Vizuál

15 sor film: Rokonszenvedés

2025.03.26. 15:20
Ajánlom
Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla, meghallgatni, megnézni, elmenni rá. A következő rövid írás Jesse Eisenberg Rokonszenvedés című filmjéről szól, amelynek köszönhetően Kieran Culkin elnyerte a legjobb férfi mellékszereplőnek járó Oscar-díjat. 15 sor film.

David egy családos férfi, aki bár boldog magánéletében, de rendkívül szorongó, zárkózott ember, és nehezen találja meg a hangot az emberekkel. Benji ezzel szemben egy laza, megnyerő fiatalember, bármerre is jár, őszinte és mély kapcsolatokat alakít ki másokkal, gazdag szociális életére azonban árnyékot vet látszólag gyógyíthatatlan melankóliája.

Vannak filmek, amelyek különleges vizualitásukkal, innovatív narratív megoldásaikkal, totális művészi teljességre való törekvésükkel próbálják megérinteni a nézőt, és bár a kritikus hajlik rá, hogy ezeket az alkotásokat magasabb polcra helyezze, néha azért jó, ha valaki emlékeztet rá minket, hogy

a jó értelemben vett egyszerűség is lehet ugyanennyire erőteljes.

Erre remek példa Jesse Eisenberg Rokonszenvedés című története, amelyet két Oscar-díjra jelölt idén az akadémia a legjobb eredeti forgatókönyv és a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában – utóbbit Kieran Culkin meg is nyerte. A film két amerikai unokatestvérről szól, akik fél évvel szeretett nagymamájuk halála után úgy döntenek, felkeresik a holokauszttúlélő asszony gyermekkori házát Lengyelországban egy csoportos turistakirándulás során. Az út azonban fájdalmas emlékeket és érzéseket tép fel mindkettejükben. 

rokonszenvedes2-164740.jpg

Jelenet a Rokonszenvedés című filmből (Fotó/Forrás: Fórum Hungary)

A két főhős viszonya értelemszerűen furcsa: a közös gyerekkori emlékek miatt szoros szálak fűzik őket egymáshoz, mindeközben az ellentétek miatt mindkettejüket frusztrálja is a másik személyisége. Meglehet, mindkét karakter kissé elrajzolt, felnagyított, Jesse Eisenberg sokadszor is remek a törékeny, szorongó értelmiségi szerepében, míg Kieran Culkin valóban nehezen felejthető Benjiként, akinek drámája önmagában is fájdalmasan szép: a szeretetet és kapcsolódást kereső szabadelvű, aki látszólag mindenkinek képes boldogságot hozni az életébe, csak a sajátjába nem.

A történet igazi kérdése:

mit jelent valóban kapcsolódni másokhoz?

Egy olyan világban, amelyet egyre inkább automatizmusok működtetnek, és üres gesztusokra kondicionál minket, mit tehetünk, hogy időnként a szó szoros értelmében vett igaz és igazi érzéseket éljünk át? Hogyan lehet méltóképpen, őszintén, pózok nélkül gyászolni, és megemlékezni mások tragédiájáról?

Ahogy a cím is sejteti, az alkotók a választ a szenvedésben, pontosabban a szenvedés megosztásában látják. Éppen ezért jól sikerültnek tartom a magyar címadást. Egyszerre különös játék a rokonszenv szóval és az alaptörténettel, valamint azzal, hogy a szenvedés, a félelem az, ami minden embert összeköt. A múlt mindannyiunk vállára ránehezedik, ebben az életben pedig kevés szebb dolog van, mint őszinte együttérzéssel fordulni mások fájdalmához. Jesse Eisenberg erre világít rá csodálatos párbeszédein keresztül. A Rokonszenvedés természetes, kedves, őszinte és örökérvényű – igaz film.

Rokonszenvedés

amerikai-lengyel dráma, 2024, 90 perc

Rendező: Jesse Eisenberg
Forgatókönyv: Jesse Eisenberg
Forgalmazó: Fórum Hungary
Premier: február 27.

Fejléckép: Jelenet a Rokonszenvedés című filmből (Fotó/Forrás: Fórum Hungary)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Fliegauf Bence új filmjében egy démon áll bosszút a törvény felett állókon

Fliegauf Bence minden filmtámogatási rendszertől teljesen függetlenül, évek óta dolgozik legújabb filmjén, a jelenleg utómunkálatoknál tartó Jimmy Jaguáron. Az alkotótól merőben szokatlan misztikus bűnügyi történet ősztől látható a mozikban.
Vizuál hír

Az építészi tudásra alapozó tehetség – 13 magyar sikertörténetet Velencei Építészeti Biennálén

A május 10-től látogatható a 19. Velencei Építészeti Biennále, amelynek idei főtémája az intelligencia. A Magyar Pavilon olyan építészként végzett alkotók munkásságát mutatja be, akik az építészeti tudásukat szakmán kívül kamatoztatják és sikereket értek el.
Vizuál hír

Cannes-ban, Európa legígéretesebb producerei közt mutatkozhat be Sümeghy Claudia

A Magasságok és mélységek, illetve a Véletlenül írtam egy könyvet című filmet is jegyző Sümeghy Claudiát mutatja be a European Film Promotion (EFP) a Producers on the Move elnevezésű programján.
Vizuál hír

Világsztár japán építészek mutatták be az Új Nemzeti Galériát az Oszakai Világkiállításon

A Városligetben felépítendő Új Nemzeti Galéria épületének tervezői, a Pritzker-díjas japán építésziroda, a SANAA alapítói mutatták be az új múzeumi épület terveit április 28-án a 2025-ös Oszakai Világkiállítás magyar pavilonjában.
Vizuál ajánló

Szabadság, sebesség, átalakulás – az autózás és a fotográfia összefonódását mutatja be a Mai Manó új kiállítása

Az autók világát állítja középpontba az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című fotókiállítás. Az április 23-án a Magyar Fotográfusok Ház – Mai Manó Házban megnyílt tárlaton számos világhírű művész képe szerepel.