A széles körben kedvelt és ismert grafikusművész fél évszázados pályája során a rézkarcolás egyik legjobb magyarországi mesterévé vált. Csipkeszerű aprólékossággal megmunkált grafikáin tündéri mesevilág kel életre, tele emberarcú, mosolygó virágokkal, madarakkal, angyalokkal és tündérekkel - idézi a tájékoztató Révész Emese művészettörténészt, a tárlat kurátorát, a nagymonográfia tanulmányának szerzőjét. A tárlat középpontjában a karácsony és a játék áll.
Gross Arnold maga is örök gyermek volt, aki nem csak játékos rajzain, hanem a valóságban is imádott játszani,
ezért az életműkiállításon a művek mellett megidézzük jellegzetes tárgyvilágát, a képein is megjelenő karácsonyfa körül zakatoló kisvasúttal – mondta a művészettörténész, kiemelve, hogy a tárlat különlegességét a technikailag különleges színnyomatvariációk és a ritkán látható olajfestmények és diorámák jelentik. Utóbbiak a Gross-féle fantáziavilág térbeli kiterjesztései: a festmények apró figurákkal, tárgyakkal történt kiegészítései, babaházakra emlékeztető miniatűr dobozterek.

Gross Arnold grafikus Keleti Károly utcai lakásában, 1970 (Fotó/Forrás: Fortepan/adományozó: Hunyady József)
A tárlaton Gross Arnold kevés és ritkán látható olajfestményei közül is megjelenik néhány,
így a Beszélgetések a barátságról nagyméretű festménye, és az egykor a Buda Penta Hotel részére készült két nagyméretű installációja, amelyek még nem voltak egy térben bemutatva – hangsúlyozta művészettörténész. Az MTVA Archívum jóvoltából a kiállítás keretében folyamatosan látható lesz Sós Mária 1978-as Játék-Film című, Gross Arnoldról készült portréfilmje.
A kiállítás anyagát a Gross Arnold Galéria és a Jászi Galéria gyűjteményéből állították össze, kiegészítve magángyűjtők, az ibis Mercure Castle Hill, a Magyar Képzőművészeti Egyetem és az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből származó alkotásokkal.
Négy éve hunyt el Gross Arnold, a nemzet művésze, Kossuth- és Munkácsy-díjas grafikus és festőművész, a rézkarc műfajának megújítója, Magyarország egyik legismertebb és legnépszerűbb képzőművésze. A tordai születésű művész november 25-én ünnepelte volna 90. születésnapját. Ez alkalomból jelenik meg a Gross Arnold Galéria több éves előkészítése és kutatása nyomán született nagymonográfia Révész Emese művészettörténész tanulmányával. A művészet kertje - Gross Arnold (1929-2015) művészete című több mint 300 színes képpel illusztrált monográfia a tanulmány mellett korabeli dokumentumok, forrás szövegek, közeli jó barátok visszaemlékezései és a hagyatékot ápoló fiának bevezetője teszik teljessé.