Vizuál

2057: fiatal képzőművészek jövőjáró kiállítása nyílt a MANK Galériában

2022.04.29. 12:05
Ajánlom
Hogyan látnánk a jövőből a jelent? Erre reflektál a 2057 – személyes utópiák című kiállítás a MANK Galériában. Negyedszer rendezi meg a fiatal művészek tárlatát a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. Közel 100 pályázó munkáiból válogatták ki végül 24 alkotó elénk kerülő munkáit.

2057 – ma csak egy évszám a jövőből. De egy olyan évszám, melynek eléréséhez pontosan annyi időnek kell eltelnie, mint amennyit a pályázók születésük óta megélhettek. Talán nem is tűnnek olyan távolinak a 2050-es évek. Mégis sokan már most is olyan évtizednek jósolják, mely fordulópontot jelenthet majd az emberiség életében.

Jövőkutatók szerint ezekre az évekre érjük el a Föld kapacitásainak végső kihasználását – már ha ebben a formában folytatjuk az erőforrások kiaknázását.

Ám amilyen ütemben gyorsul a technológiai fejlődés, és amilyen léptékben már most is átformálódik hétköznapi életünk, lehet, hogy 35 év múlva tényleg megtaláljuk a valóban fenntartható élet kulcsát… Forradalmi változások zajlottak az elmúlt néhány évben, itt állunk az alternatív valóságok küszöbén: civilek utazhatnak az űrbe, a művészet áttörte a digitális világ burkait, és megjelentek az NFT-k; robotizálttá vált a munkaerőpiac, az egészségügy, a termelés, az eddig ismert természeti helyek egyre fogynak és átalakulnak, mikroplasztikok épülnek be a szervezetünkbe, és még hosszan lehetne sorolni a változások tényezőit.

Az emberiség a digitális korban tulajdonképpen nem csak újraértelmezi, de újra is teremti a valóságot, sőt alternatív dimenziókat hoz létre a túléléséért.

MANK1-110750.jpg

2057 – személyes utópiák (Fotó/Forrás: Csákvéri Zsigmond / MANK)

A MANK Galériában, a kiállítás címével azonos pályázat kiírása és zsűrizése során egy olyan tárlat valósult meg, amelyben a 35 év alatti művészgeneráció osztja meg a látogatókkal a jövőt illető meglátásait és érzéseit. A térben kialakuló egyes tárgycsoportok reflektálnak a jövőbeli személyes terekre és a társas kapcsolatokra is. Megelevenednek olyan tárgyak, melyek az elkövetkező időkben képezhetik hétköznapjaink részét. Beléphetünk alternatív valóságokba, és feltérképezhetjük a természet jövőbe vezető útját és lehetőségeit is. Olyan műalkotásokat is találhatunk, melyek a jövőből tekintenek vissza jelenünkre, őrizve a jelen lenyomatait.

Izgalmas vizuális és gondolati játék az elképzelt jövő perspektívájából ebbe a korba visszatekinteni, ahol még van lehetőségünk cselekedni, változtatni, fejleszteni.

A kiállított művek technikái is túlmutatnak az eddig megszokott kereteken: bár látható néhány klasszikus olaj-vászon festmény is, de mellettük helyet kapnak 3D-nyomtatással készült alkotások, digitális munkák és applikációk is. A legtöbb mű kilép a térbe, és arra ösztönzi a nézőt, hogy járja körbe, nézze végig és interaktív módon kapcsolódjon hozzájuk.

MANK2-110750.jpg

2057 – személyes utópiák (Fotó/Forrás: Csákvéri Zsigmond / MANK)

Kiállító művészek: Balogh Kristóf József, Birkás Mona, Csatlós Kitti Asztrid, Csonka Veronika, Dovák Melinda, Erdei Adrienn, Grinberg Daniella, Hardi Ágnes, Határ Attila, Hartyándi Flóra, w. Horváth Tibor, Kádár Emese, Kármán Dániel, Kocsis Gergely, Kovács Máté, Kuzma Eszter, Lajkó Nóra, Pusztafi Panna Pálma, Sibitka Anna, Szabó Anna-Mária, Szabó Nóra, Tóth Xénia, Varga Eszter.

Kurátor: Sipos Tünde művészettörténész

2057 – személyes utópiák

35 év alatti művészek kiállítása

2022. április 27. – június 11.

MANK Galéria, Szentendre

Fejléckép: 2057 – személyes utópiák (fotó/forrás: Csákvéri Zsigmond / MANK)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Vizuál

Újra Magyarországon látható a Fejedelmek aranya

Március 15-én lenyűgöző időszaki kiállítás nyílik Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban. A 16-17. századi erdélyi pénzérmék mellett ötvösmunkákat, díszfegyvereket is megtekinthetünk.
Plusz

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Klasszikus

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Újra láthatjuk nagyvásznon Till Attila első nagyjátékfilmjét

Március 24-én Till Attila Pánik című filmje kerül terítékre a Filmrendezők Klubjában. A Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete mesterkurzusán, a vetítést követően Kocsis Ágnes beszélget a rendezővel a Művész Moziban.
Vizuál hír

Két magyar alkotás is versenyez a legrangosabb animációsfilm-fesztiválon

Bejelentették az Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztivál szervezői a júniusi seregszemle rövidfilm válogatását. A világelső animációs szemle versenyébe meghívták Vácz Péter Kutyafül című legújabb munkáját, míg Ulrich Gábor Capriccio című alkotása az Off-Limits programban lesz látható.
Vizuál ajánló

Újra Magyarországon látható a Fejedelmek aranya

Március 15-én lenyűgöző időszaki kiállítás nyílik Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban. A 16-17. századi erdélyi pénzérmék mellett ötvösmunkákat, díszfegyvereket is megtekinthetünk.
Vizuál interjú

Mártonffy Zoltán: „A nézőszám számomra nem mérvadó mértékegysége a sikernek”

„Engem sosem vonzott, hogy a kamera előtt legyek, engem az fogott meg, ami mögötte van” – fogalmazott Mártonffy Zoltán, a Minden Rendben producere, akivel egyebek közt arról beszélgettünk, miért fogtak bele nagyjátékfilmek gyártásába.
Vizuál hír

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.