Vizuál

90 év után bukkant fel a magyar származású Amrita Sher-Gil festménye

2021.03.06. 09:40
Ajánlom
Az indiai Frida Kahlóként is emlegetett magyar származású festőnő portréja akár a 2,8 millió dolláros (849 millió forint) leütési árat is elérheti a Christie's aukciósház árverésén.

Amrita Sher-Gilt India egyik legjelentősebb modern művészeként tartják számon. 1913-ban Budapesten született, anyja magyar, apja szikh nemesi család leszármazottja volt. Gyermekkorát India és Európa között ingázva töltötte, később Franciaországban élt egy ideig, majd visszatért az akkor Brit India részét képező Lahórba és ott halt meg 1941-ben, 28 évesen.

Amrita, a vágyaktól vezérelt festő

Kapcsolódó

Amrita, a vágyaktól vezérelt festő

Az 1913-ban Budapesten született Amrita Sher-Gil rövid, mindössze 28 évig tartó élete a zsenikre jellemzően volt sűrű és tragikus: tele szenvedéllyel, szerelemmel, forradalmisággal és bonyolult családi viszonyokkal.

A fiatalon elhunyt művész 172 dokumentált munkájának többsége Új-Delhiben, a Modern Művészeti Nemzeti Galériában van, magánkézben lévő alkotásai pedig időről-időre gazdát cserélnek Indiában. 2018-ban 187 millió rúpiáért (779 millió forint) kelt el egy 1934-ben készült műve a Sotheby's első mumbai aukcióján.

Amrita Sher-Gil portréja 18 évesen

Amrita Sher-Gil portréja 18 évesen

Az indiai kormány, amely 1976-ban nemzeti kincsként ismerte el Sher-Gilt, hatósági engedélyhez kötötte a művész munkáinak kivitelét az országból. Ennek nyomán noha Sher-Gil Indián kívül őrzött művei egyszer-egyszer felbukkannak jelentős aukciókon, a nemzetközi műtárgypiacon igazi ritkaságnak számítanak.

A most kalapács alá kerülő munkáját korábban nem ismerték a szakértők, mivel azóta, hogy csaknem kilencven évvel ezelőtt elkészült, a festmény egyik magángyűjteményből a másikba került Franciaországban. A portré Sher-Gil egy barátját, Denyse Proutaux francia műkritikust ábrázolja vörös bársonyruhában, a háttérben színes virágokkal.

Íme a kép:

2021_NYR_19561_1020_000amrita_sher-gil_portrait_of_denyse043422-095838.jpg

Amrita Sher-Gil: Denyse portréja (Fotó/Forrás: Christie's)

A szakértők a Proutaux és férje, valamint a francia műkritikus és Sher-Gil közti levélváltások alapján arra jutottak, hogy a festmény 1932-ben készült, amikor a művész még csak 19 éves volt. Ugyanebben az évben festette meg a Fiatal lányok című képét, amelyen az egyik alak szintén Proutaux, és amellyel nemzetközi hírnevet szerzett magának, valamint elnyerte a párizsi Szalon aranyérmét.

A festményre március 17-én licitálhatnak az érdeklődők a Christie's dél-ázsiai modern és kortárs műalkotásoknak szentelt árverésén.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Mégsem mutatja be a Pesti Színház Székely Csaba társadalmi megosztottságról szóló darabját

Sokan várták már nagy izgalommal a Pesti Színház őszre meghirdetett premierjét, amiben Székely Csaba legújabb darabját, a Kalandfilmet mutatták volna be, Kincses Réka rendezésében. CIKKÜNK FRISSÜLT!
Színház

Jelentős színházi társulatok szűnhetnek meg

A kulturális kormányzat nyilvánosságra hozta az előadó-művészeti szervezetek támogatására vonatkozó döntését. Több, a működési támogatások csökkentése miatt eleve nehéz helyzetbe került, akár évtizedes sikeres múlttal és figyelemre méltó jelennel rendelkező, közfeladatot ellátó társulat egyáltalán nem kap támogatást.
Színház

„Vállalom, hogy éltem, és azt, hogy majd meghalok ” – 110 éve született Gobbi Hilda

A legendás színésznő pályája során olyan emlékezetes szerepeket játszott el, mint a Csongor és Tünde Mirigyje, vagy a Hamlet Gertrúdja, az igazi népszerűséget azonban a Szabó család című rádiós családregény Szabó nénije hozta meg számára. 
Zenés színház

VeszprémFest 2023: jön Alvaro Soler, Mariza, Anna Netrebko, Joss Stone, Norah Jones és Rost Andrea

2023-ban 20 éves a VeszprémFest. A kétévtizedes prémium zenei fesztivál július 12. és 16. között a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt zenei rendezvényeként fennállásának egyik legváltozatosabb programjával ünnepel.
Tánc

„Könnyeken átívelő nevetés” – interjú Boris Eifmannal

Ritka és egyedülálló balett érkezik Budapestre június 10-től: a világhírű koreográfus, Boris Eifman 2019-es premierje, A Pygmalion-hatás. A művészt arról kérdeztük, mi a kötődése a komikumhoz, a groteszkhez, és milyen lesz a 21. század táncnyelve.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál gyász

Százegy éves korában elhunyt Francoise Gilot festőművész

A művész hosszú ideje tüdő- és szívproblémákkal küzdött. Francoise Gilot-ra sokáig Pablo Picasso múzsájaként tekintettek csak, de idővel saját munkái révén is kivívta a világ figyelmét.
Vizuál hír

Retrospektív vetítéssorozattal tisztelegnek Tarr Béla előtt Los Angelesben

Június 6. és 10. között a Kossuth-díjas magyar rendező hét felejthetetlen alkotását láthatja az amerikai közönség, méghozzá felújított formában.
Vizuál hír

Ami a fa mögött szárazon marad – Fusz Mátyás a 2023-as Leopold Bloom Képzőművészeti Díj nyertese

Hetedik alkalommal adták át a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat, amit az alapító ír házaspár azzal a céllal hozott létre, hogy a kortárs magyar képzőművészeket támogassa és jelenlétüket erősítse a nemzetközi művészeti színtéren.
Vizuál gyász

Elhunyt a Petrocellit alakító Barry Newman

A 92 éves Newman május 11-én természetes halállal hunyt el egy New York-i kórházban – közölte a hírt a színész felesége a Hollywood Reporterrel, vette észre a HVG.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A punk mókamester

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Green Day együttes kissé őrült énekeséről nosztalgiázott, egy friss sztori kapcsán.