Vizuál

17 film, ami Haumann Péter nélkül elképzelhetetlen lenne

2022.06.01. 14:05
Ajánlom
A napokban elhunyt színészóriás, Haumann Péter, számos kiváló filmrendezővel dolgozott együtt, legismertebb munkái közé tartozik a Szürkület, a Woyzeck, a Kalandorok, a Memo, és Jupiter holdja. A magyar filmeket vetítő streaming csatornán, a Filmio-n 17 filmje nézhető meg.

Haumann Péter rendkívül sokoldalú művész volt, színházi felvételek sokasága idézi drámai erejű alakításait és vígjátéki alakjait, szerepelt kisfilmekben, kabaréban, operettfilmekben, mese-és ifjúsági filmekben, és számos játékfilm, tévéjáték és -sorozat őrzi alakját.

A teljesség igénye nélkül néhány fontos alakítása látható a Forró vizet a kopaszra, a Fekete gyémántok, a BÚÉK!, a Hajnali háztetők, az Anna filmje, az Egészséges erotika, A hídember, a Szabadság, szerelem, Az alkimista és a szűz, a Jutalomjáték, A fekete múmia átka, a Vörös vurstli, az Eldorádó, a Dr.Minorka Vidor nagy napja, vagy a Kossuthkifli című filmekben is.

A felsorlásból is látszik, hogy számos kiemelkedő filmrendezővel dolgozott együtt, köztük Jancsó Miklóssal, Fehér Györggyel, Szász Jánossal, Kamondi Zoltánnal, vagy Dömölky Jánossal. Legismertebb filmjei közé tartozik a Szürkület, a Woyzeck, a Sorstalanság, a Kalandorok, a Még kér a nép, a Memo, és a Mundruczó Kornél rendezésében bemutatott Jupiter holdja.

kalandorok-140755.jpg

Haumann Péter és Rudolf Péter a Kalandorok című filmben (Fotó/Forrás: Budapest Film / PORT.hu)

A legtöbben talán mégis az Indul a bakterház Patásaként ismerik, de hangja ismerős lehet a Macskafogóból is, Safranek szerepe elválaszthatatlan tőle, ahogy az ő hangján szólal meg Hókuszpók is a Hupikék törpikék magyar szinkronjában. Emellett több alkalommal kölcsönözte hangját Louis de Funés filmjeihez is. Ő szinkronizálta a Mátrix-trilógiában az Építészt, a Tűzvonalban című filmben Gene Hackman hangját kölcsönözte.

A Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas Haumann Péter alakját őrzi  a magyar filmeket vetítő streaming csatorna, a FILMIO is, amely programjában 17 alkotás érhető el a művész filmjei közül.

Fejléckép: Haumann Péter (fotó: MTI / Haumann Péter családja által közzétett kép)

Elhunyt Haumann Péter

Kapcsolódó

Elhunyt Haumann Péter

A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját, a nemzet színészét 81 éves korában érte a halál – tudatta a család az MTI-vel.

„Mása, ne fütyölj!” – Haumann Péterre emlékeznek a pályatársai

„Mása, ne fütyölj!” – Haumann Péterre emlékeznek a pályatársai

A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, a nemzet színésze május 28-án hunyt el. Pályatársai a közösségi médiában búcsúznak a színészóriástól.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Fliegauf Bence új filmjében egy démon áll bosszút a törvény felett állókon

Fliegauf Bence minden filmtámogatási rendszertől teljesen függetlenül, évek óta dolgozik legújabb filmjén, a jelenleg utómunkálatoknál tartó Jimmy Jaguáron. Az alkotótól merőben szokatlan misztikus bűnügyi történet ősztől látható a mozikban.
Vizuál hír

Az építészi tudásra alapozó tehetség – 13 magyar sikertörténetet Velencei Építészeti Biennálén

A május 10-től látogatható a 19. Velencei Építészeti Biennále, amelynek idei főtémája az intelligencia. A Magyar Pavilon olyan építészként végzett alkotók munkásságát mutatja be, akik az építészeti tudásukat szakmán kívül kamatoztatják és sikereket értek el.
Vizuál hír

Cannes-ban, Európa legígéretesebb producerei közt mutatkozhat be Sümeghy Claudia

A Magasságok és mélységek, illetve a Véletlenül írtam egy könyvet című filmet is jegyző Sümeghy Claudiát mutatja be a European Film Promotion (EFP) a Producers on the Move elnevezésű programján.
Vizuál hír

Világsztár japán építészek mutatták be az Új Nemzeti Galériát az Oszakai Világkiállításon

A Városligetben felépítendő Új Nemzeti Galéria épületének tervezői, a Pritzker-díjas japán építésziroda, a SANAA alapítói mutatták be az új múzeumi épület terveit április 28-án a 2025-ös Oszakai Világkiállítás magyar pavilonjában.
Vizuál ajánló

Szabadság, sebesség, átalakulás – az autózás és a fotográfia összefonódását mutatja be a Mai Manó új kiállítása

Az autók világát állítja középpontba az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című fotókiállítás. Az április 23-án a Magyar Fotográfusok Ház – Mai Manó Házban megnyílt tárlaton számos világhírű művész képe szerepel.