságára akarja felhívni a figyelmet.
Otto Wagner építőművész alkotásai, mint például a bécsi városi vasút (Stadtbahn) állomásai, a posta-takarékpénztár épülete és a steinhofi templom a modern bécsi nagyvárosi arculat megteremtésének mérföldkövei. A historizmus irányzat képviselői Wagner építészeti
Wagner életművével és annak politikai és kulturális viszontagságaival március közepétől a Wien Museumban ismerkedhetünk meg.
A 2018-2019-es jubileumi programsorozatot a bécsi Iparművészeti Múzeumban (MAK) található kiállítás zárja, ahol a Koloman Moser, Josef Hoffman és Fritz Waerndorfer által 1903-ban alapított
A osztrák festő, grafikus és formatervező Koloman Moser teljes munkásságát felölelő kiállítást 2018 decemeberétől tekinthetjük meg.
A „Bécsi modernizmus 2018” kiállítássorozat további helyszínei és időpontjai ide kattintva érhetőek el.