A 2019 tavaszán érkezett felkérés nagyon megtisztelő volt, hiszen a Nature magazin az egyik, ha nem a legfontosabb tudományos szaklap az egész világon. Kutatói karriereket indíthat el, ha valaki itt publikál. Hatalmas kihívás is volt ez a feladat, hiszen ilyen jellegű felkéréssel Barabási Albert-Lászlót még sosem keresték meg. A Nature magazin címlapján már többször is szerepeltek munkái, de ezek mindig az éppen megjelent lapszámban közölt tudományos értekezéshez tartozó ábrák voltak.
A BarabásiLab csapata munkához látott, összegyűjtötték és feltérképezték az összes szakcikket, amely a 150 év alatt megjelent.
Ezek között olyan jelentőségű mérföldkövek is szerepeltek, mint az elektronok vagy a DNS-háló felfedezése.
Összesen 88.000 írást gyűjtöttek össze, és megtervezték az ezeket bemutató óriási hálózatot, amelyben minden csomópont egy szakcikket mutat, ezeknek színei pedig a különféle területeket jelölik. A csomópontok akkor vannak összekötve, ha a tudományos közösség egyszerre hivatkozott rájuk, tehát ilyen módon kapcsolódnak, így lehet látni, hogy a legkülönbözőbb témák hogyan kötődnek egymáshoz. Barabási Albert-László szavaival élve:
„a létrejött vizualizáció nagyon tisztán mutatja, hogy hogyan születik az innováció a különböző tudományterületek találkozásánál.”
Végül egy olyan gazdag anyag született, hogy a szerkesztők nem tudtak választani, így egy öt oldalas, kihajtható címlap született. Ezt láthatjuk a kiállításon, illetve egy látványos ábrát és videót, amely az adatok segítségével a folyóirat 150 éves történetét meséli el.
Született egy online felület is, amelynek segítségével a látogatók egyenként meg tudták vizsgálni mindazt a 88.000 cikket, amelyet a folyóirat publikált az elmúlt 150 évben, illetve a köztük található kapcsolatokat.
Ezek a rendkívül látványos anyagok azért is különlegesek, mert végül nem jelentek meg sehol, mivel nem volt számukra hely, tehát most a Ludwig Múzeum kiállításán láthatók először.
Fejléckép: Barabási Albert-László a Nature 150 hálózatokról mesél a kiállítás megnyitóján
Fotó: Végel Dániel / Ludwig Múzeum
Támogatott tartalom.