Az idei sorrendben a 21. Múzeumok Majálisa lesz, és ezúttal a régvolt 19. századi majálisok szellemét, atmoszféráját idézik meg a programokkal. Emellett a Majális idén is kapcsolódik az ICOM Múzeumi Világnapjához, melynek 2016-os jelmondata Múzeumok és kultúrtájak, ami arra hívja fel a figyelmet, hogy a múzeumok ma regionálisan az értékmentő kulturális-oktatói-szórakoztató feladatok legteljesebb ellátását végzik el. Továbbá itt osztják ki május 21-én a múzeumi szakma rangos elismeréseit, az Év múzeuma- és az Év kiállítása-díjakat.
Vissza a 19. századba
A majálisokon népszerű kézműves és népies programok, múzeumpedagógiai foglalkozások mellett a látogatók visszacsöppenhetnek a 19. századba, az elegancia, a szalonok, az illúziók és a jelmezbálok világába. Felülhetnek egy működő Ford T-modellre és egy hagyományőrző tűzoltójárműre, kipróbálhatnak egy századfordulós villamosbelsőt, Morse távíró-berendezését, Bell őstelefonját, 19. századi büntetőeszközöket: derest, nyakkalodát. Fényképezkedhetnek retró pénzügyőr vagy porkoláb egyenruhában, római tógában, századfordulós ruhákban a lóvasút plakátja előtt, hagyományos paraszti viseletben.
Bajor Gizi szalonjában szecessziós ékszert és koktélruhát alkothatnak, megidézhetik Mirigy és Macbeth vészbanyákat, a Feszty-szalonban megfesthetik saját Feszty-körképüket. Beülhetnek egy igazi századfordulós cukrászdába, alkimistaként életelixírt kotyvaszthatnak. A múltidéző hangulatot gramofonzene biztosítja, az illemtanóra után, táncrendet, báli legyezőt készíthetnek. A Múzeumkertbe 1. világháborús bakák költöznek, akik segítségével megismerhetik a korabeli katonák felszerelését, fegyverzetét, életüket a lövészárkokban.
Múzeumi-Pagoda: a szakma találkozik a látogatóval
A 2016-os ICOM jelmondatnak megfelelően a Majális a társasági kultúra, a kultúra társaságformáló erejét hangsúlyozza, és a MNM különös figyelmet fordít a múzeumi szakemberek baráti találkozásának lehetőségére, a szakmai előadásokra, kerekasztalbeszélgetésekre. A látogatók közé viszi ennek helyszínét: a "múzeumi társasági sarkot" Múzeumi-Pagoda néven kell majd keresni. Itt lehet majd találkozni többek között Molnár Ani galériatulajdonossal és Fiedler Péterrel, a Fiedler Art Foundation vezetőjével, valamint az Év Múzeuma- és Év Kiállítása friss díjazottaival, és be lehet kapcsolódni kurátorok és múzeumi munkatársak szakmai beszélgetésébe arról, mi is a múzeumok szerepe napjainkban.
Hemző Károly életműve – last minute lehetőség!
A huszadik századi magyar fotográfia egyik legfontosabb alkotójánakSzabad szemmel – Fotó Hemző című életmű-tárlata 2015 decembere óta látható a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az idei majális egybe esik a kiállítás finisszázsával: a két napon szubjektív és kurátori tárlatvezetésekkel, programokkal, mini-koncertekkel, kerekasztalbeszélgetéssel zárják az időszaki kiállítást.
120 múzeum egy helyen
A múzeumok majálisán anélkül kaphatunk képet a magyar múzeumokról, hogy felkeresnénk őket: a MNM kertjében külön pavilonokban mutatkozik be 120 magyar múzeum és kulturális intézmény, köztük először képviselteti magát a Várkertbazár, az Országgyűlési Múzeum, a Deák 17 Galéria, a Holokauszt Emlékközpont, a Művészetek Háza, a Szász Endre életművét Gondozó Közhasznú Egyesület és a Természet Háza Látogatóközpont. A határon túlról, Ausztriából is érkezik „majálisozó” intézet: a Carnuntum Archeológiai Park. A pavilonok programjai illeszkednek a 19. századi atmoszférát idéző központi motívumhoz.
A Múzeumok Majálisa május 21-22. között zajlik, több koncert is lesz, a részletes programokat itt találja meg.