Vizuál

99 mezítlábas olasz

2015.08.17. 07:00
Ajánlom
Egy magyar és egy olasz fotográfus közös munkájából született meg az a vándorkiállítás, amely egy természeti katasztrófa után újjáéledő város lakóit mutatja be. A Mai Manó Házban látható tárlatról Bakonyi Zsuzsát, a projekt magyar résztvevőjét kérdeztük. INTERJÚ

- A kiállítás egy nemzetközi projekt eredményeként jött létre. Milyen esemény adta a kiindulási alapot?

- A közép olaszországi L'Aquila városát 2009 áprilisában földrengés rázta meg. Nekem erről nem volt tudomásom, az olasz művésztársam, Lavinia Tribiani lakik ennek közelében, és ő fejéből pattant ki, hogy foglalkozni kéne ezzel a településsel, bemutatva a katasztrófa óta eltelt időszakban történt fejlődést és az embereket. Két évvel ezelőtt, 2013-ban végül összeálltunk, elutaztunk oda és megvalósítottuk az elképzelésünket.

- Mit találtatok a helyszínen? Hogyan tudta behegeszteni a sebeket a város?

- Nagyon érdekes volt felfedezni a várost. Korábban semmit nem tudtam róla. Ami a legérdekesebb volt a számomra ebben a projektben, az nem maga a földrengés ténye, hanem hogy mi történik egy természeti csapás után szociológiailag, urbanisztikailag, milyen reakciókat adnak az ott élők. Ez egy gyönyörű város, különleges történettel, és ami megdöbbentő, hogy a középkori városmag a földrengés óta lényegében teljesen lakatlan. Nincs sok összedőlt ház, de még mindig látszanak a nyomok négy-öt év elteltével is. Az épületeket vasállványokkal erősítették meg és kialakítottak egy úgynevezett piros zónát, ahová nem szabad bemenni - persze azért át lehet lépni a kordonokat. Ebben a városmagban egyrészt síri hangulat van, másrészt viszont fagyit nyalogató turistákat lehet látni mindenfelé. A lakók nagy részét kiköltöztették az úgynevezett new town-ba, de ott nem igazán érzik jól magukat.

- Mi fogott meg a város történetében?

- Amikor elkezdtem foglalkozni a projekttel, megpróbáltam minél jobban beleásni magam, sokat olvastam a városról, találkoztam egy fiúval, aki onnan származott és Magyarországon lakott sokáig. Ő ott volt a földrengéskor, rengeteget mesélt arról az éjszakáról és a város történetéről. A települést anti-Vatikánként alapították, a szerkezete a fordított Jeruzsálemre hasonlít, az Aquila, azaz sas-csillagképpel összhangban lettek elhelyezve a főbb templomok. Az elméletek eljutnak egészen odáig, hogy valószínűleg a városban őrzik a Szent Grált. Emellett fontos a számmisztika is: a 99-es szám végigvonul a városon. 99 temploma van és ugyanennyi tere, valamint kútja. Így lett a fotóinkon szereplő emberek száma is 99 és a képek végső mérete 9x9 cm.

- Mi volt a célotok a projekttel, mit akartatok megmutatni?

- A tragédiára akartunk reflektálni, de nem úgy, ahogy az olasz média teszi. Ironikus volt, hogy pont, amikor ott voltunk - szűk két hetet töltöttünk a városban -, az egyik leghíresebb helyi fotográfusnak nyílt kiállítása a belvárosban a földrengés napjaiban készült képeiből. A fotókon sebesülteket, síró embereket, mentősöket és romhalmazt lehetett látni - nagyon megrázó volt, hogy még négy évvel a katasztrófa után is a szörnyűséget idézik fel újra és újra. Nekünk más volt az elképzelésünk: felállítottunk egy antitézist, felkínálva a lakóknak egy csatornát, hogy kinyilváníthassák, igenis szeretnek itt élni ebben a gyönyörű városban.

- Milyen reakciókkal találkoztatok?

- Nagyon vegyes volt. Több mint száz embert fotóztunk le, végül 99 szereplő látható a képeken. Toboroztunk, készítettünk blogoldalt, facebook-eseményt, az olasz alkotótársamnak is volt egy-két ismerőse a városban, illetve az utcán is leszólítottunk embereket, mivel szerettük volna az egész palettát megjeleníteni a gyerekektől az idősekig. Egészen eltérő reakciókkal találkoztunk. Először azt hitték, hogy újságírók vagyunk, amit nem fogadtak túl lelkesen, hiszen hozzászoktak, hogy csak kihasználják a sérült helyzetüket. Miután ezt sikerült eloszlatnunk és elmeséltük, mi a célunk a fotókkal, legtöbbször azt mondták, hogy kamera elé állnak. Az újabb döccenő ekkor következett, mivel a kulcsmomentum az volt, hogy le kellett venniük a cipőjüket, hogy mezítláb szerepeljenek a képeken. Erre nem mindenki volt hajlandó, olyan is akadt, aki elrohant. Így aztán különféle stratégiákat kellett kialakítanunk, és nem a legelején kértük meg erre őket, hanem előbb beállítottunk mindenkit a helyszínen és akkor kértük, hogy le kéne venni a cipőt. Még a helyi kolostor idős apácáit is rávettük, hogy szerepeljenek - csak mondjuk ők nem mezítláb, hanem zokniban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Színház

Szász Júlia társulati tag lesz a Vígben, Brasch Bence elszerződik

Megtartotta évadzáróját a Vígszínház. A 2025/26-os évadtól Szász Júlia, Kovács Tamás és Sághy Tamás csatlakozik a társulathoz, míg Bach Kata, Brasch Bence, Dino Benjamin, Kövesi Zsombor és Stohl András vendégművészként dolgoznak tovább a teátrumban.
Színház

Székely Kriszta vezetésével folytatja a Katona – jövőre Hamletet rendez ifj. Vidnyánszky Attila

15 év után utolsó teljes évadát zárta a Katona igazgatójaként Máté Gábor. Székely Kriszta igazgatói pozíciójáról június 25-én szavaz a Fővárosi Közgyűlés. A jövő évadban rendez ifj. Vidnyánszky Attila mellett Bodó Viktor, Ascher Tamás és Tarnóczi Jakab is.
Színház

Bagossy Júlia Bergmant, Szikszai Rémusz Parasztoperát rendez a Radnótiban

Megtartotta évadzáró társulati ülését a Radnóti Színház. Hat bemutató lesz jövőre, Bagossy Júlia, Szikszai Rémusz és Nagy Péter István is rendez. A következő évadtól kezdve Krisztik Csaba és Katona Péter Dániel csatlakozik a társulathoz.
Tánc

Yakovleva Maria lett A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja

A Magyar Nemzeti Balett principálját A bajadér június 15-i előadásának tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés, hogy a következő szezonban ő lesz a Magyar Állami Operaház balettegyüttese legrangosabb címének birtokosa.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

5+1 kihagyhatatlan program a Magyar Mozgókép Fesztiválon

Június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban rendezik meg a Moz.Go – Magyar Mozgókép Fesztivált. A vetítések mellett számos különleges kísérőprogram is várja a vendégeket, ezekből választottuk ki azokat, amelyeket szerintünk semmiképp sem érdemes kihagyni.
Vizuál hír

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Vizuál hír

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Tarvágás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy sajnálatos aktualitás kapcsán ír arról, hogyan alakult át teljesen a Holdvilág-árok és környezete. 
Vizuál hír

Új filmet forgat Pedro Almodóvar

Az Oscar-díjas spanyol rendező Keserű karácsony című filmje a gyász feldolgozásáról szól, valamint arról, hogy az élet és a fikció néha elválaszthatatlanul összekapcsolódik.